yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Bayraklı’nın UNESCO yolculuğu sürüyor

Bayraklı Belediyesi, Smyrna’nın UNESCO Dünya Kültürel Mirası Listesi’ne girebilmesi ve Bayraklı’nın tarihi dokusunun ön plana çıkarılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Bayraklı’nın UNESCO yolculuğu sürüyor

Bu kapsamda, Tarihi Kemeraltı Yenileme Alanı İcra Kurulu (TARKEM) Temmuz ayı olağan toplantısı Bayraklı Belediyesi’nin konut sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıda, Bayraklı’ya tarih ve turizm açısından bedel katacak Eski Smyrna hafriyat alanının ören yeri statüsüne kavuşturulması, ziyaretçilere açılması ve etraf düzenlemesinin yapılması üzere mevzular görüşüldü. Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal, “Kültürel ve tarihi mirasımıza sahip çıkarak, gelecek jenerasyonlara daha hoş bir Bayraklı bırakmak için her zaman iş birliği içinde çalışacağız” dedi.

TARKEM ekibi, Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal’ı ziyaret etti. Ziyaretin akabinde, Tarihi Kemeraltı Yenileme Alanı İcra Kurulu olağan toplantısı Bayraklı Belediyesi Havuz Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. Mevzuyla ilgili paydaşların ve Bayraklı Belediyesi bürokratlarının katıldığı toplantıda, Bayraklı Belediyesinin Tarihi Liman Kenti Alan İdaresi hareketlerinin de 5 yıllık kurumsal stratejik planlara alınması, Bayraklı Eski Smyrna hafriyat alanının ören yeri statüsüne kavuşturulması, ziyaretçi merkezi ve etraf düzenleme projelerinin uygulanması, Eski Smyrna Hafriyat alanı ve etrafında paklık konusunda önleyici önlemlerin alınması üzere hususlar konuşuldu.

TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRASIMIZA SAHİP ÇIKACAĞIZ

Bayraklı’nın kültürel ve tarihi mirasını ön plana çıkarmak için çalışmalara devam ettiklerini belirten Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal, “Bayraklı Eski Smyrna hafriyat alanının ören yeri statüsüne kavuşturularak turistlerin gelebileceği bir cazibe merkezi haline dönüşmesi için üzerimize düşeni yapacağız. Emelimiz Kemeraltı, Kadifekale, Basmane ve daha sonra Bayraklı Smyrna ile son bulacak tarihi seyahatte yer almak. Böylelikle 5 bin yıllık geçmişi olan Eski Smyrna’nın tarihi dokusunu ön plana çıkarmış olacağız. Bayraklı’nın kültürel ve tarihi mirasına sahip çıkarak, gelecek jenerasyonlara daha hoş bir Bayraklı bırakmak için her zaman iş birliği içinde çalışacağız” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ