yandex
ankara seo
ankara web tasarım
17.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Kaspersky, EURO 2024 sırasında yoğunlaşan dolandırıcılık faaliyetlerini keşfetti!

Avrupa Şampiyonası başlarken milyonlarca izleyici ekranlarının başına ve futbol stadyumlarına akın ediyor. Lakin siber hatalılar, yılın en çok beklenen etkinliklerinden birini istismar etmek için bu fırsatı pahalandırıyor.

Kaspersky, EURO 2024 sırasında yoğunlaşan dolandırıcılık faaliyetlerini keşfetti!


Kaspersky uzmanları, kullanıcıların bilgilerini ve paralarını çalmak için tasarlanmış ve hepsi UEFA 2024 ile ilgili teklifler olarak gizlenmiş çok sayıda dolandırıcılık keşfetti.

Sahte Biletler

Büyük çevrimdışı etkinlikler öncesinde sıkça karşılaşılan tehditlerden biri de bilet dolandırıcılığı olarak karşımıza çıkıyor. Bilet dolandırıcılığı, şampiyona da bu kuralın bir istisnası değil. Kaspersky uzmanları, örneğin, tanınan bir Alman güç şirketi üzere görünen ve EURO 2024 için ikram bilet sunan geçersiz bir sayfa keşfetti. Sayfaya girdikten sonra kullanıcılardan isim, telefon numarası ve adres bilgilerini içeren bir form doldurmaları isteniyor. Bu kampanya, kurban şirketin çalışanlarını ve ortaklarını maksat alarak son derece maksada yönelik, yani dolandırıcılar maksadın altyapısına sızmak için her türlü avantajı kullanıyor.

Sahte yayınlar

Kaspersky uzmanları, düşük fiyatlarla özel aktiflik yayınları sunan geçersiz yayın platformları keşfettiğinden, çevrimiçi izleyiciler de dikkatli olması konusunda uyarıyor. Bu siteler, ödeme ve şahsî dataları sızdırmanın yanı sıra, saldırganların tarayıcınızı denetim etmesini sağlayan yerleşik XSS güvenlik açıklarına sahip olabiliyor

Sahte mağazalar

Uzmanlar ayrıyeten %40 indirimle forma, atkı, şapka üzere taraftar gereçleri satan geçersiz online mağazalar da buldu. Kandırılanların seçtikleri eserleri asla alamadıklarını söylemeye gerek yok.

Kripto dolandırıcılığı

Dolandırıcılar, EURO 2024’ün popülaritesinden faydalanarak ünlü oyuncuların isimlerini taşıyan özelleştirilmiş paralar satıyor ve etkileyici getiriler vadediyor. Örneğin, Kaspersky uzmanları Harry Kane’in ismini taşıyan coinleri içeren bir dolandırıcılık planı keşfetti. Bu coin’ler dolandırıcılar tarafından e-posta gönderimleri ve Twitter, Facebook ve Telegram üzere toplumsal medya platformları aracılığıyla ağır bir halde tanıtılıyor. Kaçırmak istemeyen istekli tüccarlar, coinleri satın almak için çabuk ederek fiyatlarını yükseltiyor. Fiyat şişirildiğinde, dolandırıcılar ellerindekileri satarak madeni paranın pahasının dakikalar içinde düşmesine neden oluyor.

Kaspersky güvenlik uzmanı Olga Svistunova “Büyük etkinlikler etrafında dönen bu dolaplar bilindik bir model izliyor; dolandırıcılar yalnızca mevcut trendlere nazaran yemlerini değiştiriyor. Fakat, daima ahenk sağladıkları ve kâr etmenin yeni yollarını buldukları için onları hafife almamalıyız. Örneğin, yakın vakitte keşfettiğimiz tanınan oyuncularla kontaklı kripto para dolandırıcılıkları, ortaya çıkan fırsatlardan yararlanma yeteneklerini gösteriyor,” diyor

Dolandırıcılıktan korunmak için Kaspersky uzmanları bu ipuçlarını paylaşıyor:

  • Orijinalliği Doğrulayın: Bilet, eser yahut hizmetleri sadece resmi ve saygın kaynaklardan satın alın. Yetkili satıcılar için aktifliğin resmi web sitesini denetim edin.
  • Fırsatlara Kuşkuyla Yaklaşın: Şayet bir teklif gerçek olamayacak kadar uygun görünüyorsa, muhtemelen öyledir. Bilhassa bilinmeyen kaynaklardan geliyorsa, büyük indirimlere ve özel fırsatlara karşı dikkatli olun.
  • Verilerinizi Teminat Altına Alın: Bilmediğiniz web sitelerinde şahsî ve finansal bilgilerinizi paylaşmaktan kaçının. URL’de “https” ve tarayıcı çubuğunda bir asma kilit sembolü arayarak web sitesinin inançlı olduğundan emin olun.
  • Güvenlik Yazılımı Kullanın: Berbat gayeli yazılımlara ve kimlik avı taarruzlarına karşı korunmak için antivirüs ve güvenlik yazılımınızı yeni tutun. Örneğin, Kaspersky Premium kullanıcılarını kimlik avı ve dolandırıcılıktan korur.
  • Kendinizi Eğitin: Yaygın dolandırıcılık taktikleri ve bunların nasıl fark edileceği hakkında bilgi sahibi olun. Siber güvenlik uzmanlarının ve resmi kaynakların güncellemelerini takip edin.

Kaspersky Daily web sitesinde 2024 Avrupa Şampiyonası’nın tadını çıkarırken nasıl inançta kalacağınız hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim