yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Başkan Tugay: İnciraltı’nı yerleşim kalitesini koruyarak planlayabileceğimize inanıyorum

Balçova İlçesi, İnciraltı Turizm Merkezi 1/5000 ölçekli Müdafaa Emelli Nazım İmar Planı ile 1/1000 ölçekli Muhafaza Maksatlı Uygulama İmar Planı Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 09.05.2023 tarihinde yine onaylanmıştır. İzmir Büyükşehir Belediyesi kelam konusu İnciraltı planlarına şu münasebetlerle itiraz etmiştir;

Başkan Tugay: İnciraltı’nı yerleşim kalitesini koruyarak planlayabileceğimize inanıyorum


İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, çocukluk ve gençlik çağının geçtiği Balçova ilçesi İnciraltı bölgesinin planlarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “İnciraltı deyince yeşil dokusunu büsbütün kaybetmiş, sık ve yüksek yapılarla, sistemsiz ve çıkmaz sokaklarla dolu bir yer hayal edemiyorum. İnciraltı yalnızca o bölgede yaşayanlar için değil tüm İzmir için pahalı bir yerdir. İnciraltı’nda mülk sahibi olan yurttaşlarımızın haklarını gözeterek ve tıpkı vakitte o bölgenin yerleşim kalitesini de koruduğumuz bir planlamayı ortak akılla yapabileceğimize inanıyorum” dedi. 

Balçova İlçesi, İnciraltı Turizm Merkezi 1/5000 ölçekli Muhafaza Emelli Nazım İmar Planı ile 1/1000 ölçekli Muhafaza Emelli Uygulama İmar Planı Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 09.05.2023 tarihinde yine onaylanmıştır. İzmir Büyükşehir Belediyesi kelam konusu İnciraltı planlarına şu münasebetlerle itiraz etmiştir; 
“Kültür ve Turizm Bakanlığının uygun görüşünün olmadığı, İzmir Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün alınması gerektiğini belirttiği kamu faydası kararının bulunmadığı, kelam konusu planlar konusundaki görüşmelerin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığınca koordineli olarak yürütülmeyip belediyenin kesin görüşünün alınmadığı, İzmir Körfez Geçişi’nin yürürlükteki üst ölçekli planlarda ve İzmir Ulaşım Ana Planı’nda yer almadığı, planlama alanının kıyı kısmına ait önerilen  ‘Ticaret-Turizm-Konut’ ve ‘Ticaret-Turizm’ kullanım kararlarının 1/100000 ölçekli Etraf Nizamı Planı’nda getirilen ‘Turizm Tesis Alanı’ ve ‘Bölge Parkı/Kentsel Yeşil Alan’ kararlarına terslik teşkil etmekte olduğu, Bakanlığa önerilen plan teklifindeki yaklaşık 1 milyon metrekare inşaat alanının, onaylı plan ile 1.8 milyon metrekareye çıkartıldığı, bu kapsamda alanda yüksek yapı yoğunluğunun getirildiği görülmektedir.  EXPO Alanı’na getirilen ‘Ticaret-Turizm-Konut’ ve ‘Ticaret-Turizm’ kullanım kararları ile terslik teşkil ettiği, 2.Derece Doğal Sit Alanı içerisine getirilen ‘Ticaret Alanı Kullanımı Unsur Kararı’na terslik teşkil ettiği, arazi olarak düz bir arazi olmasına karşın ulaşım ağının çözülememiş olduğu, daima dönüşlerle ve kavşaklarla düğüm noktaları oluşturduğu ve bölgede ilerde trafik sorunu yaratacağı ortadadır. İzmir 4.İdare Mahkemesi’nin 2023/1392 Temel sayılı evrakı ile 21.08.2023 tarihinde yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle dava açılmıştır.”

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, İnciraltı planlarıyla ilgili uygun görülmeyen tüzel ögeleri hatırlatarak, bölgedeki inisiyatif ve derneklerle görüşmek için temel bahislerdeki itirazların tamamlanma sürecinin beklendiğini tabir etti. Lider Tugay, “İçinde bulunduğumuz kurallar, bölgenin yanlışsız biçimde planlanması için hassasiyet taşımaktadır. Tüzel süreç beklediğimiz üzere tamamlandıktan sonra masaya oturmaya hazırız. Görüşmeye her vakit hazırız. . Bu süreç içerisinde tüm muhataplarımızla her vakit görüşmekten de büyük memnunluk duyarız. Tayfun beyefendiyle de bayramdan çabucak sonra görüşmek için kendisini bekliyoruz” dedi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ