yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, diğer 38 ilçede olduğu gibi Adalar ilçesinde de toplu ulaşım hizmeti veriyor

Yasal mecburilik olan bu hizmet, yaz aylarında günlük nüfusu 60 bini bulan Adalar için bir muhtaçlık. Kış aylarında da dezavantajlı Ada sakinleri için olmazsa olmaz. İBB, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin 16 Ocak 2020 tarihli kararı ile Adalar’daki faytonları kaldırdı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, diğer 38 ilçede olduğu gibi Adalar ilçesinde de toplu ulaşım hizmeti veriyor


Zaman kaybetmeden, toplu ulaşım için 40 adet 13 kişilik, elektrikli, L sınıfı tescilsiz araç ile toplu taşıma faaliyetlerine başlandı. Lakin bu araçların lisans müddeti doldu. Bu defa de 12 farklı ülkede kullanılan ASELSAN ve KARSAN’ın ortak üretimi olan lisanslı, elektrikli, güvenlik donanımlarına sahip yeni araçlar hizmete alındı. 

 

TÜM SORULARIN YANITLARI

İETT’nin kar elde etmeden yaptığı, İBB tarafından sübvanse edilen toplu taşıma uygulamasıyla ilgili bugüne kadar neler yaşandı? 

Kim ne dedi? Aslında ne oldu? İşte tüm soruların karşılıkları:

 

Adalar İlçesi, İstanbul’un öteki 38 ilçesi üzere İstanbulluların ikamet ettiği, yaz aylarında günlük nüfusu 60 bini aşan bir ilçedir. İBB ve bağlı kuruluşu İETT, öteki tüm ilçelerde olduğu üzere Adalar İlçesi’nde toplu taşıma dahil olmak üzere tüm lokal idare hizmetini sağlıyor.

 

ATLI FAYTONLAR NE VAKİT KALKTI?

Atlı faytonlarla yapılan toplu taşıma hizmeti, etrafa yaydığı kirlilik, çok yüksek ve standart olmayan fiyatla nakliyat yapılması, atlara uygulanan şiddet ve makus muamele sebebiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin 16 Ocak 2020 tarihli kararı ile iptal edildi.

 

 

 

İETT HANGİ ARAÇLARLA HİZMET VERİYORDU?

UKOME’nin 6 Şubat 2020 tarihli kararına istinaden İETT, Adalar İlçesi’nde tüm Ada halkının toplu ulaşım hizmetinin sağlanması hedefiyle 40 adet 13 kişilik, elektrikli, L sınıfı tescilsiz araç ile toplu taşıma faaliyetlerini sürdürdü.

 

YENİ ARAÇLARA NEDEN GEÇİLDİ?

Mevcut 13 kişilik, elektrikli, L sınıfı tescilsiz araçların UKOME tarafından verilen kullanım müsaade mühleti 30 Nisan 2024 tarihinde sona erdi.  Bu nedenle tekrar elektrikli, sessiz ve çevreci olan fakat ilgili mevzuat gereği M sınıfı ve tescilli olması gereken araçlar hizmete alındı .

 

 YENİ ARAÇLAR HANGİ MARKA?

İETT tarafından, Adalar’a özel olarak üretilmesi istenen yeni elektrikli araçlar için açılan ihalelere ulusal ve memleketler arası araç üreticilerinin iştirak sağlamaması sebebiyle T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Sanayi İşbirliği Projesi kapsamında ASELSAN ve KARSAN’ın ortak üretimi olan lisanslı, elektrikli, güvenlik donanımlarına sahip araçlar alındı.

 

YENİ ARAÇLARIN ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Hizmete alınan yeni, M sınıfı lisanslı araçlar; 

– Sıfır emisyonlu,

– ⁠% 100 elektrikli, 

– ⁠Engelli erişimine uygun, 

– ⁠Sessiz, 

– Tek şarj ile 150 km menzile sahip olan ve ek şarja muhtaçlık duymadan Büyükada’da 21 tıp hizmet verebilen,

– 12 kişilik oturma kapasitesine sahip,

– ⁠Yeni kuşak inançlı ulaşım sistemlerine sahip araçlardır. 

 

BU ARAÇLAR YALNIZCA TÜRKİYE’DE Mİ KULLANILIYOR?

Adalar İlçesi’nde hizmete başlayan araçlar; Fransa, Almanya, İtalya, İsviçre, Polonya, Hırvatistan, Japonya, Portekiz, Romanya, İspanya, ABD ve Kanada’da kullanılıyor. 

ADALAR HALKI NE İSTİYOR?

Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada’dan oluşan Adalar İlçesi’ndeki nüfusun büyük bir kısmı, faytonların kaldırılmasından ve toplu ulaşımın İBB ve İETT tarafından 2020 yılından bu yana büsbütün net, programlı ve ekonomik olarak sağlanmasından mutlu olduğunu tabir ediyor. 

 

Ancak Ada halkının bir kısmı ise Adalar İlçesi’nde toplu taşıma faaliyetinin olmaması gerektiğini, Adalar’da ulaşımın yürüme ile sağlanabileceğini savunuyor. Bir kısmı ise kullanım müsaade mühleti dolan tescilsiz elektrikli araçların devam etmesini, yeni gelen tescilli, inançlı ve elektrikli araçların boyutunun daha büyük olduğu gerekçesiyle yeni araçları istemediğini tabir ediyor.  

 

ADALAR’DA TOPLU ULAŞIM HİZMETİNİN SAĞLANMAMASI MÜMKÜN MÜ?

Adalar İlçesi’nde toplu ulaşım hizmetinin verilmemesi, yasal olarak mümkün olmadığı üzere Adalar’da yaşayan farklı yaş ve farklı sıhhat durumdaki insanların hastane – okul – mezarlık – kıyı üzere istedikleri yere ulaşımlarının sağlanabilmesi açısından bir zaruriyet. 

 

ULAŞIMIN BÜSBÜTÜN YAYA OLMASI MÜMKÜN MÜ?

16 km2 alana sahip olan Adalar İlçesinde, yaz ve kış üzere yılın farklı mevsimlerinde ulaşım büsbütün yaya olarak sağlanamayacağı üzere resmi tatil günlerinde ve hafta sonlarında nüfusu 60 bini aşan Adalar’a gelen turistlerin de ulaşımının sağlanması gerekiyor.  

 

İETT ADALAR’DA KAR ELDE EDİYOR MU?

İETT Adalar’da, İstanbul’un öbür tüm ilçelerinde olduğu üzere toplu ulaşımı bir kamu vazifesi olarak yürütüyor. İETT’nin gelirlerinin, masraflarını karşılama oranı yalnızca %35 düzeyinde. Toplu ulaşım maliyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sübvanse ediliyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ