yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

EÜ Kâğıt ve Kitap Sanatları Müzesi, ulusal ve uluslararası önemli eserlere ev sahipliği yapıyor

Türkiye’nin birinci kâğıt ve kitap müzesi niteliğini taşıyan, dünyanın en küçük kitabı ve en hafif kâğıdının sergilendiği Ege Üniversitesi (EÜ) Kâğıt ve Kitap Sanatları Müzesi, ulusal ve memleketler arası değerli yapıtlara mesken sahipliği yapıyor.

EÜ Kâğıt ve Kitap Sanatları Müzesi, ulusal ve uluslararası önemli eserlere ev sahipliği yapıyor


EÜ Kâğıt ve Kitap Sanatları Müzesi hem Ege Üniversitesinin bilimsel gücünü hem de galerisinde yer alan ve dünyada öteki bir örneği bulunmayan yapıtları toplumla buluşturuyor. Dünya kültür tarihinin son 2000 yılının vazgeçilmez demirbaşları kâğıt ve kitabın uzun soluklu seyahatini, farklı kültürlerden örnekleri ziyaretçilerine sunan müze,  yıl boyunca pek çok bilimsel ve kültürel etkinliklere de konut sahipliği yapıyor.

EÜ Kâğıt ve Kitap Sanatları Müzesi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Seda Ağırbaş, “2012 yılından kapılarını ziyaretçilerine açan EÜ Kâğıt ve Kitap Sanatları Müzesi’nin kurulması, Türkiye’de birinci olması ve bir üniversite müzesi olması bakımından büyük bir ehemmiyete sahip. Müzemiz, Ege Üniversitesinin kültürel ve sanatsal varlıklarından Levanten köşklerinden 19. yüzyılın Ballian konutunda hizmet veriyor. İçinde bir sanat galerisi de bulunan müzede bine yakın nesne sergileniyor.  Kâğıdın üretiminden sanat yapıtına vardığı noktaya kadar çok çeşitli evrelerden örneklerin sergilendiği müzenin giriş katında el üretimi kâğıt üretimi demo odası, organik yazı gereçleri, dünya renkli kâğıtları, günümüz renkli kâğıt sanatkarları, çağdaş kâğıt sanatı kısımları; üst katında ise kitap sanatları, exlibris, matbaa, sanatçı kitapları, çocuk kitapları, kitap biçimleri, kitaplardaki ustalar, baskı teknikleri, minyatür kitaplar ve tipografi kısımları yer alıyor. Müzemizde boyutları 2.4’e 2.9 milimetre olan dünyanın en küçük kitabını sergiliyoruz. O kadar küçük ki yalnızca büyüteç ile bakılabiliyor. EÜ Kâğıt ve Kitap Sanatları Müzesi, ulusal ve milletlerarası çok sayıda kıymetli yapıta konut sahipliği yapıyor bu yüzden de bir bilgi müzesi, bir çağdaş sanatlar müzesi, bir kozmik müze niteliği taşıyor.” dedi.

“Eserler tarihi bir atmosferde sergileniyor”

Dr. Öğretim Üyesi Ağırbaş, “EÜ Kâğıt ve Kitap Sanatları Müzesi’nin tarihi bir bina içerisinde olması ve yapıtların tarihi bir atmosfer içinde sergileniyor olması, müzemizin en hoş tarafı. Gelen ziyaretçiler için yapıtların sergilenme ortamı epeyce kıymetli. Yapıtların sergilenmesinde vitrinler, aydınlatmalar; yapıtların ve nesnelerin vitrinlerde, duvarlarda, açık yerlerde sergilenmesi titizlik ve emek gerektiriyor. Yapıtların ışıklandırılması, izleyicinin ve ziyaretçinin vitrindeki yapıtları görebileceği ve gözü yormayacak halde pozisyonlandırılması son derece kıymetli bir husus” diye konuştu.

         “Müzeler okul dışı öğrenme ortamlarıdır”

Müzelerin eğitim fonksiyonu olduğunu söyleyen Dr. Öğretim Üyesi Ağırbaş, “Müzeler fonksiyonları bağlamında, antik çağdan itibaren biriktirmeyle başlıyor. Çabucak çabucak hepsinin ortak hedefi toplama, müdafaa, belgeleme, sergileme iken, UNESCO tarafından Brezilya’da düzenlenen konseylerde; müzelerin hedefleri ortasına eğitim fonksiyonu de eklendi. Müzeler eğitim fonksiyonundan ötürü okul dışı öğrenme yeri olarak geçiyor. Bireyler müzelerde deneyimleyerek, gözlemleyerek hatta işiterek öğreniyor. Gelen ziyaretçilerimize kâğıdın ve kitabın tarihçesi; matbaa, organik yazı gereçleri üzere birçok bilgiyi anlatıyoruz. Farklı uygarlıklardan kitap biçimlerini görme imkânı sağlıyoruz. Müzemizin içerisinde bulunan odaların hepsinde hem duvarlarda hem vitrinlerde bine yakın nesne ve sanat yapıtı sergileniyor. Ziyaretçilerimizin fikirlerini paylaştığı bir anı defterimiz var. Anı defterimiz de başka ve özel bir yayın oldu. Anı defterine bir ziyaretçimiz; ‘Dünyayı ayaklarımızın altına sermişler, haberimiz yok’ diye bir cümle yazmıştı ve bu cümle bizi çok heyecanlandırmıştı” dedi.

Kâğıt ve Kitap Sanatları Müzesi,  “Geleneksel Türk Sanatları Çalıştayı, “,Geleneksel Ebru Söyleşisi, Ebru Atölyesi, Ebru Üzerine Tezhip ve Tezhip Atölyesi ve Çini ve Kalem İşi Onarımının Dünü ve Bugünü” isimli meslek söyleşilerine mesken sahipliği yaptı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ