yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Global Blue Türkiye 2024 Yılı İlk Beş Ay Tax Free Pazar Verilerini Açıkladı

Birinci 5 aylık periyotta toplam tax free süreçlerinde 2023 yılına nazaran yüzde 28’lik bir azalış yaşanırken, satış meblağlarında ise yüksek enflasyon ve artan fiyatlar sebebi ile yüzde 46’lık bir artış kaydedildi.

Global Blue Türkiye 2024 Yılı İlk Beş Ay Tax Free Pazar Verilerini Açıkladı


Küresel Blue Genel Müdürü Selim Şeyhun perakende kesiminin tax free’yi husus olan kısmı ile ilgili değerli açıklamalarda bulundu. Selim Şeyhun’un verdiği bilgilere nazaran birinci 5 aylık devirde toplam tax free süreçlerinde 2023 yılına nazaran yüzde 28’lik bir azalış yaşanırken satış fiyatlarında ise yüksek enflasyon ve artan fiyatlar sebebi ile yüzde 46’lık bir artış kaydedildi. Türkiye’de yapılan tax free alışverişlerin yüzde 79’luk kısmını moda ve hazır giysi mağazaları oluştururken bu kategoriyi yüzde 12’lik oranla saat, takı ve mücevher kesimi izledi. 2024’in birinci beş ayındaki tek seferde en büyük süreci Türki cumhuriyetlerden bir turist 7.5 milyon TL üzerindeki saat ve mücevher harcaması ile gerçekleştirdi.

Tax free alışveriş yapan her turist Türkiye’deki seyahati sırasında 3.3 adet alışveriş yaparken bu alışverişlerin toplamı 40.700 TL’lik harcamaya karşılık geldi.

Turistlere dijitalleşmenin avantajlarını sunuyoruz

Global Blue Genel Müdürü Selim Şeyhun, Global Blue olarak Türkiye’ye gelen turistlere en yeterli hizmeti sunmayı hedeflediklerini belirterek “Bu kapsamda, epeyce yaygın olan havalimanı iade noktalarımızın yanı sıra tax free alışverişin yüklü olarak yapıldığı AVM ve bölgelerin tamamında bulunan kent içi iade noktalarımız ile hizmet vermeye devam ediyoruz. Bilhassa bu sene ekonomik ve makro birçok sebep ile ülkemizde fiyatlar üstte kaldı ve bu da alışveriş tax free alışveriş adetlerinin geçen seneye nazaran geride kalmasına sebebiyet veriyor. Hasebiyle ülkemize gelen ve harcama yapan turistlerin en yeterli tahlil ve servisi alması kritik kıymet taşıyor” dedi.

Global Blue taşınabilir platformunda, turistler ile kendi lisanlarında bağlantı kurduklarını ve isterlerse KDV iadelerini onlara dijital yollardan sağladıklarını tabir eden Şeyhun, “Bu dijitalleşme süreci, turistlerin işini büyük ölçüde kolaylaştırıyor ve alışveriş tecrübelerini daha problemsiz hale getiriyor. Turistler, taşınabilir platformumuz üzerinden süratli ve sağlam bir biçimde KDV iadelerini alabiliyor, bu da genel müşteri memnuniyetini artırıyor. Küresel Blue olarak, tüm yatırım ve odağımızı gelen turistlerin sistemi daha fazla, aktif ve kolay kullanmasına ağırlaştırıyoruz. Dijitalleşmenin sağladığı avantajlarla, Türkiye’nin cazip bir alışveriş destinasyonu olarak öne çıkmasını ve turistlerin tekrar tekrar ziyaret etmelerini sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

Pazar tahlili ve trendler

2024’ün birinci beş ayındaki bilgileri aktaran Küresel Blue Genel Müdürü Selim Şeyhun otel, restoran ve başka servis kesiminde geçen yıllara nazaran oluşan yüksek fiyatların gelen turistlerin alışveriş için harcayabilecekleri hissesi azalttığını belirtti. Şeyhun “2024’ün birinci 5 ayında ülkemizi ziyaret eden turistlerin tax free alışveriş süreçlerindeki hisselerine baktığımızda, geçen seneye nazaran birinci 10 milliyetin Azerbaycan hariç tamamında maalesef küçülme görüyoruz. Geçen seneye nazaran Rus turistler yüzde 41, Suudi Arabistanlı turistler yüzde 7, Kuveytli turistler ise yüzde 51 oranında küçülüyor. Katar’dan gelen ziyaretçiler, ki bu en değerli ziyaretçi kümelerinden birini oluşturur zira ortalama harcamaları da yüksektir, maalesef yüzde 22 geçen yılın gerisinde seyrediyor” dedi. 

Ortadoğulu ziyaretçiler

Ortadoğu’dan gelen ziyaretçilerin Türkiye’deki tax free alışverişin yüzde 37’lik kısmını oluşturduğunu ve süreç başına olan ortalama harcamalarının da öteki kümelerin üzerinde olduğunu kaydeden Selim Şeyhun şöyle devam etti.  “Dolayısıyla perakende tarafında güzel servis almalarının yanı sıra ülkemizin de bu kümeye devamlı bir cazibe göstermesi değerlidir. Covid öncesi, bilhassa 2019 yılında Ortadoğulu ziyaretçilerin toplamdaki hissesi yüzde 43 olarak gerçekleşmişti. Bu kümedeki düşüş, toplam tax free süreçlerine de değerli bir tesir yapmakta.”

Şeyhun Körfez ülkelerinden turistlerin tax free alışverişlerinin Avrupa’da rekor düzeylere ulaşırken Türkiye’de azalma trendinde olmasına dikkat çekti.

Global Blue bilgilerine nazaran Ortadoğu ve Körfez ülkelerinin tax free süreç başına TL ortalama harcaması birinci 5 ayda yüzde 102 arttı. Selim Şeyhun “Katar’dan gelen ziyaretçiler ise her sene olduğu üzere en yüksek dengeli tax free süreçlerini kimseye kaptırmadılar. Katarlılar tax free süreç başına 36.000 TL harcıyorlar – geçen sene bu meblağ 17.000 TL civarındaydı” diye konuştu.

Çinli ziyaretçilere yönelik strateji geliştirilmeli

Çinli ziyaretçilerin Covid öncesinde Türkiye’de tax free süreçlerinde yüzde 10’luk hisseleri olduğunu hatırlatan Selim Şeyhun, şu anda ise bu hissenin yüzde 1 düzeylerine kadar düştüğünü söz etti. Çinlilerin yaşadıkları tecrübe kadar fiyata da kıymet verdiklerini tabir eden Şeyhun, şu değerlendirmelerde bulundu: “Çinli ziyaretçiler yurtdışına çıkmadan evvel nereden hangi eseri, kaça ve nereden alacaklarını planlamış oluyorlar. Bu nedenle, Çinli turistleri tekrar ülkemize çekmek için onların beklentilerini karşılayan stratejiler geliştirmek kritik ehemmiyet taşımaktadır. Bu mevzuda bilhassa Alipay ve WeChat Hisse üzere, Küresel Blue sistemlerine de entegre olan dijital cüzdanların perakende kesiminde kabul edilebilir bir hale gelmesi çok lakin çok değerlidir.” 

Rus ziyaretçilerin düşüşü

“Türkiye’de perakende 2023 yılında Rus ziyaretçilerin yaşanan politik sebepler sebebi ile daha rahat ziyaret edebildikleri bir destinasyon oldu, lakin 2024 yılı ile ziyaret edebildikleri ülke alternatiflerinin de artması ile 2023’e nazaran alışveriş sayılarında da azalmalar görüyoruz” diyen Selim Şeyhun, birinci 5 ayın sonuçlarında Rusların süreç adetlerinde yüzde 41 azalma gözlemlendiğini ve bu azalmanın genel satışlara da direkt tesir yaptığınu söz etti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ