yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, büyük önem verdiği ve projeler ürettiği öğrenci yurtlarına bir yenisini daha ekliyor

“Halaskar Gençlik ve Hayat Merkezi” projesinde yer alan “Zübeyde Hanım Kız Öğrenci Yurdu”, İstanbul’un merkezinde kız öğrencilerin barınma muhtaçlığını karşılayacak ve 326 öğrenci kapasiteli.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, büyük önem verdiği ve projeler ürettiği öğrenci yurtlarına bir yenisini daha ekliyor


İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki KİPTAŞ, benimsediği “Herkes için yeterli yaşam” vizyonuyla birlikte insan odaklı projelere imza atmaya devam ediyor. Mecidiyeköy’de inşa edilen ve içerisinde Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu, cami, kültür merkezi, meydanı ve aktiflik alanları bulunan; birebir vakitte ofislerin de yer alacağı bir sosyokültürel ömür alanı olan “Halaskar Gençlik ve Hayat Merkezi”nin temeli 16 Aralık 2022’de atıldı. 

326 YATAK KAPASİTELİ YURT, KIZ ÖĞRENCİLER İÇİN YAPILIYOR

İBB’nin büyük değer verdiği ve projeler ürettiği öğrenci yurtlarına bir yenisi ise bu alanda inşa ediliyor. 326 yatak kapasiteli yurt, kız öğrenciler için yapılıyor. Toplam inşaat alanı 19.405,6 m² olan bu sosyokültürel merkezin içerisinde çok emelli toplantı odası, kütüphane, kafe, yemekhane, otopark, İETT peronları ve itfaiye amirliği de bulunuyor. Projede yer alacak olan yaklaşık 694 m²’lik alandaki cami ise 335 kişi kapasiteli…

YAŞAM MERKEZİ İSMİNİ ATATÜRK’ÜN UNVANINDAN ALIYOR

Tarihin kökleri ile gelecek jenerasyonların buluştuğu bir cazibe merkezi olacak olan Hayat ve Gençlik Merkezi projesi; ismini Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e verilen ve “Kurtarıcı” manasına gelen “Halaskar” unvanından alıyor. 

Ayrıca projede yer alacak caminin ismi “Halaskargazi Camii”, kız yurdunun ismi ise “Zübeyde Hanım Kız Yurdu” olarak belirlendi.

UMUT DOLU BİR GELECEK KURMA HAYALİMİZİN SEMBOLÜ

“Halaskar Gençlik ve Hayat Merkezi” projesinin merkezine konumlandırılan, dışarı ile içeriyi birleştiren büyük ağaç ise köklerimizdeki güçlü mirasla, umut dolu bir gelecek kurma hayalimizin sembolü olarak öne çıkıyor.

 “SÜRECİN PAYDAŞI OLDUĞUMUZ İÇİN MEMNUN VE GURURLUYUZ”

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, proje hakkında, “Adını Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e verilen ve ‘kurtarıcı’ manasına gelen unvanından alan Halaskar Gençlik ve Hayat Merkezi projemizde bir de yurt inşa ediyoruz. İstanbul’un merkezinde kız öğrencilerimizin barınma muhtaçlığını karşılayacak 326 yatak kapasitesli yurt projemiz ‘Zübeyde Hanım Kız Yurdu’ ismiyle hizmet edecek” dedi.

Kurt, ayrıyeten, “Kız öğrencilerimizin yurt gereksinimlerine İBB çatısı altında katkıda bulunacağımız bir sürecin paydaşı olduğumuz için keyifli ve gururluyuz” tabirlerini de kullandı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ