yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

İzmir Büyükşehir’den engelleri aşan hizmet

İzmir Büyükşehir Belediyesi Engelsizmir Şube Müdürlüğü’nün manisiz araçları, engelli yurttaşları konutlarından alarak kamu kurumlarına, hastanelere, imtihanlara ve çeşitli etkinliklere ulaştırıyor.

İzmir Büyükşehir’den engelleri aşan hizmet


Mesai saatleri içerisinde kent dışından gelen engelli bireyleri de karşılayarak gidecekleri yerlere ulaştıran manisiz araçlar, yurttaşlara büyük kolaylık sağlıyor.
 
Engellilerin kentte her noktaya erişebilmesi için çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Engelsizmir Şube Müdürlüğü bünyesindeki manisiz araçlarla engelli yurttaşların hayatına dokunuyor. Kamu kurumlarına, hastanelere, imtihanlara ve engellilik alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarının aktifliklerine gitmek isteyen engelli yurttaşlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin manisiz araçları ile ulaşım sağlıyor. Kent dışından kente gelen engelli yurttaşlar ise mesai saatleri içerisinde havaalanı, otogar yahut tren garından alınarak gidecekleri yere ulaştırılıyor. Engelsizmir Şube Müdürlüğü, arızalanan akülü yahut manuel tekerlekli sandalyeleri de bakım ve tamirat istasyonunda tamir ederek engelli yurttaşın konutuna götürüyor. Tüm bu hizmetlerin çok kıymetli olduğunu vurgulayan engelli bireyler, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyor.

Özel donanımlı araçla hastaneye, imtihana ulaşım
Engelsizmir Şube Müdürü Emine Koç, “İzmir Büyükşehir Belediyesi, erişilebilir toplu taşımayı çok önemsiyor. Bunun haricinde engellilerin kamu kurumlarındaki randevulu hizmetlerine ulaşmalarını sağlamak için de manisiz ulaşım araçlarımız var. Özel donanımlı araçlarımız, en fazla 8 tekerlekli sandalyeyi taşıyacak halde tasarlandı ve engelli yurttaşlarımızın hastanelere, imtihanlara ve kamu kurumlarına ulaşımını sağlıyor. Bu araçlarımız ayrıyeten engellilik alanında çalışan sivil toplum örgütlerinin çeşitli aktifliklerine de dayanakta bulunuyor. Öte yandan kent dışından kentimize gelen engelli yurttaşları mesai saatleri içerisinde havaalanından, otogardan ya da tren garlarından manisiz araçlarımızla alarak gidecekleri yerlere ulaştırıyoruz” bilgisini verdi.

“Erişilebilir ulaşım haktır”
Kronik hastalığı sebebiyle hastaneye muhakkak dönemlerle gitmek durumunda olan engelli yurttaşlar için de hizmet verildiğini vurgulayan Koç, “Hastaneden daima tedavi alması gereken engelli yurttaş için toplumsal hizmet uzmanlarımız konut ziyareti yapıyor ve toplumsal inceleme raporu oluşturuyor. Rapor sonrasında ne kadar müddet ile o kişiyi hastaneye taşıyabileceğimizi bildiriyoruz” dedi. Akülü yahut manuel tekerlekli sandalyelerin arızalanmaları durumunda engellilerin Hemşehri İrtibat Merkezi üzerinden kendilerine ulaşmaları gerektiğini belirten Koç, “Arıza durumunda manisiz ulaşım araçlarımızla kişinin bulunduğu noktaya gidiyoruz ve arızalı tekerlekli sandalyeyi alıyoruz. Konak’ta bulunan bakım istasyonunda bakım ve tamirini yaptığımız sandalyeleri, kişinin bulunduğu adrese götürüyoruz. Erişilebilir ulaşım bir haktır ve İzmir Büyükşehir Belediyesi bu doğrultudaki çalışmalarına devam edecek” diye konuştu.
 
Ispartalı yurttaş konforlu ulaşım için teşekkür etti 
Isparta’dan İzmir’e gelen Nihal Yalçınkaya, manisiz araçlarla Basmane’de bulunan tren garından alınarak Buca ilçesine götürüldü. Hizmetten çok mutlu kaldığını söyleyen Yalçınkaya, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni arayarak manisiz aracın beni almasını istedim. Beni tren garında karşıladılar, kalacağım yere transfer ettiler. Çok teşekkür ediyorum. Şayet bu araç olmasaydı kalacağım yere gitmek için öbür alternatifler düşünmek zorunda kalacaktım. Meselesiz ve konforlu bir formda transferim sağlandı” sözlerini kullandı. Eşi Hasan Yalçınkaya ise “Yolculuğumuz çok düzgün geçti. İzmir Büyükşehir Belediyesi bizi çok hoş karşıladı. Liderimiz ve tüm çalışanlara teşekkür ediyoruz. Verdikleri bu hizmet için Allah razı olsun” kelamlarına yer verdi.  
 
80 yaşındaki Münevver Teyze’nin ulaşımı sağlandı 
Buca’dan Konak’taki kamu kurumuna gitmek için takviye isteyen 80 yaşındaki Münevver Hoş de manisiz ulaşım aracıyla konutundan alındı. Hoş, “İzmir Büyükşehir Belediyesi sayesinde çok rahat geldim. Çok mutluyum. Bu araç olmasaydı buraya gelemezdim. Yardımcı olanlara teşekkür ediyorum” dedi. Annesi Güzel’e refakat eden Fadime Özkan, “Benim engelli oğlum da var ve her araç istediğimizde yardımcı oluyorlar. Bugün de annemin nüfus müdürlüğüne gitmesi gerekiyordu. Allah razı olsun getirdiler, işimiz bitince de konuta götürecekler. Şayet bu hizmet olmasaydı bir biçimde gelecektik ancak güç olacaktı” diye konuştu. 
 
“İzmir’i tek geçerim” 
Seferihisar Doğanbey’de engelli erişimine uygun plaja gitmeye hazırlanan ve manisiz araçlarla ulaşım sağlayan Kamuran Parıltı, “Gideceğimiz bölgede engelliler olarak denize girme imkanımız var. İzmir Büyükşehir Belediyesi de bu hususta bize büyük dayanak veriyor. Araç tahsisi yapıyor ve kumanya veriyor. Etkinliklere daima bu araçlarla gidiyoruz. Gidemediğimiz, ulaşamadığımız yerlere gidebildiğimiz için İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür ediyoruz. İzmir, engelli bireyler konusunda en güzel hizmeti veren kent. İzmir’i bu hususta tek geçerim. Kent dışındaki engelliler İzmir’de yaşamak istiyor” yorumunu yaptı.  
 
Evden çıktı, sportmen oldu 
Engelli çocukları ile manisiz araçları kullanarak etkinliklere katılan anneler de hizmetten şad olduklarını belirtti. Otizmli oğlu ile Seferihisar Doğanbey’de bulunan plaja giden Çiğdem Çelik, manisiz araçlar sayesinde konuttan çıkmaya başladıklarını ve vakit içerisinde oğlunun çeşitli spor kolları ile uğraşmaya başladığını söyledi. Kayak ve buz pateninde birincilikleri bulunan oğlu ile pek çok aktifliğe manisiz araçlarla gittiğini belirten Çelik, şöyle konuştu: “Oğlum küçükken 24 saat konutun içinde kalıyorduk. Toplumsal faaliyetler olunca çocuğum da ben de memnunuz, huzurluyuz. Otizmli çocukların tabiat ile barışık olması gerekiyor. Bu araçlar sayesinde dolaşıyorum. Çocuğumla yürüyüşlere katılıyorum, denize gidiyorum. Oğlum sporla ilgilenmeye başlayınca onun sayesinde artık Türkiye’yi dolaşmaya başladım. Erzurum’un, Elazığ’ın, Bitlis’in nerede olduğunu bilmiyorduk. Oğlum kayak yapıyor, buz pateni yapıyor. Çeşitli şampiyonalarda birincilikler aldı. Onun sayesinde öbür engelli çocuklar da yürüyüşlere çıkmaya başladı.” 
 
“Bu hizmet engelli ailelerine de güzel geliyor” 
Engelsiz araçla denize giden engelli yurttaş Melek İnel, “Denize gidince çok memnun oluyorum. Denize ayaklarımı sokacağım, yüzeceğim” derken, bir öteki engelli yurttaş Engin Özdemir ile denize giden anne Fezile Özdemir de “Ben hiçbir yeri bilmediğim için konutta oturuyorduk fakat artık İzmir Büyükşehir Belediyesi bizi götürüp getirecek. Çok hoş bir uygulama. Bu türlü yerlere gitmek engelli ailesine de çok âlâ geliyor. Bu hizmeti verenden Allah razı olsun” diyerek hislerini tabir etti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ