yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

İSU Aşırı Su Tüketimi Yapan Bağ ve Bahçe Abonelikleri Geçici Süre Durdurulacak

Dünyamızda ve ülkemizde tesirini gösteren global ısınma, iklim değişikliği ve kuraklık nedeniyle kentimizin ana içme suyu gereksinimini karşılayan Yuvacık Barajını besleyen su damarları gereğince beslenememiş olup baraj düzeyimiz evvelki yıllara nazaran süratli düşüş göstermektedir.

İSU Aşırı Su Tüketimi Yapan Bağ ve Bahçe Abonelikleri Geçici Süre Durdurulacak

Abonelerimize insani tüketim ve kullanım emelli kesintisiz içme suyu temini sağlamak için, içme suyu kaynaklarımız üzerinde oluşan baskı nedeniyle önlem alınması hâsıl olmuştur. Bu kapsamda, yırtıcı sulama prosedürü ile bağ ve bahçe sulayarak bilinçsiz su tüketimi yapan aboneler, İSU Genel Müdürlüğü grupları tarafından tespit edilerek, süreksiz olarak abonelikleri durdurulacaktır.

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile birlikte 2024 yılı meteorolojik dataları kullanılarak yapılan çalışmalarda, iklim değişikliği ve kuraklığa bağlı olarak ülkemizin su hacmi indeksine nazaran gelecek yıllar içinde yağış rejiminde kuraklık yaşanacağı öngörülmüştür. Bu kapsamda, mevcut içme suyu kaynaklarımızın en verimli biçimde tüketilmesi ehemmiyet arz etmektedir.

Abonelerimizin bilhassa bağ ve bahçelerde yırtıcı sulama yolunu kullanmasıyla oluşan çok su tüketimi, kimi bölgelerde anlık su kesintilerine neden olmaktadır. Mevzuat gereği şebekeye verilen günlük su ölçüsünde düşme olması halinde, su teminini garanti altına almak ve öncelikle konut abonelerine su vermek emeli ile bağ ve bahçelerde şebeke suyu ile sulama gerçekleştirerek tasarruf önlemlerine uymayan aboneler İSU Genel Müdürlüğü takımları tarafından tespit edilerek abonelikleri süreksiz olarak durdurulacaktır.

Su tasarrufu, şahsî hayat şekillerimizde kıymetli bir yer tutmalıdır. Kocaeli halkından, su tasarrufuna ehemmiyet vermelerini ve bu bahiste hassas olmalarını istiyoruz. Su, hepimizin ortak kaynağıdır. İkamesi olmayan bu vazgeçilmez kaynağımızı korumak da hepimizin sorumluluğudur. Sürdürülebilir su siyasetlerini desteklemek, gelecekte su kaynaklarımızın sıhhati ve sürdürülebilirliği için atılacak kıymetli bir adımdır. Kocaeli Su ve Kanal Yönetimi (İSU) olarak birçok tasarruf planını hayata geçirdiğimiz bu süreçte halkımızın da iş birliği ve dayanağı büyük bir değer taşımaktadır.
Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ