yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Meslek Lisesi Öğrencilerine Günlük 850 TL Cep Harçlığı

Meslek lisesi mezunları İşbaşı Eğitim Programına katılırlarla günlük 850 TL cep harçlığı alacak. 

Meslek Lisesi Öğrencilerine Günlük 850 TL Cep Harçlığı

Meslek lisesi mezunları İşbaşı Eğitim Programına katılırlarla günlük 850 TL cep harçlığı alacak.
Konu hakkında bilgi veren Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, “Meslek lisesi mezunlarımız, şayet mezun oldukları alanda İşbaşı Eğitim Programına iştirak sağlarlarsa, alacakları cep harçlığının günlük meblağı, 654 liradan, 850 liraya yükselmektedir” dedi. Millî Eğitim Bakanlığı ile Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı ortasında yapılan protokol için Gölbaşı Mogan Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli’nde imza töreni düzenlendi.İş birliği protokolü, Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın şahitliğinde Mesleksel ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz ile Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Samet Güneş tarafından imzalandı.

Meslek ve teknik eğitim siyaset belgesi yayınlanacak

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin törende yaptığı konuşmada, hazırlanan mesleksel ve teknik eğitim siyaset evrakının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla bu hafta yayınlanacağını söyledi. Belgede, alandan toplanan taleplere yanıt verecek düzenlemelerin yer aldığını söz eden Tekin, “Mottomuz, herkesin bir mesleği olması, herkesin bir mesleği olsun istiyoruz. Buradan hareketle de bütün ortaokullarımızda zanaat atölyeleri kurulmasından başlayıp, mesleksel ve teknik eğitimde dal içi, kesime entegre, pansiyonlu çırakların kalabildiği okullara kadar bir dizi alandan gelen talebi hayata geçirecek adım atmak istiyoruz.” dedi.

Ortaöğretim Öğrencilerinin İş Hayatına Girmesi İle İlgili Sorunlarımız Var

İşbirliği protokolüyle atılan adımların konunun bütün taraflarıyla ele alındığını aktaran Yusuf Tekin, şöyle konuştu: “Çünkü bizim ana düşüncelerimizden bir tanesi, mesleksel ve teknik eğitim. Ortaöğretim kurumlarımızdan eğitim alan çocuklarımızın iş hayatına girmesiyle ilgili bir sorunumuz var. Dört yıl boyunca eğittiğimiz gençlerimiz, değişik sebeplerle iş hayatına girmeyi çok tercih etmiyorlar. Bu süreci kolaylaştırmak ismine, çocuklarımızın mesleksel eğitimini aldıkları alanda kesimde istihdam edilmeleri ismine bir dizi adım atıyoruz.” Törende konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da her bakımdan gelişmiş, güçlü bir Türkiye için donanımlı, eğitimli, çalışan ve üreten gençlere gereksinim olduğunu belirtti.Özellikle mesleksel ve teknik eğitimi, el birliğiyle çok daha yüksek standartlara taşımak gerektiğini söyleyen Işıkhan, şöyle devam etti:

İŞ-KUR Aracılığı ile 1.3 Milyon Kişi İşe Girdi

“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak, Millî Eğitim Bakanlığımızın mesleksel ve teknik eğitim alanındaki bedelli çalışmalarına en uygun katkıyı sunmanın çabası içerisindeyiz. Hepinizin bildiği üzere, Nisan 2024 periyodu prestijiyle istihdam sayımızı 32,6 milyon kişi ile rekor düzeye çıkardık. Yeniden birebir periyotta istihdam oranını yüzde 49,5’e, iş gücüne iştirak oranını ise yüzde 54,2’ye yükselttik. İşsizlik oranını ise son 10 yılın en düşük düzeyine, yüzde 8,5’e düşürdük. Son bir yıl içinde İŞKUR aracılığıyla 1,3 milyon vatandaşımızın işe yerleşmesine aracılık ettik.” İmzalanan işbirliği sayesinde mesleksel ve teknik eğitim alanında daha tesirli, verimli ve sağlıklı uygulamaların geliştirileceğine inandıklarını aktaran Işıkhan, bu kapsamda kurdukları çalışma komitesi tarafından birinci etapta yedi meslek alanı belirlendiğini, bu alanlarda eşleştirme çalışmalarının tamamlandığını bildirdi.

Meslek Lisesi Öğrencisi Günlük 850 TL Kazanacak

Eşleştirmeleri temel alarak, meslek liselerini tamamlayan ve İşbaşı Eğitim Programına katılan gençlere minimum fiyattan yüzde 30 daha fazla meblağda cep harçlığı verdiklerini belirten Işıkhan, şunları söyledi, “Meslek lisesi mezunlarımız, şayet mezun oldukları alanda İşbaşı Eğitim Programına iştirak sağlarlarsa, alacakları cep harçlığının günlük meblağı, 654 liradan, 850 liraya yükselmektedir. Bu uygulama, mezunlarımızın kendi alanlarında iş hayatına katılmaları ve daha kolay iş bulabilmeleri noktasında değerli bir dayanaktır. Önümüzdeki devirde de iş arayan ve patronlarımızın yanlarında olacak, istihdamın korunması ve arttırılması noktasında Bakanlık olarak üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. İnşallah, Türkiye Yüzyılı’nı, yüzyıla damgasını vuracak gençlerimizle birlikte inşa edeceğiz. Buna yürekten inanıyorum.” İmza merasimin akabinde Bakan Tekin ve Işıkhan, Mamak Mimar Sinan Hoş Sanatlar Lisesi öğrencisi Azra Kaderoğlu’nun keman dinletisini dinledi ve hatıra fotoğrafı çektirdi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)
author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ