yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Çam ve Sakura Hastanesi’ndeki Nükleer Sızıntı İddialarına Yanıt Geldi

İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi’nde nükleer tıp ünitesindeki sızıntı argümanları gündemi meşgul etti.

Çam ve Sakura Hastanesi’ndeki Nükleer Sızıntı İddialarına Yanıt Geldi

İstanbul’daki Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’nde vazifeli bir işçi, hastanede nükleer sızıntı yaşandığını ve İl Sağlık Müdürlüğü ile Sıhhat Bakanlığı’nın bu durumu gizlediğini TBMM’ye bildirdi. İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi’nde nükleer tıp ünitesindeki sızıntı savları gündemi meşgul etti. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ve hastaneden bahisle ilgili toplumsal medyadan açıklama geldi.

Sözcü Gazetesi sızıntının ayrıntılarına ulaştı. 2020 yılında açılan Çam ve Sakura Kent Hastanesi’nde misyonlu bir çalışan, TBMM’ye sunduğu dilekçede hastanede bu yıl ağır bir nükleer sızıntı yaşandığını argüman etti. Dilekçede, sızıntının halktan gizlendiği ve bu talimatın Vilayet Sıhhat Müdürlüğü’nden Alim B. tarafından verildiği belirtildi. Ayrıyeten, hastane başhekimliğinin de durumdan haberdar olduğu argüman edildi.

Personelin Tezleri ve Misyon Değişikliği

İddiayı gündeme getiren işçi, nükleer sızıntı hakkında ihbar ve şikayet oluşturduktan sonra vazife yerinin değiştirildiğini belirtti. Ayrıyeten, hastane yöneticilerinin katıldığı bir toplantıda sızıntıdan haberdar olduğunu söyledi.

İl Sıhhat Müdürü’nün Açıklaması

İstanbul Vilayet Sıhhat Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, tezleri reddetti ve olayın Atom Enerji Kurumu tarafından takip edildiğini, ölçümlerde rastgele bir sızıntı tespit edilmediğini belirtti. Çam ve Sakura Hastanesi yetkilileri ise sızıntı tezlerinin yanlışsız olduğunu ve gerekli tedbirlerin alındığını söz etti.  Olayın, nükleer tıp tedavisi uygulanan hastaların atıklarının depolandığı tanklardan birinin arızalanması nedeniyle yaşandığı belirtildi.

Hastanenin Resmi Açıklaması

Çam ve Sakura Hastanesi, haberin akabinde toplumsal medya hesabından “Kamuoyunu Bilgilendirme” başlığıyla bir açıklama yaptı. Açıklamada, 25 Ocak 2024 tarihinde Nükleer Tıp Kliniğinde radyoaktif iyot tedavisi alan hastaların atıklarının toplandığı sıvı atık tanklarında teknik bir arıza meydana geldiği, tankların bağlı olduğu ünitenin faaliyetinin durdurulduğu ve gerekli güvenlik tedbirlerinin alındığı belirtildi.

AFAD ve Nükleer Denetleme Kurumu (NDK) takımlarının yaptığı kontrollerde, olay sürecinde alınan önlem ve uygulamalarda rastgele bir eksiklik tespit edilmediği ve hasta yahut hastane çalışanlarına radyasyon maruziyeti yaşanmadığı belirtildi. NDK kontrolü sonrası gerekli tüm bakım ve tamirat işlerinin tamamlandığı ve klinikte hasta alımının tekrar başladığı söz edildi. Hastanenin sıhhat hizmetlerinin kesintisiz ve inançlı bir halde sürdüğü kamuoyuna duyuruldu.  (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ