yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Seferberliği Başlıyor

İBB Sarsıntı Risk İdaresi ve Kentsel Uygunlaştırma Başkanlığının İstanbul’daki kentsel dönüşüm çalışmalarına ivme kazandıracak projesinin detayları aşikâr oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Seferberliği Başlıyor


İBB, riskli yapılarının KİPTAŞ ile yenilemek isteyen hak sahiplerine, gelir durumlarına nazaran toplam maliyetin yüzde 40 ile yüzde 65’i oranında takviye sağlayacak.

Bu binalardaki hak sahipleri, İBB İştirak Şirketi Kiptaş ile yapacakları ön mukavele ile İBB’nin yine üretim maliyeti takviye programına dahil olacak. Dar gelirliler, takviyeden daha yüksek oranda yararlanacak.

Bunun yanı sıra; İBB meclisinin onayına sunulacak bir öbür teklifle, İBB’nin süratli tarama testine başvuran ve E sınıfı, yani çok riskli bina kümesine dahil olan yaklaşık 6 bin 920 yapı için acil aksiyona geçilecek, vatandaşlara ek kira yardımı yapılacak. Ayrıyeten ilçe belediyeleriyle protokol yapılarak süratli tarama testinin yaygınlaştırılması, bina incelemesine yönelik hak sahiplerinden gelen engelleme teşebbüslerinin önlenmesi için de çalışma yapılması sağlanacak. Kentsel dönüşüme girecek binalarda oturan kiracılara da takviye sağlanacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, zelzele dirençli İstanbul için yeni bir projeyi hayata geçiriyor. Kentsel dönüşüme can suyu olacak proje teklifi, İBB meclisinin onayına sunulacak. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Gürkan Akgün, İBB Zelzele Risk İdaresi ve Kentsel Güzelleştirme Başkanlığı tarafından hazırlanan teklifin detaylarını paylaştı. Akgün, “İBB Meclisine sunduğumuz teklifin hayata geçmesi ile birlikte birinci kere, hakikaten muhtaçlık sahiplerine yönelik büyük bir kampanyayı başlatmış olacağız. Ekonomik kriz şartlarında, üretim maliyetlerinin çok yükseldiği bu ortamda İBB olarak vatandaşımızın yanında olacak, kentsel dönüşüm süreçlerini hızlandıracağız.” dedi. 

Akgün, riskli olduğu tespit edilen yapıların biran evvel dönüşümünün sağlanmasının İstanbul için hayati derecede değerli olduğunu hatırlatarak; “Hızlı tarama testinin yaygınlaşması için 39 ilçe belediyesiyle İBB ortasında protokol yapılmasının da proje teklifi içeriğinde yer aldığını” söyledi.

İBB’nin, iştirak şirketi KİPTAŞ eliyle hayata geçireceği proje ile yine imal maliyetlerine dayanak sağlanması, E Sınıfı, yani yüksek riskli olduğu tespit edilen yapılara kira yardımı, Bayrampaşa’da süreksiz kiralık konut bölgesinin oluşturulması, ilçe belediyeleriyle süratli tarama ile bina incelenmesinde ortak hizmet protokolünün yapılması planlanıyor. 

İşte İBB Meclisinin onayına sunulacak kentsel dönüşüme sürat kazandıracak teklifinin tüm detayları:

YENİDEN İMAL MALİYETLERİNE DAYANAK SAĞLANACAK

Hak sahiplerinin ödeyeceği yine üretim maliyetlerine İBB tarafından dayanak sağlanacak. 

Mali takviyeden yararlanacak yapıların, 6306 Sayılı Kanun kapsamında riskli yapı olarak tespit edilmesi,

İstanbul Yenileniyor kapsamında uzlaşmaya varılmış olması, hak sahiplerinin kendisinin, eşinin ve bakmakla yükümlü olduğu bireylerin üzerinde öbür bir taşınmazın bulunmaması gerekiyor. İstanbul vilayet sonları dışında rastgele bir bağımsız kısımda paylı tapu sahibi olanların ise yüzde 50 ve daha az pay sahibi olması gerekiyor. Ziraî vasıflı mülkiyetler, taşınmaz sahipliği olarak sayılmayacak.

MALİ DAYANAĞIN ÜST LİMİTİ VE ŞARTLARI

Mali takviye, İstanbul Yenileniyor Platformu tarafından hazırlanacak projeye temel fizibilitede, belirlenen daire kat brüt alan büyüklüğü için hesaplanan toplam borçlanma bedelinin 80 m2’ye kadar olan kısmı için sağlanacak. Her bir hak sahibi mali takviyeden bir keze mahsus olmak üzere, bir adet konut nitelikli bağımsız kısım için faydalanabilecek. Mali dayanaktan faydalanan hak sahibinin payı, 5 yıl mühlet ile KİPTAŞ uhdesinde kalacak. 

Böylelikle gayrimenkul spekülasyonunun önüne geçilerek barınma hakkı temelli kentsel dönüşümün hızlandırılması sağlanacak.

KİME, HANGİ ORANDA MALİ DAYANAK SAĞLANACAK?

Mali takviye oranları hak sahiplerinin gelir durumuna nazaran belirlenecek. Dar gelirliler ve emekliler, en yüksek takviye oranından faydalanacak. Hane içi toplam geliri 2 taban fiyatın altında olanlara yüzde 60,  bu şahıslar emekliyse yüzde 65, hane içi toplam geliri 3 taban fiyatın altında olanlara yüzde 40, tıpkı durumdaki emeklilere yüzde 45 oranında dayanak sağlanacak. Birinci etepta İstanbul yenileniyora başvuran ve uzlaşma sağlanan toplam 25 bin hane için yaklaşık 5 milyar TL dayanak sağlanacak. 

YENİDEN İMAL MALİYETLERİNE TAKVİYE SÜRECİ NASIL OLACAK?

Mali takviye süreci 7 basamaklı gerçekleşecek: 

1- Kiptaş’ın ön kontrat yapması 

2- Müracaatların Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ne iletilmesi 

3- Toplumsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından Hane içi gelir tespiti

4- Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü Mülkiyet tespitleri

5- Mali takviyeden faydalanacak hak sahiplerinin bilgilendirilmesi

6- Kiptaş’ın inşaat ilerleme düzeylerini İstanbul Şehircilik Atölyesi Şube Müdürlüğüne (İŞAT) ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ne bildirmesi 

7- İŞAT onayından sonra Kentsel Dönüşüm Müdürlüğünce ödeme buyruklarının düzenlenmesi

E SINIFI YAPILARA KİRA YARDIMI… EMEKLİLERE 9 BİN TL 

Yüksek risk kümesine dahil oldukların tespit edilen E sınıfı binaların tahliye, yıkım ve yenileme süreçlerine ivme kazandırmak maksadıyla 6306 sayılı kanun ve bu kanuna bağlı uygulama yönetmelikleri uyarınca; bu binalarda oturan emeklilere 9.000 TL, başka hak sahiplerine 7.000 TL kira yardımı yapılacak. Acil dönüştürülmesi gereken 6.920 bina ve toplam 62.000 bağımsız ünitedeki yaklaşık 80 bin kiracı için bu dayanak sağlanacak.  

BAYRAMPAŞA’DA SÜREKSİZ KİRALIK KONUT

Bayrampaşa’da süreksiz konut hizmeti hayata geçirilecek. Yeni proje için yıkımı tamamlanan dönüşüm alanlarındaki KİPTAŞ’a ilişkin stok daireler, süreksiz kiralık konut olarak ayrılacak. Yeni rezerv alanında ikamet eden, yeni proje için uzlaşan, eski bağımsız ünitesinin yıkımına müsaade veren, çoğunluğun kabul ettiği hak ediş haline müsaade verdiğini taahhüt edenler bu imkandan yararlanabilecek. Bu uygulamanın, İBB ve KİPTAŞ işbirliği ile üretimi devam eden Eyüpsultan, Sultangazi üzere ilçelerdeki rezerv konutların tamamlanması ile o bölgelerdeki kentsel dönüşümün hızlandırılabilmesi için yaygınlaştırılması hedefleniyor.  

İLÇE BELEDİYELERİYLE SÜRATLİ TARAMA İLE BİNA İNCELEMESİNDE ORTAK HİZMET PROTOKOLÜ

Depremde ağır hasar alması beklenen yapıların süratli tespit edilerek risk azaltma çalışmalarının biran evvel yapılabilmesi için ilçe belediyeleri protokol yapılacak. Bu protokolle, koordineli ve süratli çalışma sağlanacak bina incelemelerinde; kâfi sayıda grup ve ekipmana ulaşılabilmesi mümkün olacak, taleplerin daha verimli ve süratli formda karşılanabilmesi ve İstanbul’un tamamındaki riskli binaların incelemesinin yapılması hedefleniyor. İBB takımları bugüne kadar 113.450 binayı ziyaret etti. 35.027 binada inceleme yapıldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ