yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Muğla’da İlk Defa Görülen Turunçgil Uzun Antenli Böceği ile Mücadele

Muğla Büyükşehir Belediyesi vilayet hudutları içinde tespit edilen Turunçgil Uzun Antenli Böceği (Anoplophora chinensis) için İlçe Tarım Müdürlüğü takımları ile ilaçlama çalışması yaptı.

Muğla’da İlk Defa Görülen Turunçgil Uzun Antenli Böceği ile Mücadele


Muğla Büyükşehir Belediyesi vilayet sonları içinde tespit edilen Turunçgil Uzun Antenli Böceği (Anoplophora chinensis) için İlçe Tarım Müdürlüğü takımları ile ilaçlama çalışması yaptı.

Türkiye’de birinci defa 2014 yılında görülen sonrasında da 2020 yılına kadar sırasıyla Antalya, Bartın, Trabzon ve Zonguldak’ta tespit edilen tahripkar ziyanlı ve karantinada olan ‘Turunçgil uzun antenli böceği’; Mayıs ayı ortalarında  Muğla’nın Köyceğiz ilçesindeki çınar ağaçlarında görüldü. Akçağaç, at kestanesi, kızılağaç, huş, gürgen, turunçgil, narenciye, fındık, dağ muşmulası, kayın, elma, armut, erik, kavak, karaağaç, çınar, akasya ağaçlarını tahrip edebilen  Turunçgil Uzun Antenli Böceği’nin ülkemize de yurt dışından gelen kereste ve süs bitkileri ile taşındığı varsayım ediliyor.

Turunçgil uzun antenli böceği ile uğraş ve tedbir için plan oluşturmak üzere  Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün 22.05.2024 tarihinde düzenlediği bilgilendirme toplantısına; ilçe tarım müdürlükleri, ziraat odaları, büyükşehir ve ilçe belediyeleri, orman bölge müdürlükleri ve Bornova Zirai Uğraş Enstitüsü ile birlikte iştirak sağlanarak bilgi alışverişinde bulunulmuştur. Oluşturulan plana uygun biçimde; Muğla Büyükşehir Belediyesi müdahale edebildiği alanlarda konumlanan 15 enfekte çınar ağacını ilaçladı ve takibe aldı.

Biyolog Pınar Gitmez; “Çoklu konukçu kullanan bu böceklerin narenciye ağaçlarına bulaşmasını önlemeye çalışıyoruz.”

Muğla Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı gruplarından Biyolog Pınar Gitmez mayıs ayı ortalarında Köyceğiz ilçesinde görülen tahripkar uzun antenli böceği için sorumluluk alanlarındaki 15 ağaçta önlemleri aldıklarını bu ağaçların takip edileceğini söyledi. Pınar Gitmez; “Karantina altında olan bir böcek olan Turunçgil Uzun Antenli Böceği ne yazık ki Köyceğiz ilçemizde mayıs ayı ortalarında görüldü. İl Tarım Müdürlüğü bir toplantı düzenledi ve bir uğraş tedbir planı hazırladı. Muğla Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanımızda müdahale edebildiğimiz alanlarda konumlanan çınar ağaçlarının gövdelerinde gövde kalınlıklarına nazaran delikler açarak ilaç enjekte ettik. Üzerlerini macunla kapatarak etrafını jütle sardık. Larvaların dışarı çıkmasını engellemek istedik. 15 ağacın ilaçlanmasına başladık. Takiplerini yapacağız. Vatandaşlarımızdan da bu böceği gördüklerinde Büyükşehir, İl tarım müdürlüğü takımlarına haber vermelerini rica ediyoruz. Bu böcek çene yapısı çok güçlü, tahripkar ziyanlı, çınar ağaçlarının sert kabuğunu oyabiliyor ve ağacın üzerine larvalarını bırakıyor. Larvalar beslenirken orada çürüme başlıyor. 4 mevsim ağacın içinde büyüyebilen larvalar; yaz aylarında ergin böceklere dönüşüp, ağaç gövdesinde delikler açarak dışarı çıkıyor ve ağaçlara büyük ziyan veriyor. Çoklu konukçu kullanan bu böceklerin narenciye ağaçlarına bulaşmasını önlemeye çalışıyoruz.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ