yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Akbank ve Standard Chartered Bank, Sürdürülebilir Dış Ticaret Finansmanı İçin Güçlerini Birleştirdi

2030 yılına kadar 800 Milyar TL sürdürülebilir kredi finansmanı sağlama amacıyla sürdürülebilir finansman alanında öncü çalışmalar yürüten Akbank, sürdürülebilirlik odağındaki eser ve hizmetlerini genişletiyor.

Akbank ve Standard Chartered Bank, Sürdürülebilir Dış Ticaret Finansmanı İçin Güçlerini Birleştirdi


Daha evvel “Yeşil Dış Ticaret” paketi ile belirlenen sürdürülebilirlik kriterlerini sağlayan Dış Ticaret müşterilerine özel avantajlar sunan Akbank, dış ticarette yeşil dönüşüm alanına odaklanmaya devam ediyor. Bu kapsamda Akbank ve Standard Chartered Bank, sürdürülebilir dış ticaret finansmanı programı çerçevesinde yenilenebilir güç üretim araçlarının ithalatı için güçlerini birleştirdi. 

 

İş birliği kapsamında yapılan birinci finansman, rüzgar türbini üretimi alanında gerçekleştirildi. Bu süreç, Akbank ve Standard Chartered Bank için globalde gerçekleştirilen birinci sürdürülebilir dış ticaret finansmanı olma özelliğini taşıyor. Türkiye’nin düşük karbon iktisadına geçişinin hızlandırılmasına dayanak olacak bu işbirliği ile çevresel ayak izinin azaltılması, güç verimliliği çalışmalarının hızlandırılması, yenilenebilir güç kullanımının artırılması ve en değerlisi de şirketlere net sıfır seyahatlerinde dayanak olunması amaçlanıyor.

 

Akbank Kurumsal ve Yatırım Bankacılıktan sorumlu GMY Levent Çelebioğlu, iş birliği için şu açıklamalarda bulundu: “2030 amaçlarımız doğrultusunda müşterilerimize özel sürdürülebilir finansman tahlillerimiz ve iş birliklerimizle dalda öncü rol oynuyoruz. Bu alanda bilhassa iklim finansmanının ülkemiz ismine çok değerli olduğunu düşünüyor, müşteriye özel tahliller üretiyoruz. Bu program kapsamında birinci finansmanımız rüzgar türbini üretimi için yapıldı. Program ile müşterilerimizin yenilenebilir güç üretimine geçişlerine katkı sağlamayı ve ülkemizde yenilenebilir gücün kullanımını teşvik etmeyi hedefliyoruz. Yenilenebilir güç üretimi ithalatı çerçevesinde başlattığımız bu iş birliği ile heyeti yenilenebilir güç tesislerinin gücünü artırıyor ve Türkiye’nin 2053 amaçları doğrultusunda düşük karbon iktisadına geçiş sürecini de hızlandırıyoruz.” 

 

Standard Chartered Türkiye CEO’su Kaşif Atun da; “Yenilenebilir güç kullanımını ve düşük karbonlu bir ekosisteme geçişi kolaylaştırarak sürdürülebilir bir geleceği teşvik etmek için müşterilerimizle birlikte çalışma taahhüdümüzü eksiksiz bir formda destekleyen bu dönüm noktasında, Akbank ile işbirliği yapmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ