yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Japonya’nın Somut Olmayan Kültürel Mirası Noh Tiyatrosu İstanbul’da İlk Kez Sahnelendi

İBB Kent Tiyatroları Japonya’nın klâsik tiyatrosu, somut olmayan kültür mirası olan Noh tiyatrosunu Japon kültürü meraklılarıyla buluşturdu.

Japonya’nın Somut Olmayan Kültürel Mirası Noh Tiyatrosu İstanbul’da İlk Kez Sahnelendi

Yamamoto Noh tiyatrosu tarafından sahneye konulan “Bir Ruha Ağıt – Ruh Nereye Masraf? Japonya’dan Dünya Barışına Bir Dilek” isimli şov, Japonya ile Türkiye’nin diplomatik bağlantılarının kurulmasının 100. yıl dönümü erdemine sahnelendi.

Gösteriye Japonya İstanbul Başkonsolosu Kenichi Kasahara, Üsküdar Belediye Başkanı Sinem Dedetaş, İBB Kültür Daire Lideri Tolga Volkan Aslan, İBB Kent Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever, İBB Kent Tiyatroları Müdürü Oytun Askeroğlu, Genel Sanat Yönetmeni Yardımcıları Emrah Özertem ve Can Başak katıldı.

Japonya İstanbul Başkonsolosu Kenichi Kasahara yaptığı konuşmada:

“Değerli konuklar bugün burada Japonya ile diplomatik bağlantıların tesisinin 100. yılını kutladığımız kültür aktifliğine katıldığınız için çok teşekkür ederiz. Bugün burada İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi işbirliği ile gerçekleştirilen Japon şov sanatlarından bir tanesi olan Noh gösterisinin İstanbul’da sergilenecek olmasından büyük memnunluk duyuyorum.
Noh tiyatrosu ortaçağda başlayan şov sanatlarından bir adedidir. Hareketlerinden diyaloglara, sahne dekorasyonundan kostümlere kadar her şeyde derin bir maneviyat barındırır. Lütfen bu akşam Japonya’da doğmuş bu olağanüstü sanat gösterisinin tadını çıkarın” dedi.

İBB Kültür Daire Başkanı Tolga Volkan Aslan konuşmasında ise:

“Türkiye ve Japonya, esaslı tarihleri ve varlıklı kültürel mirasları ile tanınan iki devlettir. Ortalarındaki dostluk bağı, 500’den fazla denizcimizin hayatını kaybettiği Ertuğrul Fırkateyni kazası sonrasında Japon halkının gösterdiği büyük yardımlaşma ve dayanışma ile başlamış ve 130 yılı aşkın bir müddettir güçlenerek devam etmektedir.

Dostluğunu hiçbir vakit unutmadığımız Japon halkıyla 130 yıllık o gönül birlikteliğimizi 100. yıldaki aktiflik programlarıyla taçlandırmayı hedeflediğimiz bir devirden geçiyoruz.
Böyle özel bir vakitte, bu türlü hoş bir aktiflikte ben Başkonsolosluğumuza bizlerle bu özel tiyatroyu paylaştıkları için çok teşekkür ediyorum. Noh tiyatrosu Japon klâsik tiyatrosunun en hoş örneklerinden biri. Şimdiden hepinize âlâ seyirler diliyorum.
Tüm Dünya’da barışın hâkim olduğu, dostlukların hiç bitmediği, hiçbir yerde savaşın yaşanmadığı, kimsenin ayrımcılık görmediği bir Dünya’da daima bir arada yaşamak dileğiyle.” dedi.

İBB Kent Tiyatroları’nın Dünya tiyatrosunun kıymetli yapıtlarını seyirciyle buluşturmak için yaptığı milletlerarası işbirlikleri kapsamında Türkiye’de Dünya prömiyerini yapan şov, seyircinin büyük beğenisini kazandı.
Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ