yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Klimaların bakımı hayati önem taşıyor! Düzenli bakımları yapılan klimalar hastalığa neden olmuyor!

Klima bakımlarının hem hijyenik açıdan hem de aygıt performansı ve kullanım ömrünün uzun olması açısından uzman yetkili servislerce yapılmasının kıymetine vurgu yapan uzmanlar, meskenlerde kullanılan klimaların filtrelerinin daha kolay ve ulaşılır olduğu için son kullanıcı tarafından aylık olarak temizlenmesi gerektiğini söylüyor.

Klimaların bakımı hayati önem taşıyor! Düzenli bakımları yapılan klimalar hastalığa neden olmuyor!


Düzenli bakımları yapılan ve yanlışsız sıcaklıkta ayarlanan klimaların direkt olarak hastalıklara sebep olmayacağını kaydeden İş Sıhhati ve Güvenliği Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, “Uygun formda kullanılmayan ve yanlışsız biçimde bakım yapılmayan klimalar alerjik durumlar ve soğuk algınlığı üzere semptomlara sebep olabilir.” dedi.

Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, fibromiyalji, baş ağrısı, sinüzit, kronik yorgunluk, burun kanaması, yüz felci, alerji ve lejyoner üzere hastalıkların da klima ile ilişkilendirilen sıhhat sorunları olarak öne çıktığını da vurguladı.

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı, İş Sıhhati ve Güvenliği Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, klimaların sistemli bakımlarının yapılması konusunu iş sıhhati ve güvenliği açısından kıymetlendirdi.

Tozlar ve partiküller birikerek lejyoner hastalığına uygun yeri hazırlıyor

İş Sıhhati ve Güvenliği Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, iklimlendirme aygıtlarının çoklukla iç ortam havası üzerinden ısıtma/soğutma yaptığı için çalıştığı ortamdaki gözle görülmeyen tozlar ve partiküllerin, klima önünde bulunan filtrelerden geçtiğini ve vakitle iç ünite üzerine yapışarak reçine halini aldığını kaydederek, “İç ünite drenaj tavasında uzun müddet kaldığında da lejyoner hastalığı olarak bilinen bakterinin oluşması için en uygun yeri hazırlar. Bu hastalık yüksek ateş ile ölümcül sonuçlara neden olabiliyor. Periyodik bakımların sistemli yapılması ile bu durumun önüne geçilebiliyor ve tıpkı vakitte aygıt performansı, münasebetiyle güç tüketimi de direkt olarak etkileniyor.” dedi.

Bakımları uzman yetkili servisler yapmalı 

İş Sıhhati ve Güvenliği Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, klima bakımlarının hem hijyenik açıdan hem de aygıt performansı ve kullanım ömrünün uzun olması açısından uzman yetkili servislerce yapılmasının kıymetine vurgu yaparak, “Aksi halde; aygıtlardan alınan randıman düşer, aygıtların tükettiği güç artar, berbat koku oluşumlarına neden olur, kirliliğe bağlı klimanın gaz çevrimi etkilenerek, yüksek basınca bağlı sistemsiz çalışmalar nedeniyle arıza maliyetleri artar ve klima kullanım ömrünün azalması üzere meseleler yaşanır. Drenaj sisteminde oluşan tıkanmalar su sızıntılarına neden olur. Masraflı tadilatlara yol açar.” diye konuştu.

Evlerdeki klimalar her ay temizlenmeli

Evlerde kullanılan klimaların filtreleri daha kolay ve ulaşılır olduğu için son kullanıcı tarafından aylık olarak temizlenmesi gerektiğini de tabir eden Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, “Cihazların genel bakımları ise her mevsim başında uzman yetkili servisler tarafından yapılmalıdır. İş yerlerinde kullanılan ferdi yahut endüstriyel klimalar ise uzman yetkili servisler tarafından her mevsim geçişinde yeniden uzman yetkili servisler tarafından yapılmalıdır. Doğal burada işyerinin ortamı da değerlidir. Örnek olarak ofis ortamı ile atölye ortamındaki hava kirliliği farklı olduğu için klima bakımlarının da bu tarafta kıymetlendirilerek bakım periyodlarının planlanması lazım. Bu periyodların sıklığı için uzman yetkili servisten bir görüş alınmasında yarar vardır.” dedi.

Araç klimalarının bakımları hem yaz ve kış dönemi girişlerinde yapılmalı

İç ortam kadar dış ünitelerin bulunduğu ortamın da kıymetlendirilmesi gerektiğini, bilhassa endüstriyel tip aygıtların ana ünitelerinin dış ortamda bulunduğunu ve bu aygıtların ortam özelliklerine nazaran bakım programının belirlenmesi gerektiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, “Araç klimaları ise hem yaz ve kış dönem girişlerinde hem de araçların genel bakımları sırasında denetim ve bakımlarının uzman yetkili servisler tarafından yapılması gerekir.” halinde konuştu. 

Kronik yorgunluğa da neden olabiliyor

“Uygun halde kullanılmayan ve yanlışsız formda bakım yapılmayan klimalar alerjik durumlar ve soğuk algınlığı üzere semptomlara sebep olabilir.” diyen Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, fibromiyalji, baş ağrısı, sinüzit, kronik yorgunluk, burun kanaması, yüz felci, alerji ve lejyoner üzere hastalıkların da klima ile ilişkilendirilen sıhhat sorunları olarak öne çıktığını da anlattı.

Düzenli bakımları yapılan ve yanlışsız sıcaklıkta ayarlananlar hastalığa neden olmuyor

Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, iç ortam havası içerisinde bulunan kirleticiler ve tozların vakit içerisinde klimanın iç ünitesindeki filtreleri tıkamaya başladığını ve bunun da üflenen havanın kalitesinin düşmesine sebep olduğunu kaydederek, “Düzenli bakımları yapılan ve hakikat sıcaklıkta ayarlanan klimalar direkt olarak hastalıklara sebep olmazlar. Klimaların çok düşük derecede çalıştırılması yahut bakımlarının uygun bir halde yapılmaması beşerler üzerinde bilhassa üst teneffüs yolları hastalıklarına yahut felce kadar gidebilecek kas rahatsızlıklarına sebep olabilir.” diye bilgi verdi.

Küf ve bakteri oluşumunu engellemek için alınabilecek tedbirler neler?

Düzenli periyodik bakım ve temizleme işlerinin haricinde, konut yahut iş yerlerinde bilhassa kullanımın arttığı ve ağırlaştığı devirlerde filtre temizliklerinin kıymetine de vurgu yapan Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, “Ayrıca klimaların evaparatör/kondenser ve drenaj tavasında yüzeylerinde de kullanıma bağlı olarak kirlilik oluşmaktadır. Son kullanıcının bu yüzeylere erişimi ve müdahalesi kolay değildir. Bu sebeple uzman yetkili servisler tarafından kirliliğe bağlı gerekiyorsa özel kimyasal gereçler ve ekipmanlar kullanarak temizlenmesi gerekir. Bilhassa mevsim geçişlerinde tüm aygıt temizliklerini uzman yetkili servislere yaptırmaları kıymetlidir.” dedi. 

Hava kalitesini artırmak için nelere dikkat edilmeli?

Klimaların, çağdaş teknolojiyle donatılmış filtreleme sistemleri sayesinde havadaki toz, polen ve öbür alerjenleri tesirli bir halde filtreleyerek iç yer hava kalitesini artırdığını da söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, “Bu özellik, bilhassa alerji hastaları ve teneffüs yolu rahatsızlıkları olan bireyler için büyük bir avantaj sağlar. Pak hava, hayat kalitesini artırırken, daha sağlıklı bir hayat alanı sunar. Ayrıyeten, klimaların nem denetimi özelliği de hava kalitesine olumlu katkı sağlar.” halinde konuştu.

Dış ortam 34 derece ise kullandığınız klima 24 derece olmalı

Mahal sıcaklığı ile dış ortam sıcaklık farkının kıymetine de dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, şöyle devam etti:

“Genelde 10 derecelik bir fark klimalı ortamdan dış ortama çıktığınızda beden sıcaklığının ani etkilenmemesi için değerlidir, örneğin dış ortam 34 derece ise kullandığınız klimayı 24 dereceye set etmeniz tavsiye edilmektedir. Klima kullanımı sırasında çoklukla büyük bir kusur yapılıyor. Klima kullananlar aygıtta gördükleri asgarî soğutma derecesi olan 18 dereceye klimalarını ayarladıklarında aygıtı 18 derece üfleyecek zannediyorlar. Kumanda da ve klima üzerindeki ekran da görülen 18 derece ortamın getirmesi istenilen sıcaklık manasına geliyor. Konfor kurallarında bir genelleme yapacak olursak; Beşerler için ülkü ortam sıcaklığı yaz kaidelerinde 23-25 derece, kış koşullarında 21-23 derece set kıymetlerinin kullanılmasını tavsiye edilmekle birlikte yer özelliklerine, çalışma şartlarına, ortamdaki hava akım suratı ile nem durumuna ve dış hava kaidelerine nazaran bu kıymetler değişebiliyor. Ayrıyeten her insanın sıcaklık psikolojisinin de farklı olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu set pahaları ile klimanın çalışması tıpkı vakitte güç tasarrufu açısından da yarar sağlayacaktır. Yazın klimanın sıcaklığını düşürürken her bir derecenin, elektrik tüketimini yüzde 10 artırdığını unutmayın.” 

Sıcaklık ve nem karıştırılıyor 

Bazen sıcaklık ile nemin karıştırılabildiğini de lisana getiren Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, “Dereceyi ne kadar düşürürseniz düşürün ferahlamıyor, yalnızca tir tir titriyorsanız, tahminen de gerçek sorun ortamdaki nem olabilir. Sıcaklığı düşürmek yerine nem alma modu ile havayı kurutarak da istediğiniz konforlu ortama kavuşabilirsiniz.” dedi.

Pencere ve kapı açarak dışarıdan pak hava almak anlamsız bir uygulama

Özellikle yeni kuşak klimalarda hakikat kullanım ile hem konforlu hem ekonomik bir hayat alanı sağlamanın mümkün olduğunu da kaydeden Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, “Konfor sağlarken güç tüketimi konusunda dikkatli olmak da değerlidir. Verimlilik ve güç tasarrufu hem çevresel sürdürülebilirlik hem de ekonomik açıdan büyük ehemmiyet taşır. Yeni jenerasyon klimalar, güç verimliliği konusunda hayli ileri teknolojilerle donatılmış olup daha az güç tüketerek azamî performans sağlama yeteneklerine sahiptir. Aygıtların üzerindeki güç verimliliği etiketleri, ne kadar güç tükettiğini gösterir ve kullanıcıların daha şuurlu seçimler yapmasına yardımcı olur. Klimanın çalışma esnasında pencere ve kapı açmak, klimanın verimliliğini çok fazla düşüren ve güç tüketimini olağandışı artıran durumlardır. Klima sistemleri; dışarıdan belli ölçüde havayı alarak, içerideki hava ile kombine ederek ısı ayarını ve aktif hava ölçüsünü teknolojik ayarlayan araçlardır. Pencere ve kapı açarak dışarıdan pak hava alalım üzere bir uygulama anlamsızdır. Bu üzere durumlarda klima sistemleri kapatılmalı ve çalıştırılmamalıdır.” formunda bilgi verdi.

Yüksek verimli modeller güç tasarrufu açısından daha ekonomik bir seçenek sunuyor

Bütçeye uygun bir klima modeli seçmenin ehemmiyetine de işaret eden Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, “Klimanın birinci maliyetinin yanı sıra, uzun vadede güç tüketimi ve bakım maliyetleri de kesinlikle göz önünde bulundurulmalıdır. Yüksek verimli modeller biraz daha kıymetli olabilir fakat güç tasarrufu ve uzun ömürlülük açısından kullanıcılara daha ekonomik bir seçenek sunar. Ayrıyeten, akıllı teknoloji ile donatılmış klimalar, güç tasarrufu konusunda değerli bir avantaj sağlar. Haftalık ve günlük kullanım programları ve akıllı telefonlar ile uzaktan kumanda özellikleri sayesinde kullanıcıların klimalarını daha verimli bir formda kullanmalarına alternatif imkanlar sağlanmaktadır. Örneğin, klimanın yalnızca muhtaçlık duyulan vakitlerde çalıştırılmasıyla gereksiz güç tüketimlerinin önüne geçilebilir. Bu sayede hem güç tasarrufu ve hem de aygıtın ömrünün uzatılmasına katkı sağlanmış olunur.” dedi.

Uygun fiyat sunan lakin nasıl bir bakım yaptığından emin olunmayan kişilere dikkat!

Kullanılacak klima seçimi yapılırken kesinlikle marka ve servis ağının da göz önünde bulundurulması gerektiğini anlatan Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, “Yaygın servis ağına sahip olan firmalardan süratli ve tesirli bir tahlil hizmeti almak, yedek modüle uygun maliyetlerle ulaşmak son derece kıymetlidir. Bu nedenle, satış sonrası hizmetleri güçlü olan markaları tercih etmek, muhtemel meselelerin süratli ve düşük maliyetle kalıcı tahlilini kolaylaştırır. Klima bakımlarının yetkili servislere yahut yasal olarak gerekliliklerini tamamlamış firmalara yaptırılması son derece değerlidir. Bilhassa çok uygun fiyat sunup nasıl bir bakım yaptığından emin olunmayan şahıslara aygıt emanet edilmemelidir. Ehliyetsiz bireylerce yapılan klima bakımı, gereken faydayı sağlamayacağı üzere aygıtın garanti kapsamı dışında kalmasına neden olabilecektir.” halinde kelamlarını tamamladı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ