yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Egeli genç mühendisler dünyanın en büyük roketçilik yarışmasına damga vurdu

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşan Ege Aerospace Kadrosu, Amerika Birleşik Devletlerinde düzenlenen Spaceport America Cup 2024 müsabakasına katıldı.

Egeli genç mühendisler dünyanın en büyük roketçilik yarışmasına damga vurdu


Ege Aerospace Grubu, 25 ülkeden öğrencilerin katıldığı dünyanın en büyük roketçilik yarışına aldığı ödüllerle damga vurdu.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Aerospace Grubunu tebrik ederek muvaffakiyetler diledi. Rektör Prof. Dr. Budak, “Tam akreditasyona sahip,  öğrenci odaklılıkta ödüllü, öncü bir araştırma üniversitesi olarak ulusal ve memleketler arası arenada görünür olmayı sürdürüyoruz. Hem akademisyenlerimiz hem öğrencilerimiz global seviyede değerli başarılara imza atıyorlar. Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşan Ege Aerospace Kadrosu, Amerika Birleşik Devletlerinde düzenlenen Spaceport America Cup 2024 yarışına katılarak, projelerini sergileme imkanı buldular. Yenilikçi projeleri ile müsabakaya damga vuran takımımızı tebrik ediyorum” dedi.

“Genç Egeliler mükafatları topladı”

Egeli genç mühendisler dünyanın en büyük roketçilik müsabakasında Ege Üniversitesini temsil etti. Kansan, Roketsan, Aselsan, TEI üzere Türkiye’nin önde gelen kurumlarının sponsorluğunda çalışmalarını sürdüren grup, müsabakaya 7 kişilik takımla katıldı. Ege Aerospace Grubu yarışta başarılı bir fırlatma gerçekleştirdi. Geliştirilen FEZA-24 isimli sonda roketi 9 bin 400 feet irtifaya ulaşarak misyonunu yerine getirdi. Geliştirilen sistemler, operasyonun tüm kademelerini başarılı bir biçimde tamamladı. Fırlatma sonrasında FEZA-24 roketinin tüm modülleri hasarsız bir biçimde kurtarıldı ve sistemin tekrar kullanılabilirliği ispatlandı. Geliştirilen sistemler, müsabaka hakemleri tarafından 2 farklı mükafata layık görüldü. Kadro son derece etkileyici sunumu ile en yeterli sunum mükafatına ve müsabakanın birinci atışlarından birini gerçekleştirerek erken fırlatma mükafatına sahip oldu. Grup kaptanı Enes Bitigen, proje yöneticiliği mükafatı alırken grup üyesi Cet Kerem Manyaslı ise güvenlik uzmanı mükafatlarını aldı.

“Nitelikli projeler üretmeyi sürdüreceğiz”

Ege Aerospace Kadrosu Kaptanı Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Kısmı Öğrencisi Enes Bitigen, “Ege Aerospace Kadrosu olarak müsabakada başarılı bir fırlatma gerçekleştirdik. Geliştirdiğimiz FEZA-24 isimli sonda roketi 9 bin 400 feet irtifaya ulaşarak vazifesini muvaffakiyet ile yerine getirdi. Geliştirilen sistemler operasyonun tüm basamaklarını başarılı bir formda tamamladı. 3 yıllık bir çalışmanın emeği olan bu fırlatma tam muvaffakiyet ile sonuçlandı. Ayrıyeten, fırlatma sonrasında FEZA-24 roketinin tüm modülleri hasarsız bir biçimde kurtarıldı ve sistemin yine kullanılabilirliği ispatlandı. Kadromuz elde ettiği deneyimler ve bilgi birikimi ile sürecine devam ediyor. Ege Üniversitesinin uzay ve havacılık alanında geliştireceği projelerde yer alarak nitelikli çalışmalar üretmeyi sürdüreceğiz. Grubumuz, önümüzdeki günlerde yeni yıl için öğrenci müracaatlarını da kabul edecek” dedi.

Multidisipliner ekip

Takım danışmanlığını Dr. Öğr. Üyesi Barış Oğuz Gürses’in, Kadro kaptanlığını Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Kısmı öğrencisi Enes Bitigen’in yürüttüğü Ege Aerospace Takımında; Aviyonik Lideri olarak Muhammed Kamil Saygılı, Mekanik Önderi olarak Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans öğrencisi Mehmet Akdemir misyon alırken, Makine Mühendisliği Kısmı öğrencisi Cet Kerem Manyaslı, Elektrik Elektronik Mühendisliği Kısmı öğrencisi Anıl Can, Elektronik Haberleşme Kısmı öğrencisi Furkan Bozkurt ise grup üyesi olarak vazife yapıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ