yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Başkan Altay: “İpek Yolu, İki Bin Yıldır Medeniyetleri Birleştiren Bir Köprüdür”

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Konya Büyükşehir Belediyesi, Türk Dünyası Belediyeler Birliği, İnsan ve Medeniyet Hareketi iş birliğiyle hazırlanan “Zamanını Aşan Miras; İpek Yolu Stant ve Sempozyumu” Konya’da yapıldı.

Başkan Altay: “İpek Yolu, İki Bin Yıldır Medeniyetleri Birleştiren Bir Köprüdür”


Standın açılışında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Çin’in eski başkentlerinden Xi’an kentinden başlayarak Orta Asya, Anadolu ve Akdeniz aracılığı ile Avrupa’ya kadar uzanan Tarihi İpek Yolu, iki bin yıldır medeniyetleri, kültürleri birleştiren bir köprüdür. İki asır Selçuklu’ya başşehirlik eden Konya’mız, İpek Yolu üzerinde yer alması sebebiyle bu kültürel etkileşimden ziyadesiyle nasibini almış ve varlıklı bir mirası bünyesine kazandırmıştır. İpek Yolu’nu koruyarak geleceğe taşımak insanlık tarihine bırakacağımız müessir bir iz olacaktır” dedi. AK Parti Konya Milletvekili Latif Selvi, “Tarihi İpek Yolu; devletlerin inşası, siyasi güçlenmenin ve büyümenin de mirasını içinde taşımaktadır. Bunların hepsinin temelinde de bilgi ve bilgiyle yoğurulmuş bir birikim yatar” tabirlerini kullandı. 60 kesim özgün yapıttan oluşan stant, bir hafta boyunca Konya Büyükşehir Belediyesi Taş Bina Kültür Sanat’ta ziyarete açık olacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş’un katılımı ile geçtiğimiz ay İstanbul’da gerçekleştirilen “Zamanını Aşan Miras” İpek Yolu Sempozyumu ve Sergisi’ne bu sefer Konya Büyükşehir Belediyesi mesken sahipliği yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Konya Büyükşehir Belediyesi, Türk Dünyası Belediyeler Birliği, İnsan ve Medeniyet Hareketi iş birliğiyle hazırlanan “Zamanını Aşan Miras; İpek Yolu Stant ve Sempozyumu” Taş Bina Kültür Sanat’ta gerçekleşti. 

Programda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Tarihi İpek Yolu’nun; inancın, umudun, sevincin, kısaca tüm tarihin insanlığa göz kırptığı bir ticaret yolu olmasının ötesinde; birebir vakitte kültürlerin, medeniyetlerin ve fikirlerin kesiştiği bir buluşma noktası olduğunu belirtti.

“TARİHİ İPEK YOLU, İKİ BİN YILDIR MEDENİYETLERİ, KÜLTÜRLERİ BİRLEŞTİREN BİR KÖPRÜDÜR”

İpek Yolu’nun kıymetinin, yalnızca ekonomik kazanımlarla hudutlu olmadığını söz eden Lider Altay, “Bu yol, tıpkı vakitte kültürel etkileşimlerin, bilimsel gelişmelerin ve teknolojik yeniliklerin de aktarıldığı bir damar olmuştur. Konya’mızın kardeş kenti olan, Çin’in eski başkentlerinden Xi’an kentinden başlayarak Orta Asya, Anadolu ve Akdeniz aracılığı ile Avrupa’ya kadar uzanan Tarihi İpek Yolu, iki bin yıldır medeniyetleri, kültürleri birleştiren bir köprüdür. İki asır Selçuklu’ya başşehirlik eden Konya’mız, İpek Yolu üzerinde yer alması sebebiyle bu kültürel etkileşimden ziyadesiyle nasibini almış ve güçlü bir mirası bünyesine kazandırmıştır. Bu miras, kentimizin tarihi dokusunda, mimarisinde ve toplumsal yapısında açıkça görülmektedir” dedi.

“İPEK YOLU’NU KORUYARAK GELECEĞE TAŞIMAK İNSANLIK TARİHİNE BIRAKACAĞIMIZ MÜESSİR BİR İZ OLACAKTIR”

Başkan Altay, İpek Yolu’nun, birebir vakitte bölgede bulunan Türk uzunluklarını da bir birine bağladığını, ticari bağlarını geliştirdiğini, birlik ve beraberliklerini sağladığını belirterek, şunları kaydetti:

“Türklerin bu yola ne kadar değer verdiği bir Özbek atasözünde şöyle anlatılmaktadır: ‘Kainatta iki büyük yol vardır: Gökyüzünde Samanyolu, yer yüzünde İpek Yolu.’ Bu açıdan, geçmişten günümüze uzanan bir köprü, medeniyetlerin buluşma noktası ve insanlığın ortak mirası olan İpek Yolu’nu koruyarak geleceğe taşımak insanlık tarihine bırakacağımız müessir bir iz olacaktır. Bu doğrultuda hayata geçirdiğimiz ‘Zamanını Aşan Miras İpek Yolu Sempozyumu’ kapsamında 41 değerli sanatkârımız ve alanında uzman 36 bilim insanımız tarafından mevzuya özel olarak 60 kesim özgün yapıttan oluşan stantlar ve sempozyumlar; iştirakçilere eşsiz tecrübeler sunacak. İstanbul ve Konya dışında, önümüzdeki aylarda; Özbekistan Semerkand, Taşkent ve Azerbaycan Bakü’de açılacak stantlar ile gerçekleştirilecek sempozyumlar, tarihi mirasımıza yeni bir pencere açacak.”

İpek Yolu’nun tarihî ehemmiyetini ve kentlerin bu yol üzerindeki eşsiz yerini vurgulayan bu aktifliklerin, kültürel zenginlik ve milletlerarası alandaki tanınırlığa kıymetli katkı sağlayacağını vurgulayan Lider Altay, “Sempozyumda emeği geçen Kültür ve Turizm Bakanlığı’mıza, İnsan ve Medeniyet Hareketine, hocalarımıza, bilim insanlarımıza, sanatkarlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Tarihin derinliklerinden gelen kültürel mirasımızı yine hatırlamak ve bu mirası koruyarak geleceğe taşımak ismine kıymetli bir adım olan bu aktifliklerin hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu. 

“TOPLUMLARI BİRLEŞTİRMİŞTİR”

AK Parti Konya Milletvekili Latif Selvi de İpek Yolu’nun, tarihin en eski vakitlerinden itibaren ticaretin en değerli yolu olduğunu vurgulayarak, ayrıyeten İpek Yolu’nun kültürlerin, toplumların kaynaşmasına ve bağlantısını de vesile olduğunu belirtti.

Her devirde birlikteliğin kaynaşmanın ve dayanışmanın izlerinin bulunduğuna dikkati çeken Selvi, “Bu yol tıpkı vakitte devletlerin inşası, siyasi güçlenmenin ve büyümenin de mirasını içinde taşımaktadır. Bunların hepsinin temelinde de bilgi ve bilgiyle yoğurulmuş bir birikim yatar. Şayet, dilek ettiğimiz ve hedeflediğimiz çerçevede gerçek kullanabildiğimizde bu büyük birikim bize ışık fiyat ve geleceğe taşır. Bu manada bilhassa Büyükşehir Belediye Liderimiz, ilçe belediyelerimiz kütüphaneleşmek, kültürel faaliyetleri öne çıkarmak ve tarihi mirasımızla buluşarak o mirasın ışığında gelecek inşasında daima birlikte atacağımız adımlara odaklanmada kıymetli vazifeler ifa ediyorlar. Bundan ötürü kendilerini bilhassa teşekkür ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.

SERGİ BİR HAFTA MÜHLETLE ZİYARETE AÇIK OLACAK

Konuşmaların akabinde protokol, 41 değerli sanatkâr ve 36 bilim insanı tarafından mevzuya özel olarak 60 özgün yapıttan oluşan sergiyi gezdi.

Programa, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, İnsan ve Medeniyet Hareketi Sanat Birimi Başkanı ve Sergi Küratörü Meryem Güney, Medine Müdafii Fahreddin Paşa’nın Torunu Ömer Fahreddin Türkkan, akademisyenler ve sanatseverler katıldı.

“Zamanı Aşan Miras; İpekyolu Sergisi”, Büyükşehir Taş Bina Kültür Sanat’ta bir hafta mühletle ziyaret edilebilecek.

Uluslararası nitelikte hazırlanan proje kapsamında Özbekistan’ın Semerkand ve Taşkent kentleri ile Azerbaycan’ın başşehri Bakü’de de stantlar ve sempozyumlar gerçekleştirilecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ