yandex
ankara seo
ankara web tasarım
17.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Endeksa, yazlık konut fiyatlarını mercek altına aldı: Satılıkta Ayvalık, Kiralıkta Çanakkale Zirvede!

İmtihanların son bulması ve bayram tatilleriyle Türkiye’nin kıyı beldeleri dolup taşarken, yazlık konutların yeni satış ve kira fiyatları, en merak edilen bahislerin başında geliyor.

Endeksa, yazlık konut fiyatlarını mercek altına aldı: Satılıkta Ayvalık, Kiralıkta Çanakkale Zirvede!


Kullanıcılarına yapay zeka ile gayrimenkullerinin gerçek kıymetini sunan ve bu sayede itimatla satmalarına imkan sağlayan Endeksa, yazlık bölgelerdeki konut piyasasını mercek altına aldı. Endeksa’nın çalışmasına nazaran, yazlık konutların ağır olduğu ilçelerde gayrimenkul fiyatları bir yıllık periyotta nominal olarak artsa da gerçek artış grafiği düşüş eğiliminde. Yazlık bölgelerdeki konut kira değişimlerine bakıldığında ise, birçok beldede enflasyonun altında artışlar yaşandığı görülüyor. 

 

Pandemi ve zelzeleyle birlikte Türkiye’nin kıyı vilayetlerindeki konut piyasasında rekor fiyat artışlarına sebep olan yazlık bölgelere göç trendi, son bir yılda yavaşlamış durumda. Bilhassa iş dünyasında uzaktan çalışma modelinin yerini hibrit modele bırakmaya başlaması, göç trendini yavaşlatan etmenlerden. Yapay zeka ve büyük data tahlili ile gayrimenkul bedel hesabı sunan Endeksa’nın çalışmasına nazaran, bu durum, konut piyasasında artış suratının yavaşlamasıyla fiyatlara da yansıyor. Yazlık bölge olarak tercih edilen ilçelerde nominal artış sürse de, enflasyon datalarından arındırıldığında gerçek artışın düşüş eğiliminde olduğu görülüyor.

Ayvalık zirvede

Türkiye’de yazlık bölge olarak tercih edilen ilçelerdeki satılık konut piyasasında fiyat değişimleri incelendiğinde, Balıkesir Ayvalık’ın en fazla artış kaydedilen yer olduğu görülüyor. İstanbul’a yakınlığı nedeniyle ağır talep gören Ayvalık’ta satılık konutlardaki paha artışı son iki yılda %247, son bir yılda ise %61. Bu bilgiler enflasyondan arındırıldığında ise Ayvalık’ta son iki yıllık fiyat değişimi %42 olarak ölçülüyor. Lakin mevcut enflasyon dikkate alındığında, son bir yıldaki gerçek artış suratının %7 azaldığı görülüyor. Mayıs 2024 bilgilerine nazaran, Ayvalık’ta ortalama metrekare fiyatları 46 bin 478 TL’yi, ortalama konut fiyatları ise 5,8 milyon TL’yi gördü.

Şile’de yıllık fiyat artışı %61

Konut fiyat değişimlerinde Ayvalık’ı, İstanbulluların kente en yakın kaçış noktası olarak bilinen, mavi ve yeşilin iç içe geçtiği yazlık beldesi Şile takip ediyor.  İlçede son iki yıldaki konut satış fiyatı paha artışı %241 düzeyini bulurken, bu sayı son bir sene için %61 olarak ölçüldü. Enflasyondan arındırılmış bilgilerle değerlendirildiğinde, Şile’deki satılık konut piyasasında iki yıllık gerçek artışın %47, yıllık olarak bakıldığında ise fiyatların gerçek olarak %7 düştüğü görülüyor.

Ortalama metrekare satış fiyatı 60 bin 548 TL, ortalama fiyatı 10,7 milyon TL’yi bulan Şile’nin satılık konut piyasasında stoklar da geçen yılın tıpkı devrine  göre %128 artış gösterdi.

Yalıkavak’ta ortalama konut satış fiyatı 24 milyon TL

Eşsiz koyları, hareketli gece hayatı ve tarihi zenginlikleriyle bilinen Bodrum, yazlık konut piyasasının en kıymetli beldelerinden olmaya devam ediyor. Endeksa bilgilerine nazaran, Bodrum’un genelinde satılık konutlardaki fiyat artışı son iki yılda %187, son bir yılda ise %56 düzeyinde. Mayıs 2024 prestijiyle, ilçede metrekare başına düşen satış fiyatı 93 bin 598 TL’yi buldu. Bodrum’da son iki yıldaki en yüksek satılık kıymet artışı %273 ile Gümbet mahallesinde kaydedildi. Metrekare başına satış fiyatında ise Yalıkavak mahallesi, tepeyi müdafaaya devam ediyor. Yalıkavak’ta satılık konutların ortalama ünite fiyatı, 132 bin 589 TL’ye, ortalama satılık fiyatı ise 24 milyon TL’ye ulaşmış durumda. Bodrum’da ortalama satış fiyatı en uygun mahalle ise Güvercinlik. Mayıs 2024 datalarına nazaran Güvercinlik’te konut fiyatları yıllık bazda %95 artış göstererek 7,7 milyon TL’ye ulaştı.

En fazla konut stoğu Kuşadası’nda

Satılık yazlık konutlarda satılmayı bekleyen en fazla konut Mayıs 2024 itibariyle 13 bin 124 adet ile Kuşadası’nda bulunuyor. Kuşadası’nı 7 bin 678 stok ile Alanya, 7 bin 61 ile Bodrum ve 3 bin 549 stok ile Fethiye takip ediyor.  Stok konut artışında Bodrum’un Çarşı Mahallesi %250 düzeyinde bir yıllık artış oranı ile birinci sırada. Antalya Kemer, %235’lik yıllık stok artışı ile Kuşadası’nın akabinde geliyor.

Kiralarda da yıllık gerçek değişim düşüş trendinde

Yazlık bölgelerdeki kiralık konut piyasasındaki artış da satılık piyasasına misal bir formda ilerliyor. Fiyatlar nominal olarak artarken, birçok beldede gerçek değişim enflasyonun altında kalıyor. Çanakkale, Türkiye genelindeki kiralık konut piyasasındaki yıllık yükselişin epey üstünde kalıyor. Çanakkale’de kiralık konut fiyatları son 1 yılda nominal olarak %124 artarken, gerçek olarak %30 artış gösterdi. Çanakkale’de kiralık meskenlerin metrekare fiyatı 182,13 TL oldu. Çanakkale’yi takip eden Balıkesir genelinde kiralar bir yılda nominal olarak  %93 artarken, gerçek olarak %12 yükseldi. İstanbul Silivri’deki kira fiyatları nominal olarak yıllık %75 yükselirken, gerçek artış ise %1 olarak kaydedildi.

Kiralık konut fiyatlarındaki yıllık artış oranıyla enflasyon ortasında makasın en fazla açıldığı bölgeler ise sırasıyla İzmir/Çeşme geneli, Alaçatı, Alanya ve Bodrum/Gündoğan. Bodrum/Gündoğan. Bu bölgelerde kiralar gerçek olarak %40-42 düzeyinde düştü.

Endeksa Genel Müdürü ve Kurucu Ortağı Görkem Öğüt, yazlık beldelere ait yürüttükleri araştırmaya ait şu değerlendirmeyi yaptı: “Tam da Türkiye genelinde öngördüğümüz projeksiyonla paralel bir biçimde, bu bölgelerdeki fiyatlar yıllık bazda gerçek olarak düşmeye devam ediyor. Yaptığımız çalışma sonucunda Ayvalık’ın tepede olduğunu görüyoruz. Ayvalık’ın iki yıllık %247’lik artış ile önder pozisyona gelmesinin en büyük nedeni, Ege ve Akdeniz’deki öbür destinasyonlara nazaran İstanbul’a daha yakın pozisyonu. Burada bilhassa pandemide uygulamaya geçen uzaktan çalışmanın artık hibrit modele dönüşmesiyle büyük kentlere yakınlık değerli bir kriter haline geliyor. Bunun yanı sıra, Şile’nin yıllık %241 oranında fiyat artışıyla ikinci sırada gelmesi de tesadüf değil zira büyük sarsıntı sonrasında faylara uzaklık nedeniyle İstanbul’un çeperleri daha fazla tercih edilmeye başladı. Doğal tüm bu beldelerde Bodrum’u farklı bir yere koymak gerekiyor. Bodrum’da iki yıllık artış %187’de kalsa da, ilçe genelinde gayrimenkul kıymetleri, 24 milyon TL üzere yüksek bir ortalamaya sahip. Bodrum’un öteki bölgelerden ayrışmasının,  yabancı talebi ve dolayısı ile dolara endeksli fiyatlamaya bağlı olduğu söylenebilir.’’

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim