yandex
ankara seo
ankara web tasarım
17.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Havaların ısınmasıyla pikniklerde kene riskine dikkat!

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte piknik dönemi açıldı. Fakat, tabiatla iç içe vakit geçirmenin keyfi, kenelerle ilgili riskleri de beraberinde getiriyor.

Havaların ısınmasıyla pikniklerde kene riskine dikkat!


Kenelerden bulaşan hastalıkların kenelerin tabiatta yaygın olarak bulundukları bahar ve yaz aylarında daha fazla görüldüğünü kaydeden Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Dilek Leyla Mamçu, “Bağ, bahçe, tarla, orman, mesire yeri, açık alan üzere yerlerde bulunan keneler insan bedenine tutunarak kan emme esnasında bu mikroorganizmaları beşere bulaştırırlar.” dedi.

Dr. Dilek Leyla Mamçu: “Kene tutunmuş ise hiç vakit kaybetmeden çıplak el ile dokunmamak koşuluyla bedene tutunduğu en yakın  yerden tutarak uygun bir materyal ile (kağıt mendil, bez, naylon poşet, eldiven gibi) çıkarılmalı. Çıkarılamıyorsa en yakın sıhhat kuruluşuna başvurulmalı.”

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Dilek Leyla Mamçu, kene olaylarına karşı alınması gereken tedbirler ve yapılması gerekenler hakkında ihtarlarda bulundu

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) ülkemiz için kıymetli bir risk oluşturuyor

Kenelerin bedenlerinde çeşitli bakteri ve virüsler barındırarak Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA), Lyme hastalığı, Q ateşi, kene kaynaklı ansefalit, Akdeniz benekli ateşi, granülositik erlihyoz ve babezyoz üzere hastalıkları insanlara bulaştırabileceğine dikkat çeken Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Dilek Leyla Mamçu, özellikle KKKA’nın, ülkemiz için kıymetli bir risk oluşturduğunu hatırlattı.

Kenelerden bulaşan hastalıkların kenelerin tabiatta yaygın olarak bulundukları bahar ve yaz aylarında daha fazla görüldüğünü kaydeden Dr. Dilek Leyla Mamçu, “Bağ, bahçe, tarla, orman, mesire yeri, açık alan üzere yerlerde bulunan keneler insan bedenine tutunarak kan emme esnasında bu mikroorganizmaları beşere bulaştırırlar.” dedi.

Kenelerden korunmak için neler yapmalıyız?

Dr. Dilek Leyla Mamçu, kenelerden korunmak için alınabilecek tedbirleri şöyle sıraladı:

“Tarla, bağ, bahçe, orman ve piknik alanları üzere kene tarafından riskli alanlara gidilirken, kenelerin bedene girmesini engellemek hedefiyle mümkün olduğu kadar bedeni örten giysiler giyilmeli, pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalı ve ayrıyeten kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmeli. Oturulacak yerlere de açık renkli örtü serilmeli.  Hayvanların üzerindeki keneye, hayvanların kan ve idrarına çıplak elle dokunulmamalı. Riskli alanlardan döndükten sonra kene olup olmadığını görmek için bedenin ve elbiselerin her yerine dikkatlice bakılmalı. Bedenin bilhassa diz gerisi, koltuk altları, kulak ardı, ense, saç tabanları ve kasıklar dâhil denetim edilmeli ya da ettirilmeli.”

Kimler risk altında?

Veterinerler, mezbaha çalışanları, dış ortamlarda çalışanlar ve hayvancılıkla uğraşanların risk altında olduğunu belirten Dr. Dilek Leyla Mamçu, “Hayvan kesimi yapan personeller hastalığa yakalanabilirler. Hayvancılıkla uğraşanlar eldiven ve uzun önlükler kullanmalı, infekte doku ve kan ile temas etmemeliler. Ayrıyeten deri esirgeyici kimyasallar da kullanılabilir.” dedi.

Kene tutunmuşsa ne yapılmalı?

Dr. Dilek Leyla Mamçu, kene tutunmuşsa yapılması gerekenleri de şöyle anlattı:

Kene tutunmuş ise hiç vakit kaybetmeden çıplak el  ile dokunmamak  şartıyla  vücuda   tutunduğu  en  yakın   yerden    tutarak uygun bir materyal ile (kağıt mendil, bez, naylon poşet, eldiven gibi) çıkarılmalıdır. Çıkarılamıyorsa en yakın sıhhat kuruluşuna başvurulmalıdır. Kene çıkarıldıktan sonra alkol ile bölge silinmelidir.” biçiminde bilgi verdi.

KKKA virüsünün bulaşması durumunda ne olur?

KKKA virüsünün bulaşması durumunda 3-7 günlük bir kuluçka mühletini takiben ansızın ateşin 39-41 derecelere yükseldiğini lisana getiren Dr. Dilek Leyla Mamçu, “Kas ağrıları, baş ağrısı bulantı, kusma, ishal gözlerde kızarıklık üzere belirtiler başlar. Bu devir 3-5 gün sürer. Bu devirde kişinin hastaneye başvurması ve derhal tedaviye başlanması son derece kritiktir. Bu devrin sonunda pıhtılaşma sistemleri ve karaciğer işlevlerinin bozulması ile hastada kanamalar başlar.  Döküntü, cilt altı kanama, burun kanaması, iç organlara ve beden boşluklarına kanama sonucunda şok ve çoklu organ yetmezliği gelişebilir. Hastanede uygun tedavi alan hadiselerde bu şekil önemli komplikasyonlar oluşmadan düzgünleşme devri başlar, ateş düşer, kanamalar durur ve hastalar 1-4 haftada büsbütün güzelleşirler.” diye anlattı.

Dr. Dilek Leyla Mamçu, KKKA virüsünü taşıyan Hyalomma cinsi kenelerin tehlikeli olduğunu kelamlarına ekledi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim