yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Ekrem İmamoğlu Kadıköy ve Maltepe Sınırında Toplu Açılış Töreni Gerçekleştirdi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kadıköy ve Maltepe ilçelerinin tam hududunda konumlanan Bostancı Metro İstasyonu etraf düzenlemesi, Çamaşırcıdere Yaşam Vadisi 1. Etap ve Ediz Hun Kaktüs Evi’nin toplu açılışlarını; Türk Sineması’nın unutulmaz jönü Ediz Hun, 3 CHP Parti Meclisi üyesi ve 7 ilçe belediye lideriyle birlikte gerçekleştirdi.

Ekrem İmamoğlu Kadıköy ve Maltepe Sınırında Toplu Açılış Töreni Gerçekleştirdi


“Şehrimizin sürdürülebilir, güçlü bir kent haline gelmesi için var gücümüzle çalışacağız” diyen İmamoğlu, “Yeşil alanı betona, ranta değil; yeşil alanı insanların kullanımına açmaya devam ediyoruz ve edeceğiz. Ben, bu kentteki her insanımızın keyifli, huzurlu keyifli olmasını istiyorum. Toplumsal vicdanımızı, toplumsal birlik, bütünlüğümüzü de kuvvetlendirecek sanatkarlarımızın, o güçlü dostlarımızın, büyüklerimizin, bize çok özel anıları sunan o kıymetli insanlarımızın bu hoş emeklerini ve uğraşlarını gördükçe, aslında daha yapacak çok işimiz var diye önümüze bakıyoruz” tabirlerini kullandı. 

KADIKÖY – MALTEPE / İSTANBUL 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kadıköy ve Maltepe ilçelerinin tam hududunda konumlanan Bostancı Metro İstasyonu etraf düzenlemesi, Çamaşırcıdere Yaşam Vadisi 1. Etap ve Ediz Hun Kaktüs Evi’nin toplu açılışlarını gerçekleştirdi. Emellerinin hoş, yaşanabilir, yeşil ve ömür kalitesi yüksek bir kent var etmek olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “2019’da neyi söylediysek, aslında bugün de tıpkı şeyi söylüyoruz. ‘Bu kadim, bu hoş kenti ranta, betona teslim etmeyeceğiz. Ve bu kente, milyonlarca metrekare yeşil alanı daima birlikte kazandıracağız’ demiştik. Hala birebir kelamımızı yerine getirmekte yola devam ediyoruz. Çevreyi koruyan altyapıları yapacağız. Yenilenebilir güç kaynaklarını en faal biçimde kullanacağız. Kentimizin sürdürülebilir, güçlü bir kent haline gelmesi için var gücümüzle çalışacağız” dedi. 

“VERDİĞİMİZ SÖZLERİ TUTTUK”

Önceki 5 yıllık dönemlerinde, verdikleri sözleri tuttuklarının altını çizen İmamoğlu, şunları söyledi: 

“İstanbul’da ormanları, dere yataklarını imara asla sokmadan, orayı halka açan bir anlayışa taşıdık ve tam ne oldu biliyor musunuz? Yalnızca 5 yılda, 13 milyon 225 bin metrekare yeni, etkin, pırıl pırıl yeşil alanı sizlerin hizmetine kavuşturduk. Bu, çok bedelli bir sonuçtur. Bu süreçte 5 tane kent ormanını açtığımız üzere, 15 tane Yaşam Vadisi sürecini başlattık. Ki bunun sayısını 21’e çıkaracağız. Ve inşallah İstanbul’da, çok pahalı ömür vadilerini hayatımızın en değerli ömür alanı haline getireceğiz. Ömür vadileri, bizim Yeşil İstanbul vizyonumuzda çok değerli bir yer tutuyor. Yaşam vadisi fikrimizin tohumları, 10 evvel vazifeye başladığım bugünlerde, bu aylarda Beylikdüzü’nde başlamıştı. Şu anda 1,5 milyon metrekareyi aşan, muazzam bir yeşil alana dönüştü o Hayat Vadisi. Artık bunun benzerini, İstanbul’un bütün dere yataklarında, bilhassa kuzeyden güneye, insanlarımızın kent içinde hem bir ulaşım alanına hem bir hayat alanına dönüşen harikulâde hoşluklarla dolu tasarım alanlarına dönüştürdük buraları.”

KAPALI OTOPARK DA 3 AY İÇİNDE AÇILACAK

“Bulunduğumuz bu bölgede hem Kadıköy hem Maltepe hem Ataşehir sonlarını da içine alan ve üste gerçek devam eden bu vadiyi de ömür alanına, yeşil alana dönüştürmenin başlangıcındayız” diyen İmamoğlu, “Burada 110 bin metrekarelik Çamaşırcıdere Yaşam Vadisi’nin bir nevi ikinci etabını açmanın keyfini yaşıyoruz. Yeşil alan, basketbol, fitness alanları, çocuk oyun aktiflik alanları, yürüyüş yolları, bisiklet yolları ve birebir vakitte burada her yaştan vatandaşımızın spor yapacağı, ailesiyle birlikte doya doya vakit geçireceği bir alana dönüştürdük burayı” bilgilerini paylaştı. İmamoğlu, Bostancı Metro İstasyonu’nun altında inşa ettikleri, 854 araba ve 252 motosiklet kapasiteli kapalı otoparkında 3 ay sonra hizmete gireceğinin muştusunu verdi. 

“ÇOK ÖZEL BİR DURUMLA DA KARŞI KARŞIYAYIZ”

“Yeşil alanı betona, ranta değil; yeşil alanı insanların kullanımına açmaya devam ediyoruz ve edeceğiz” diyen İmamoğlu, toplu açılış kapsamındaki Kaktüs Müzesi’nin oluşum hikayesini de şu sözlerle lisana getirdi: 

“Tabii bugün çok özel bir durumla da karşı karşıyayız. O da nedir? Müzecilik ile Yeşil İstanbul vizyonumuzu bir ortaya getirerek yapmış olduğumuz bir kıymetli çalışma. O da çabucak karşımızda bulunan Bahçe Market’in iç kısmında sizlerin hizmetine kavuşturduğumuz bir Kaktüs Meskeni var. Burası, çocukluğumuzun hala keyifle izlediğimiz unutulmaz jönü, pahalı sanatkarımız Ediz Hun’un hayat uzunluğu biriktirdiği… Ki Ediz Hun etraf Mühendisi, biyolog, yani aslında bilim tarafıyla da çok özel bir büyüğümüz. Kendisi tam 132 modülden oluşan kaktüs koleksiyonunu, yıllardır biriktirdiği, gözünün parıltısı üzere baktığı kaktüs koleksiyonunu bizlerle paylaştı. Ve artık burada sizlerin bir nevi eğitici bir seyahatinize sebep olacak müze haline geldi. Burada sizlerle buluşuyor. O da iyi uğurlu olsun. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” 

“DAHA YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR”

“Ben, bu kentteki her insanımızın keyifli, huzurlu keyifli olmasını istiyorum” diyen İmamoğlu, “Ve bu kentin beyefendisi, hanımefendisi, çocukları, gençleri çağdaş, uygar, uygar, memleketimizin bütün manevi kıymetlerine saygılı, birbirine saygılı, birbirini seven, hürmet gösteren bir toplum olma şuuruyla hepimizin çok büyük muhtaçlık duyduğu hem kentimizdeki huzura hem ülkemizdeki huzura ve inanın yakın etrafımızdaki ülkelerdeki huzura bile temel olacak bir hayatı ikram etmekle yükümlü görüyoruz hepimizi. Toplumsal vicdanımızı, toplumsal birlik, bütünlüğümüzü de kuvvetlendirecek sanatkarlarımızın, o güçlü dostlarımızın, büyüklerimizin, bize çok özel anıları sunan o pahalı insanlarımızın bu hoş emeklerini ve uğraşlarını gördükçe, aslında daha yapacak çok işimiz var diye önümüze bakıyoruz” biçiminde konuştu. 

EDİZ HUN, KAKTÜS MÜZESİ’NİN HİKAYESİNİ ANLATTI

İmamoğlu, konuşmasının bu noktasında, Türk Sineması’nın unutulmaz jönü Hun’u yanına davet etti. İsmini taşıyan Kaktüs Müzesi’nin üretiminde emeği geçen herkese teşekkürlerini sunan Hun, konutunda biriktirdiği bitkilerin müzeye dönüşme sürecini şu sözlerle aktardı: 

“Sene 2020, aylardan Haziran 19. Şimdi Adalar Belediye Başkanı olan Ali Ercan Akpolat, o zaman Cumhuriyet Halk Partisi ilçe lideriydi. ‘Ediz Abi, Ekrem Bey geliyorlar, sizi meskeninizde ziyaret etmek istiyoruz’ dedi. ‘Şeref, onur duyarım. Buyurun’ dedim. Telaşlandık. Eşimle birlikte hazırlığımızı yapmaya çalıştık. Ve teşrif ettiler konutumuzu. Oturduk, sohbet ettik. Daha sonra dedi ki, ‘Ediz Bey, sizin bir kaktüs koleksiyonunuz varmış, onu görebilir miyim’ dedi. ‘Hay hay Başkanım’ dedim. Üst, terasa çıktık. Burada çok kıymetli bir noktayı sizinle paylaşmak istiyorum. ‘Ediz Bey, bunlar çok özel bitkiler. Bunu aziz halkımız da görsün. Kesinlikle bir sera yapalım. Bunları halka sunalım’ dedi. Bakın bu çok değerli bir şey. Yani bu türlü bir görüşe sahip olmak, gerçekten çok, son derece yüksek bir asil bir ruha sahip olduğunun işareti. Bu bir iltifat değil Liderim. ‘Siz nasıl buyurursanız, biz amadeyiz. Ben, her türlü imkanı size hazırlarım’ dedim. Ve ortadan yıllar geçti. Evvela Ada’da yapılacaktı. Sonra öbür projeler geliştirildi ve bugünkü halini aldı.”

GENİŞ TAKIMLI TOPLU AÇILIŞ

İmamoğlu, toplu açılışları; Ediz-Berna Hun, CHP Parti Meclisi üyeleri Cem Aydın, Uzman Yüksel, Bedirhan Berk Doğru, Maltepe Belediye Başkanı Esin Köymen, Kadıköy Belediye Lideri Mesut Kösedağı, Ataşehir Belediye Başkanı Onursal Adıgüzel, Çekmeköy Belediye Lideri Orhan Çerkez, Adalar Belediye Başkanı Ali Ercan Akpolat, Sancaktepe Belediye Lideri Alper Yeğin ve Beykoz Belediye Başkanı Alaattin Köseler ile birlikte gerçekleştirdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ