yandex
ankara seo
ankara web tasarım
17.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

İstanbul Atlas Üniversitesi’nde mezuniyet sevinci

İstanbul Atlas Üniversitesi, birinci lisans mezunlarını verdi. Yeni mezunlar, 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni’nde diploma almanın coşkusunu ve heyecanını yaşadı.

İstanbul Atlas Üniversitesi’nde mezuniyet sevinci


İstanbul Atlas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersoy Kocabıçak, değişen dünyanın dinamikleri içinde, yapay zeka teknolojilerinin insanlığı büyük bir varoluş krizine gerçek sürüklediğini söyledi. Yeni gelecekte bilgi sahibi olmanın kâfi olmadığını, insan olmanın ayrıcalığını ve pahasını göstermenin birebir vakitte bilgelikle, empatiyle ve insanlık kıymetleri ile donanmış olmakla mümkün olduğunu belirten Prof. Dr. Ersoy Kocabıçak, “Sizlerin yalnızca alanınızda uzmanlaşmış bireyler olarak değil, tıpkı vakitte topluma taraf veren, kıymet katan bireyler olmanızı istiyoruz” dedi.

Kağıthane BtcTurk Vadi Arena’da gerçekleşen 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Töreninde Sağlık Bilimleri Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nin birinci mezunları  ile Meslek Yüksekokulu ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü’nün mezunları diplomalarını aldı.

İstanbul Atlas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersoy Kocabıçak, yeni mezunlara seslendiği konuşmasında hayatın her evresinin kendine mahsus bir seyahat biçimi olduğunu belirterek “Bu seyahatin en kritik duraklarından biri de yükseköğretimde aşılır. Üniversite  hayatı, yalnızca bilgi edinme süreci değil, tıpkı vakitte ferdi gelişim, kendini tanıma ve hayatın zorluklarıyla başa çıkma yolunda kıymetli bir basamaktır. Sizlere onurlu bir gaye göstermenin ve önünüzde bir ışık tutmanın, bizim için hem büyük bir gurur kaynağı hem de büyük bir  sorumluluk olduğunu söz etmek istiyorum” dedi.

Size rehberlik edecek yıldız olmak için çalıştık…

Üniversitenin logosundaki yıldızın, denizcilik haritalarında kullanılan kuzey yıldızı olduğunu belirten Prof. Dr. Kocabıçak, “Bu yıldız, yolunu kaybeden denizcilere rehberlik eder. Avustralya kıtasını ve pek çok okyanus kıyısını dünyada birinci sefer gösteren Osmanlı Kaptan-ı Deryası Piri Reis’in meşhur haritası,   üniversitemizin kuruluş basamağındaki ilham kaynağıdır.  Piri Reis, 16. yüzyılda, devrin teknolojik imkanlarını zorlayarak haritalarını hazırlamış ve denizcilere rehberlik etmiştir. Bu yüzden biz de vakit zaman ömrün içinde kaybolduğunuzu hissettiğinizde size rehberlik edecek bir yıldız olabilmek için çalıştık ve çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Bilgelik, empati ve insanlık kıymetleriyle donanmış bireyler olunmalı

Değişen dünyanın dinamikleri içinde, yapay zeka teknolojilerinin insanlığı büyük bir varoluş krizine yanlışsız sürüklediğine şahitlik edildiğini, yeni gelecekte bilgi sahibi olmanın kâfi olamayacağı gerçeğinin apaçık olduğunu belirten Prof. Dr. Kocabıçak, “O halde insan olmanın ayrıcalığını ve pahasını nasıl göstereceğiz? Bu sorunun karşılığı, yalnızca bilgiyle değil, birebir vakitte bilgelikle, empatiyle ve insanlık kıymetleriyle donanmış bireyler olmaktan geçiyor. Bu yüzden bilgi sahibi biri olmak ile bilge biri olmak ortasındaki farkı derinlemesine anlamak çok değerli. Bilgi sahibi olmak, sadece salt datalara sahip olmak; bilge olmak ise bu bilgiyi gerçek bir formda kullanabilmek, ahlaki ve etik pahalara uygun kararlar alabilmektir. Bir mühendis sadece teknolojik bilgiye sahip olmakla yetinmemeli, birebir vakitte bu teknolojiyi insanlığın faydasına nasıl kullanabileceğini de düşünmelidir. Bir sağlıkçı, yalnızca tıbbi bilgiye sahip olmakla kalmamalı, hastaların duygusal ve ruhsal muhtaçlıklarını da göz önünde bulundurmalıdır. Sizlerin yalnızca alanınızda uzmanlaşmış bireyler olarak değil, birebir vakitte topluma taraf veren, kıymet katan bireyler olmanızı istiyoruz” dedi.

Filistin’deki soykırım ve katliam insanlık ismine büyük bir utanç

Dünyada onca ilerleme ve gelişmeye, insan hayatını uzatmak ve düzgünleştirmek için yaratılan yüzlerce buluşa karşın insanlığın hala acı ve zulümle karşı karşıya olduğunu lisana getiren Prof. Dr. Kocabıçak, “En yakın ve canlı örneğini Filistin’de gördüğümüz soykırım ve katliam, insanlık ismine büyük bir utanç. Sadece 3 ay içinde katledilen 10 bin çocuğun utancı tüm dünyanın yas içinde boğulmasına kâfi. Ancak  umudumuz, bilimin yol göstericiliği ışığında, bilge sağlıkçılar ve teknoloji uzmanları olarak barış içinde bir dünyanın mümkün olabileceğini tüm insanlığa gösterecek olmanızdır” dedi.

En küçük karar bile hayatın akışını etkileme gücüne sahiptir

Prof. Dr. Ersoy Kocabıçak, kelamlarını şöyle tamamladı: “Her biriniz, dünyamız ve insanlık ismine büyük keşifler ve katkılar yapmanın potansiyelini içinde taşıyor. Unutmayın ki pek çok büyük buluş, özveriyle gerçekleştirilmiş küçük bir adımın sonucu olarak ortaya çıkmıştır. En küçük bir aksiyon ya da alınan en küçük karar bile hayatın akışını değerli ölçüde etkileme gücüne sahiptir. Kimi vakit özveriyle attığınız küçük bir adım çok daha âlâ bir gelecek yaratabilir.”

Atlas Üniversitesi Mütevelli Heyet Lideri Dr. Yusuf Elgörmüş, Mütevelli Heyet üyeleri Muharrem Özdemir ve Prof. Dr. Kamil Eren, İstanbul Atlas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aytolan Yıldırım, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr.  Meliha Burcu Irmak Yazıcıoğlu, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşe Ayçiçeği Dinn, İstanbul Atlas Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hafize Uzun, Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Abdulhalim Şenyiğit başta olmak üzere kısım ve program liderleri ve akademisyenler dereceye giren mezunlara plaket ve teşekkür evrakları ile mezunlara diplomalarını verdi.

Diploma merasiminde heyecanlı ve coşkulu anlar yaşayan mezunlar, meslek yemini edip kep attılar.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim