yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Hava Taksi İşletmelerinden NOTAM Çağrısı: “Gereksiz Yasaklar Havacılığı Engelliyor”

Hava Taksi İşletmeleri Derneği Yönetim Kurulu Lideri Zafer Yeşilgül, Türkiye’de havacılığın gelişimini engelleyen hava alanı uçuşlarını yasaklayan gereksiz NOTAM’ların (Notice to Airmen) ivedilikle gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Hava Taksi İşletmelerinden NOTAM Çağrısı: “Gereksiz Yasaklar Havacılığı Engelliyor”


Yeşilgül mevzu ile ilgili  yaptığı yazılı açıklamada, mevcut NOTAM uygulamalarının havacılık dalında önemli kısıtlamalara yol açtığını ve bu durumun dalın büyümesini engellediğini tabir etti.

Gereksiz NOTAM’lar Havacılığı Kısıtlıyor

Yeşilgül, Türkiye genelinde birçok NOTAM’ın gereksiz yere konulduğunu ve bu kısıtlamaların bilhassa özel helikopterlerin sayısının artmasını engellediğini vurguladı. Yeşilgül, “Türkiye’de özel helikopter sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri gereksiz yere konulan NOTAM’lardır” dedi. Yeşilgül, bu kısıtlamaların, helikopterlerin rahatça uçabileceği ve iniş-kalkış yapabileceği alanları önemli halde sınırladığını belirtti.

New York’ta Günde Turistik 200 Helikopter Uçuşu Yapılırken İstanbul’da Uçuş Yok

Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki helikopter kullanımını örnek gösteren Yeşilgül, bu ülkelerde helikopterlerin geniş bir hareket alanına sahip olduğunu, meğer Türkiye’de tıpkı esnekliğin sağlanamadığını söz etti. Yeşilgül, açıklamasına şöyle devam etti ” New York’ta helikopter çeşitleri hayli popülerdir. Kentte birden fazla helikopter çeşit şirketi faaliyet göstermektedir ve günde yaklaşık 200 helikopter uçuşu gerçekleştirilir. Bu cinsler ekseriyetle Manhattan’ın sembolik yapıları üzerinde uçuş yapar ve turistlere eşsiz görünümler sunar. Las Vegas’ta  özellikle Grand Canyon ve Strip üzerindeki cinsler popülerdir. Yıllık bazda, on binlerce turist bu çeşitlere katılır. Londra’da helikopter tipleri, Thames Irmağı boyunca ve kent merkezindeki tarihi yerler üzerinde uçuşlar sunar. Dubai’de helikopter cinsleri, Palm Jumeirah, Burj Khalifa ve öteki kıymetli yapılar üzerinde uçuş yapar. Paris’te helikopter tipleri, ekseriyetle kent merkezindeki tarihi ve turistik yerler üzerinde uçuş yapar . Türkiye’de helikopter cinsleri, bilhassa İstanbul ve Kapadokya üzere turistik bölgelerde düzenlenir. Lakin, mevcut NOTAM uygulamaları ve helikopter pistlerinin hudutlu olması nedeniyle bu çeşitlerin sayısı öteki ülkelere nazaran trajik düzeyde düşüktür.”

Turizm ve Acil Durumlar İçin Heliportlar Kritik Değere Sahip

Yeşilgül, gereksiz NOTAM uygulamaları dışında heliportların önemime değinerek,  İstanbul Boğazı’nda denizi doldurarak yapılacak heliportların hem turizm hem de mümkün felaket durumlarında hayati değer taşıyacağını belirterek şöyle konuştu “Turistlerin görmek istedikleri yerlerin uçuşa yasak saha ilan edilmesi nedeniyle helikopter çeşitleri sıklıkla iptal ediliyor. Bu yasaklar turizm potansiyelimizi olumsuz etkiliyor” diye ekledi.

“Mevcut NOTAM’lar Tekrar Değerlendirilsin”

Ulaştırma Bakanlığı ve yerel yönetimlere seslenen Yeşilgül, mevcut NOTAM’ların tekrar kıymetlendirilmesi ve gereksiz olanların kaldırılması davetinde bulundu. Bu sayede, havacılık dalının daha esnek ve verimli bir halde işleyeceğini belirten Yeşilgül, “Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm ilgili bakanlıklardan ve lokal idarelerden havacılığın gelişmesi için dayanak bekliyoruz” dedi.

VIP Durumları ve Güvenlik Tedbirleri

VIP bireylerin güvenliği nedeniyle sıkça uygulanan uçuş yasaklarının da tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini savunan Yeşilgül,  “İstanbul ve Ankara’da merkezi yerlerde helikopterlerin iniş-kalkış yapabileceği alanlar yok. Bu durum hem turizm faaliyetlerini hem de acil durumlarda yapılacak tahliyeleri zorlaştırıyor” ihtarını yaptı. Yeşilgül, havacılık dalının gelişimi için NOTAM uygulamalarında acil ıslahatlar yapılması gerektiğini vurgularken, bu adımların Türkiye’nin havacılık alanındaki rekabet gücünü artıracağını ve turizm potansiyelini maksimize edeceğini belirtti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ