yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Antalya Büyükşehir Belediyesi GES ile Sülekler Mahallesi’nin kaderini değiştirdi

Kâfi su olmadığı için yıllarca nohut, buğday ve arpadan öteki bir şey üretemeyen Korkuteli’nin Sülekler Mahallesi’nin bahtı, Güneş Güç Sistemi ile değişti. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Sülekler Mahallesi’nde kurulan Güneş Gücü ile çalışan pompaj sistemi bölgenin su sorunu çözüldü.

Antalya Büyükşehir Belediyesi GES ile Sülekler Mahallesi’nin kaderini değiştirdi


Kâfi su olmadığı için yıllarca nohut, buğday ve arpadan öteki bir şey üretemeyen Korkuteli’nin Sülekler Mahallesi’nin yazgısı, Güneş Güç Sistemi ile değişti. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Sülekler Mahallesi’nde kurulan Güneş Gücü ile çalışan pompaj sistemi bölgenin su sorunu çözüldü. Su kaynağına en yakın elektrik 6 km uzaklıkta bulunan ve faal olarak kullanılmayan kuyu bu sistemle %100 güneş gücüyle çalışır hale getirildi. Sülekler Mahallesi şimdilerde bahçelerde yetişen erik, vişne, kayısı ile isminden kelam ettiriyor.

 

Korkuteli Sülekler Mahallesi’nde yıllardır taşıma su ile tarım yapan çiftçiler, elektrik olmadığı için yeraltı su kaynaklarından yararlanamıyordu. Antalya Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından kurulan GES ile şebekeden bağımsız olarak enerjiyi güneşten sağlayarak sulamada yüzde 100 fiyatsız güç dayanağı sağlandı. Kurulan GES ile elektriğe kavuşan mahallede sondajla 80 metreden su çekilip, üreticinin bahçesine boru sistemiyle ulaştırılıyor. Türkiye’de bir birinci olan güneş gücüyle çalışan ziraî sulama sistemi ile Sülekler Mahallesi’nin kurak yerleri sulanabilir hale geldi. Hububata dayalı üretim yapılan Sülekler Mahallesi meyvecilik üretim merkezine dönüştü.

GES İLE ESERLERDE KALİTE YAKALANDI

S. S. Sülekler Köyü Sulama Kooperatifi Lideri Durmuş Ünver, Sülekler Mahallesi’nde yaşanan su düşüncesi nedeniyle daha evvel göletten açık kanaldan sulama yapıldığını ve 600 dönümlük alanın sulanabildiğini söyledi. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı Güneş Güç Sistemi ve boru takviyeleri ile Sülekler’in adeta bahtının değiştiğini söyleyen Ünver, “Gölet yetersiz kalıyordu arazi büyüktü. Kuru mahsul ekiyorduk nohut, buğday, arpa üzere. Burada nitekim çok verimli kaliteli topraklarımız vardı ancak su meşakkati olduğu için dikim yapamıyorduk.  Su olmadığı için meyveler kâfi sulanamıyordu. Kayısı ve vişnenin yüzde 40’ı meyyit fiyatına gidiyordu. Eser güzel olmayınca mecburen meyve suyuna veriyorduk. GES Projesi olduktan sonra çok kaliteli meyveler üretmeye başladık. Erik, vişne ve kayısıya döndük. Türkiye’nin en kaliteli eserlerini yetiştiriyoruz. GES projesinden sonra yüzde 100 kaliteyi yakaladık. Ekonomik olarak bize yüzde yüz katkı sağladı” dedi.

GERİ GÖÇÜ TEŞVİK EDEN PROJE

Üretici Durmuş Ünver de bölgede arazi kurak olduğu için lakin arpa, buğday, nohut üretimi yapılabildiğini belirterek, baba mesleği olan çiftçiliği bırakıp Antalya merkeze göç etmek zorunda kaldığını söyledi. Antalya’da aşçı olarak çalışırken Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Sülekler’e GES yaptığını anlatan Ünver, “Beni köye geri döndüren şey Büyükşehir Belediye Liderimiz Muhittin Böcek’in 2 yıl evvel mahallemize yapmış olduğu GES Projesi oldu. Kayısı ağaçlarım 2 yılda bu hale geldi. Benim üzere kente göç edip artık buraya dönmeyi düşünenler var.  Şu anda toprağımız verimli. Toprak suya kavuşunca artık herşey çok hoş olmaya başladı. Meyveciliğin dışında domates, salatalık, biber yetiştiriyoruz. İhracata da gönderiyoruz” diye konuştu.

HER YER BAĞ BAHÇE OLDU

Yüzleri GES ile gülen Süleklerli üreticilerden Osman Asar da, “GES gündeme gelince yaylamız bir anda değişti. Her yer bağ bahçe olmaya başladı. Evvelden buğday olan yerler artık bahçe olmaya başladı. Buraya yapılan hizmetler GES ile hudutlu kalmadı sulama borusu geldi alt yapımız değişti. Tarıma ve çiftçiye verdiği takviye ve bedelden dolayı Liderimiz Muhittin Böcek ve grubuna çok teşekkür ediyoruz” kelamlarıyla memnunluğunu lisana getirdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ