yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

İzmir, bu yaz da sanata doyacak

İzmir’de yaz periyodunda de Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nden Kültürpark Atlas Pavyon’a, Konak metro istasyonundan Karşıyaka vapur iskelesine kadar dört bir yanda sanat var.

İzmir, bu yaz da sanata doyacak


İzmir Büyükşehir Belediyesi yaz aylarında da İzmirlileri sanat ile buluşturmaya devam ediyor. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM), temmuz ayında da kıymetli stant, konser ve atölyelere konut sahipliği yapıyor. Kültürpark Atlas Pavyon, Konak Metro Sanat Galerisi ve Karşıyaka İskelesi Stant Salonu da birbirinden farklı etkinliklere mesken sahipliği yaparak İzmirlileri kültür ve sanatla buluşturuyor. 
 
Kadınların özgün motifleri İzmirlilerle buluşuyor
AASSM’de 13 Haziran’da açılan Laure Daviron fotoğraf standı, 13 Temmuz’a kadar Üst Kat Doğu ve Batı Galeriler’de sanatseverlerle buluşuyor. AASSM Alt Kat Galeri’de ise 25 Haziran-7 Temmuz tarihlerinde “Köklerden Yükselen Öyküler Projesi” karma standı var. Stant, İzmir Kültür Fonu’ndan faydalanmaya hak kazanarak İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden takviye alan projenin birinci uygulamasına dair eserler içeriyor. Narlıdere’de 8 hafta boyunca bölge bayanlarının iştirakiyle yapılan atölyelerde ağaç baskı ve yazmacılık tekniğiyle ortaya çıkartılan özgün motifler, bu stantla İzmirlilere ulaşıyor.   

Antroposen ve Metafor
AASSM’de 4 Temmuz’da ise “Gözde Yetmen Anthropocene / Antroposen” Giyilebilir Sanat standı açılıyor. 31 Temmuz’a kadar AASSM Giriş Kat Doğu ve Batı Galeriler’de ziyaret edilebilecek stant, insan faaliyetinin iklim ve etraf üzerinde en büyük tesire sahip olduğu yeni jeolojik dönemin ismi Antroposen ile isimlendiriliyor. Meltem Akkaya’nın “Metafor” fotoğraf standı ise 17 Temmuz-11 Ağustos tarihlerinde AASSM Üst Kat Doğu ve Batı Galeriler’de olacak. Meltem Akkaya, mekânsal ve objeler üzerinden yola çıkarak çağrışım yoluyla, objeye bağlı kalmaksızın yer ile düşsel bağ kuruyor. 

Çocuklar için atölye çalışmaları
Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, bu yaz pek çok atölyeye de mesken sahipliği yapacak. AASSM’de bulunan Müzik Kütüphanesi’nde gerçekleşen birinci atölye, 2 Temmuz saat 11.00’de “Müziğin İçindeki Matematik” oldu. Müziğe matematiksel, matematiğe müziksel bir seyahat yaptıran atölye, 9-12 yaş aralığındaki çocuklara yönelik düzenlendi. Müzik Kütüphanesi, “Bremen Mızıkacıları” atölyesine de sahne olacak. Eğitmen Alım Yanya tarafından hazırlanan, müzisyen Hikem Çamdanlı’nın konuk olacağı atölye, 4-11 Temmuz tarihleri ortasında 11.00’de 7-9 yaş aralığındaki çocuklarla birlikte yapılacak. 9-18 Temmuz tarihlerinde tekrar Müzik Kütüphanesi’nde bu sefer “Arkadaşım Opera Sanatçısı” atölyesi gerçekleştirilecek. Atölye, eğitmen Alım Yanya tarafından konuk opera sanatkarı Ayşe Şenoğul ile birlikte 7-9 yaş aralığındaki çocuklara yönelik olarak saat 11.00’de yapılacak. 23 Temmuz saat 11.00’de ise Böcek Orkestrası ve Yaratıcı Drama Atölyesi, Göknil Özkök’ün “Böcek Orkestrasının Harika Turnesi” isimli kitabından yola çıkılarak Meskenin Doğan Kor eğitmenliğinde 5-7 yaş ortası çocuklar için gerçekleştirilecek. AASSM’de gerçekleştirilen tüm atölyelerin kayıtları https://www.aassm.org.tr/ adresinden ‘Başvuru Yap’ üzerindeki form doldurularak yapılıyor. Kayıt başlangıç tarihleri AASSM toplumsal medya hesaplarından duyuruluyor.   

Fazıl Say ve Senfoni Orkestrası Konseri
Muhammed Miran Atik idaresinde Işılay Saygın Hoş Sanatlar Lisesi bünyesinde 2023 yılında kurulan TimbrFifths kümesi, 3 Temmuz saat 21.00’de AASSM Avlu’da konser verecek. AASSM Avlu, 18 Temmuz saat 20.30’da ise Canlı Radyo Buluşması’na sahne olacak. Hande Taban Erdöl ve Akın Erdöl eşliğinde hazırlanan aktiflik, fiyatsız olacak. 37. Milletlerarası İzmir Şenliği kapsamında Fazıl Say ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Senfoni Orkestrası konseri, Nil Venditti şefliğinde 26 Temmuz saat 21.00’de Bergama Asklepion Antik Tiyatrosu’nda gerçekleştirilecek. 

Kültürpark’ta Uzaklar’dan, Şehr i Men İzmir’e
Kültüpark Atlas Pavyon 1 No’lu Sanat Galerisi’nde 22 Mayıs’ta açılan Şenol Tilki “Uzaklar” standı, 11 Ağustos’a kadar açık kalacak. Şenol Tilki, New York’ta yaşadığı karışık hisleri fakat sanat ile dışa vuracağını fark ettiğinde bu stant ortaya çıktı. Stant fotoğraf, desen ve video-art yoluyla Tilki’nin uzaklarını izleyiciye aktarma gayesini taşıyor. Atlas Pavyon 2 No’lu Sanat Galerisi’nde ise 27 Haziran-11 Ağustos tarihlerinde “Şehr i Men İzmir” standı var. 50 yıllık sanat deneyimi ve birikimlerini özetleyen bir stant olmasını umut eden sanatçı Arya Kamalı, bu stantla İzmir’in kültürel, toplumsal ve tarihi yerlerini gözler önüne sermek istediğini belirtiyor. Klasik sanatlardan olan minyatürü modernize ederek yeni bir stil ve bir ekol oluşturmayı hedefleyen stant, yaklaşık 300 yapıttan oluşuyor.   

Metrodan vapura
Konak Metro Sanat Galerisi’nde ise 5 Temmuz-12 Ağustos tarihlerinde “Yüzün Yüzleri 2 – Sanat ve Kentin Buluşması” var. Uluslararası Sanatçılar Birliği tarafından düzenlenen stant, fotoğraf, heykel, fotoğraf, enstalasyon, görüntü sanatı ve performans sanatı üzere çeşitli disiplinlerden yapıtları içeriyor. Karşıyaka İskelesi Stant Salonu’nda 5 Haziran’da açılan ”Rüzgarımla Yelken Aldı Gemim” standı 10 Temmuz’a kadar ziyaret edilebilecek. 9 Temmuz-21 Ağustos tarihlerinde ise “Geri Dönüşüm Çağı” standı düzenlenecek.    

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ