yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Diyabet tedavisinde beslenmenin payı büyük! “Yüzde 10 kilo kaybı, tip 2 diyabet gelişme riskini yüzde 50 azaltıyor”

Diyabetin, bedendeki birçok organı etkileyen kronik bir hastalık olduğunu belirten uzmanlar, diyabet tedavisinin emelinin kan şekerini olağan sonlarda tutarak, sıhhat meselelerinin ortaya çıkışını engellemek olduğunu söylüyor.

Diyabet tedavisinde beslenmenin payı büyük! “Yüzde 10 kilo kaybı, tip 2 diyabet gelişme riskini yüzde 50 azaltıyor”


Diyabetli bireylerin beslenme programlarının beden tartısına, fizikî aktivite durumuna, sosyoekonomik durumuna ve beslenme alışkanlıklarına nazaran diyetisyen tarafından düzenlenmesi gerektiğine dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, “Çoğu diyabetli birey pilav ve makarnayı daha az tüketmesi gerektiğini bilir fakat ortalarda tükettiği şekersiz etiketi ile sunulan tatlandırıcılı diyet tatlıları rahat tüketilebileceğini düşünür.” dedi. Tip 2 diyabetli bireylerin birçoklarının fazla kilolu olduğunun da altını çizen Yiğit, “Birçok klinik çalışma yüzde 10 kilo kaybının, tip 2 diyabet gelişme riskini yüzde 50 oranında azalttığını bildirmektedir.” şeklinde konuştu.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, diyabetli bireylerin beslenmede sık yaptıkları kusurlar ve dikkat edilmesi gerenler hakkında bilgi verdi.

İyi denetim edilmeyen kan şekeri büyük meselelere neden olabiliyor

Diyabetin, vücuttaki birçok organı etkileyen, çoğunlukla kan şekeri yüksekliği (hiperglisemi) ile karakterize kronik bir hastalık olduğunu hatırlatan Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, “Diyabette tedavinin gayesi kan şekerini olağan sonlarda tutarak, sıhhat problemlerinin ortaya çıkışını engellemek yahut önlemektir. Bu nedenle diyabetin tedavisinde beslenmenin hissesi büyüktür. Düzgün denetim edilmeyen kan şekeri, ilerleyen yaşlarda gözlerde, böbreklerde metabolik sıkıntılara ve hudut hücrelerinde harabiyete sebep olabilmektedir.” dedi.

“Tip 2 diyabetli bireylerin birden fazla fazla kilolu”

Diyabetin Tip 1 ve Tip 2 başta olmak üzere farklı cinsleri olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, Tip 1 diyabette insülin üretiminin olmadığını, bu nedenle dışarıdan enjekte edildiğini aktardı. Tip 2 diyabette ise insülin üretiminin olduğunu tabir eden Hülya Yiğit, “Ancak beden kimi nedenlerden ötürü, insülini kullanamaz. Tip 1 diyabette insülin enjekte edildiği vakit dışarıdan verilen insülinin tesir müddetine nazaran öğün sayılarının, öğün saatlerinin, alınması gereken karbonhidrat ölçüsünün düzenlenmesi epeyce kıymetlidir. Tip 2 diyabetli bireylerde ise öğün ortaları ve öğün sayıları daha esnek olabilmektedir. Tip 2 diyabetli bireylerin birden fazla fazla kiloludur. Birçok klinik çalışma yüzde 10 kilo kaybının, tip 2 diyabet gelişme riskini yüzde 50 oranında azalttığını bildirmektedir.” formunda konuştu.

Büyük porsiyonlar da et tüketimi de kan şekerini yükseltebiliyor 

Diyabetli bireylerin beslenme programlarının beden tartısına, fizikî aktivite durumuna, sosyoekonomik durumuna ve beslenme alışkanlıklarına nazaran diyetisyen tarafından düzenlenmesi gerektiğine dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit şöyle devam etti: 

“Diyabetli bireyler, bir besini tüketirken, o besinin   kan şekerini yükseltme suratına yani glisemik indeksine ve yediği ölçüye yani glisemik yüküne dikkat etmeli. Ana öğünlerinin karbonhidrat ve protein içeriği istikrarlı olmalı. Birçok diyabetli birey pilav ve makarnayı daha az tüketmesi gerektiğini bilir lakin ortalarda tükettiği galetaları, kepekli bisküvileri, şekersiz etiketi ile sunulan tatlandırıcılı diyet tatlıları rahat tüketilebileceğini düşünür. Bunların da kan şekerini olumsuz etkileyebileceği, dengeyi bozabileceği unutulmamalı. Diyabetli bireyler tarafından karbonhidratsız olduğu fikri ile bir öğünde büyük porsiyonda kırmızı et tüketimi de epey yaygın görülür. Lakin büyük porsiyonlarda tüketilen kırmızı etin de kan şekerini, tatlılar kadar süratli olmasa da yükseltebileceği göz gerisi edilmemeli.”

Diyabetli bireylerin tüketebileceği pratik bir tatlı…

Diyabetli bireylerde kan şekeri istikrarı için porsiyon denetiminin kıymetine vurgu yapan Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, tatlı gereksinimi için de uygun porsiyonda meyve tüketiminin epeyce düzgün bir alternatif olduğunu söyledi. 

Hülya Yiğit, diyabetli bireylerin de porsiyon denetimine dikkat ederek tüketebileceği pratik bir tanım paylaşarak kelamlarını şöyle tamamladı: 

“Şekersiz bal kabağı tatlısı hazırlaması kolay ve tatlı isteğini bastırabilecek pratik bir tatlı. Muhtaçlığımız olan materyaller, 2 dilim bal kapağı, 4-5 adet çubuk tarçını (mümkünse seylan), 2 yemek kaşığı tahin ve çekilmiş ceviz. Kabakları küp küp büyük kesimler halinde doğrayıp, içine tarçın ekleyerek kabaklar yumuşayıncaya kadar kısık ateşte pişirin. Tarçın tadını seviyorsanız ölçüsünü arttırabilirsiniz. Piştikten sonra üzerine tahin ve ceviz ekleyerek tüketebilirsiniz, tabi porsiyon denetimine dikkat etmeyi unutmayın. Afiyet olsun.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ