yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Başkan Tugay: Bu kararı birlikte verelim

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, temmuz ayı meclis toplantısında kent gündemindeki hususlar hakkında bilgilendirme yaptı.

Başkan Tugay: Bu kararı birlikte verelim


Başkanlık tarafından meclise uzun müddettir kamuoyunu meşgul eden ve belediye yetki sonunun üstünde talep edilen toplumsal istikrar tazminatı hakkında önerge sunuldu. Lider Tugay, “Yasalar bir hudut koyuyor. Bu türlü bir karar alacaksak meclisimizin onayı ile yapmak istiyorum. Buyurun bu kararı birlikte verelim” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi temmuz ayı meclis toplantısının birinci oturumu İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay yönetiminde toplandı. Mecliste başkanlık makamından gelen ek önergeler ortasında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde vazife yapan memurların toplumsal istikrar tazminatında yasal hudut yetkisine ait husus gündeme geldi. Başkanlık makamı, Tüm Bel-Sen’e bağlı kamu çalışanlarını ilgilendiren yasal hudut üstündeki toplumsal istikrar tazminatı için “meclis kararı alınması” unsurunu meclisin görüşüne sundu.

“Böyle bir karar alacaksak meclisimizin onayı ile yapmak istiyorum”
Madde ile ilgili AK Parti ve MHP kümesinin tenkitleri üzerine konuşan Lider Tugay, “Sosyal İstikrar Tazminatının yasal desteğinin olması gerektiğini söyledim. Yasal hududun üzerinde bir ödeme yapılmasıyla ilgili bir şeyler konuşulduğunda, ‘Sancaktepe’de AK Parti yasal hududun üzerine çıktı’ diye bir açıklama yapıldı. Ben bu mevzuyu anlamakta zorlanıyorum. Bana birisinin bu mevzuda yetki vermesi lazım. Ben meclisimizin görüşüne başvuruyorum. Daha evvel alınan yetki, yasal hududun üzerine çıkmak için kâfi değildi. Yasalar bir hudut koyuyor. Siz daha evvel yasal hudutta bir yetki verdiniz. Şu anda bu türlü bir karar alacaksak meclisimizin onayı ile yapmak istiyorum. Sizler olumsuz görüş verecekseniz Hukuk Komisyonu’nda, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda tartışılır. Vermeyecekseniz zati kabul edip geçeceğiz. Neyi tartışıyoruz” diye konuştu. 

“Öyle belediye liderine yıkarak olmuyor bu işler”
Başkan Tugay, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ortada bir yasal hudut var ve bu yasal hudut aşılamaz diyorsunuz. Başka taraftan ikramiyeler, öbür ödemeler vaat ediyorsunuz. Bunların neye dayandığı belirli değil. Bu türlü bir şey yok. Yasal hudut, yasal sınırdır. O denli maddede ikramiye de diğer türlü bir ödeme de yok. Biz artık 17 Mayıs’ta verdiğiniz yetkiyle, o yasaya uygun olarak bir toplu iş kontratı imzalayamadık. Arkadaşlarımıza maddemizde bu türlü bir hudut var, bunu basamağız dedim. Lakin onlar bunu kabul etmediler. Daha evvelce verilmiş bir şey var. Fakat o bahisle ilgili Sayıştay’ın önemli bir eleştirisi, soruşturma açılacağına dair bir tespiti de var. Ben artık meclise şunu söylüyorum; bu arkadaşlarımız bizim çalışanlarımız. Sizler de benim üzere bu belediyenin siyasi sorumluluğunu taşıyan meclis üyelerisiniz. Buyurun bu kararı birlikte verelim, tahlili de birlikte bulalım. Bugün bir karar almıyoruz, komitelere sevk ediyoruz. İlgisi olan herkes gitsin, tartışsın, görüşünü lisana getirsin. Ben meclisimizin kararının bize referans olacağına inanıyorum. Sonuçta bu tıp mevzular hukukla ilgilidir. Hukuk yoluna gittiğinizde en azından ‘Bakın meclisimizdeki AK Partili, MHP’li meclis üyelerimiz de yasal hududun üzerine çıkılmasıyla ilgili olumlu görüş bildirdiler. Hasebiyle bunu bir çeşit hak görmelisiniz’ deriz. Bu yetkinin altında sizin de imzanızın olmasını istiyorum. Kurullardan bu kararın oy birliğiyle gelmesini istiyorum. Herkes bu sorumluluğu paylaşmalı” sözlerini kullandı.
Görüşlerin akabinde toplumsal istikrar tazminatı ile ilgili unsur oy birliğiyle Hukuk Kurulu ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk edildi.

“İzmir 0-4 metreküp suda İstanbul’dan yarı yarıya daha ucuz”
Meclis oturumunda yapılan görüşmelerde, AK Parti kümesi tarafından Ankara, İstanbul ve İzmir’in hanelerdeki su kullanım ücretlendirilmesiyle ilgili önerge gündeme geldi. Önergedeki ve kamuoyundaki hesaplamalarda yanlışlık olduğu sayılarla açıklayan Lider Dr. Cemil Tugay, “15 metreküp harcayan bir vatandaşımız, 0-4 metreküp su için tekrar 16 lira 57 kuruşluk bir bedel ödüyor. Bu sayı Ankara ve İstanbul’dan yarı yarıya daha ucuzdur. Sizin yazdığınıza nazaran bu sayı İstanbul’da 32 lira, Ankara’da 24 lira, bizde 16 lira 57 kuruş. Lütfen bu hesapları yanlışsız yapın. Hangi ölçüde harcamış olursa olsun, birinci 0-4 metreküplük kısmında yaptığımız yüzde 25 indirim geçerli, o indirim üzerine hiçbir artırım yapılmadı.” sözlerini kullandı. 

Yürüyen merdivenlerin kontrolü için MMO ile protokol
Meclis oturumunda İzmir Büyükşehir Belediyesi ve şirketlerine ilişkin halkın kullanımına açık asansör, yürüyen merdiven, teleferik ve gibisi ekipmanların aylık ve yıllık kontrolleri için TMMOB’a bağlı Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ile protokol yapılmasına ait unsur de gündeme geldi. Gündem hususu hakkında konuşan Lider Dr. Cemil Tugay, Üçyol’daki yürüyen merdiven kazasını hatırlatarak “Çok üzüldük. Anında arkadaşlarımdan ayrıntılı bir inceleme istedim. Daha sonra Makine Mühendisleri Odası’nı çağırdık, olayı incelemesini istedik. Bizi de rahatsız eden noktalar var. Bununla ilgili radikal kararlar vereceğiz. Sorumluları kimse, artık belediyeye hizmet vermesini ya da misyonlu olmasını istemiyoruz. Bunun gereğini yapacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Makine Mühendisleri Odası’nın denetleyici olması, ön onay verdiğimiz bir şey. Direkt oylanması gerektiğini düşünüyorum” dedi. Lider Tugay’ın açıklamasının akabinde önerge direkt oylanarak oy birliğiyle kabul edildi. 

Büyükşehir şirketlerine dörtlü kontrol mekanizması 
Başkan Tugay, mecliste İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin şirketlerle ilgili oluşturulan kontrol sistemi hakkında da bilgi vererek “Şirketler Koordinasyon Kurulu oluşturduk. Dört şahıstan oluşuyor. Birisi iç denetçi, birisi avukat, birisi mali müşavir, birisi de işletme konusunda tecrübeli yönetici. Bu arkadaşlarım başka ayrı tüm şirketleri denetliyorlar. Bu devirde bir şeyler daha farklı olacak. Bunu oturtmaya çalışıyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ