yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel Efes Selçuk’ta çıkan ve 350 hektarlık alanın tahrip olduğu orman yangını sonrasında Arvalya Mevkii Pamucak Bölgesinde incelemelerde bulundu

İzmir Adnan Menderes Havaalanında Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel ve İzmir İlçe Belediye Liderleri ile CHP Vilayet ve İlçe Örgütleri tarafından karşılanan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, ilk olarak Efes Selçuk’ta meydana gelen yangın felaketinde etkilenen alanları ziyaret etti.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel Efes Selçuk’ta çıkan ve 350 hektarlık alanın tahrip olduğu orman yangını sonrasında Arvalya Mevkii Pamucak Bölgesinde incelemelerde bulundu


Yangında büsbütün tahrip olan Arvalya Mevkii orman kampını ziyaret eden Özel, Filiz Liderden ve Orman İşletme Şefliği yetkililerinden bilgi aldı.

 Sözlerine geçmiş olsun diyerek başlayan Özgür Özel; “Yanımda ciğerleri yanmış Kuşadası ve Selçuk Belediye Liderim, Muğla, Aydın belediye liderimiz var. Diyoruz ki, her bir metrekare yeşil alan, çam ağacı bu memlekete bizim namus borcumuzumdur. Hem imar planlarında, hem kentlerin büyüme perspektifinde, hem de orman yangınlarına karşı önlemlerde durumumuz kırmızı alarm pozisyonudur” dedi.

HER VATANDAŞIMIZIN KİŞİSEL SORUMLULUĞU VAR

Orman yangınlarının değerli bir kısmının insan odaklı olduğunu belirten Özgür Özel; “İçinde bulunduğumuz bölge bir orman kampı. Bu bölgedeki vatandaşların nefes aldıkları bir bölgeyi kaybetmiş durumdayız.  Ağaçların dışında 350 hektardaki tüm canlı hayatını kaybettik. Bir daha bu alanın orman haline gelmesi 50 yıl sonra olacak. 2075 yılında tahminen yangından 1 gün evvel lakin görebilmiş olacağız. Bunu şunun için söz etmek istiyoruz; her bir vatandaşımızın orman yangınları konusunda ferdi sorumluluğu var. Menderes’te olan yangın bir hobi bahçesindeki sigara izmaritinden, Çeşme’deki yoldan geçen bir kişinin sigara izmaritinden çıktı. Daire liderlerimiz araştırmalarına devam ediyor. Raporda bu tip yangınların yüzde 98’inin beşerden kaynaklı olduğu belirtiliyor. O yüzden öncelikle her bir vatandaşımızı bu türlü büyük acılar yaşamamak için dikkatli ve sorumlu olmaya davet ediyoruz” dedi.

 DAHA ÖNEMLİ TEDBİRLER İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

Orman yangını üzere afet durumlarında kriz belediyeciliğinin farklı bir ehemmiyet taşıdığını belirten CHP Lideri Özgür Özel; “Biz yangını söndürürken dayanışma içindeyiz. Bu bir kriz belediyeciliği. Kriz ortaya çıktıktan sonra gayret etmek kıymetli. Bundan sonraki süreçlerde bizim belediyelerimiz önlem, tedbir ve öngörü ile çalışma yürütmemiz gerekiyor. Ege Belediyeler Birliği bünyesinde hem daire liderlerimizin, itfaiye müdürlüklerimiz ve belediye lider yardımcılarımızın iştirakiyle Ege Bölgesi’ndeki orman yangınlarına nasıl daha önemli tedbirler alınabilir? Bundan sonraki süreçlerde hem önlemede, hem söndürmede, hem geri kazandırmada neler yapabiliriz? diye çalışacağız. Bu bahiste yapılması gereken çok şey var” diye konuştu.

Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Afet risklerine karşı yaklaşık bir yıl evvel birincisini gerçekleştirdiğimiz Sağlam Kentler Konferansı’ndan devraldığımız tecrübeyle birlikte; karşı karşıya olduğumuz afet risklerini yönelik somut, uygulanabilir ve toplumun her bölümünü kapsayan bir afet idare stratejisini planlamak ve uygulamak üzere bugünden itibaren harekete geçeceğiz. Genel liderimiz Sayın Özgür Özel’e de bu kararlılığımızı söz ettim. Bu çalışmalarımızı desteklediği ve cesaretlendirdiği için kendilerine bir defa daha teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, yaptığı basın açıklaması sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özel, daha sonra yangından etkilenen bölgedeki işletmeleri ziyaret etti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ