yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

‘Notre-Dame de Paris: Artırılmış Gerçeklik Sergisi’ Samsung Galaxy Tab Active tabletlerle dünyayı dolaşıyor

Tarihi ve mimari pahaların gelecek kuşaklara aktarılmasına katkı sunmayı amaçlayan Samsung Electronics, Notre-Dame de Paris Katedrali’nin mimari ve onarım seyahatini anlatan Notre-Dame de Paris: Artırılmış Gerçeklik Sergisi’ni tablet serisiyle destekledi.

‘Notre-Dame de Paris: Artırılmış Gerçeklik Sergisi’ Samsung Galaxy Tab Active tabletlerle dünyayı dolaşıyor


Ziyaretçileri büyülediği İngiltere Westminster Manastırı’ndan sonraki yeni durağı Seul’de de iki ay boyunca kalacak olan stant, dünyanın her yerinde büyük ilgi görüyor.

L’Oréal Groupe’un özel sponsorluğu ve Samsung Mobile eXperience paydaşlığıyla Fransız start-up teşebbüsü Histovery tarafından tasarlanan “Notre-Dame de Paris: Artırılmış Gerçeklik Sergisi”, Samsung Galaxy Tab Active Serisi tabletlerin mümkün kıldığı özel, sürükleyici tecrübe sayesinde dünya çapında bir muvaffakiyet elde etti. Stant, Paris, Washington, Montreal ve Dubai üzere kentlerde ve son olarak Londra’daki Westminster Abbey’de yaklaşık yarım milyon ziyaretçinin ilgisini çekti. 2 Temmuz’dan itibaren Güney Kore’nin başşehri Seul’e taşınarak Kore Ulusal Saray Müzesi’nde iki ay boyunca ziyaretçilere açılacak olan standın ziyaretçileri Fransa’nın en sevilen anıtlarından biri hakkında daha fazla bilgi edinme imkanı bulacak.

Hem fizikî öğeler hem artırılmış gerçeklik öğeleri sergileniyor

“Notre-Dame de Paris Artırılmış Gerçeklik Sergisi”, temellerinin atıldığı 1163’ten günümüzdeki onarım çalışmalarına kadar Notre-Dame de Paris Katedrali’nin tarihini bugünün restoratörlerinin bakış açısıyla aktarıyor. Stant, Rebuilding Notre-Dame de Paris isimli kamu kurumuyla iş birliği halinde ve L’Oréal Groupe sponsorluğuyla Histovery tarafından tasarlandı. Kore’de bir birinci olan bu eşsiz tecrübede Samsung tarafından tedarik edilen ve Histovery’nin projelerinde kullandığı binlerce Galaxy Tab Active Serisi tablet kullanılıyor. Galaxy Tab Active Serisi tabletlerin yanı sıra Galaxy Tab Active5 ve HistoPad tahlilleri, fizikî imajlarla artırılmış gerçekliği bir ortaya getirerek ziyaretçilere sunuyor.

Tarihi 14. yüzyıla kadar uzanan eski bir kraliyet konutu olan Kore Ulusal Saray Müzesi’nde düzenlenen standın ziyaretçileri Galaxy tabletleri kullanarak 21 farklı “Zaman Kapısından” geçerek katedralin tarihindeki çeşitli dönüm noktalarına ilişkin 3D rekonstrüksiyonları keşfetme imkanı bulacak. Seul’deki ziyaretçiler ayrıyeten, binanın ikonik kulesinde gerçekleştirilen en son onarım çalışmalarının eklendiği HistoPad tahlili üzerinden Notre-Dame de Paris’in en aktüel haline tanıklık edebilecek.

Samsung teknolojisi tarihle buluşuyor

Bu özel tecrübesi ise, Samsung’un güçlü aygıtlar tasarlama konusundaki güçlü tecrübe geçmişinden doğan ve içerikteki gerçekçiliğin hakkını verebilen sürükleyici ekrana sahip çok istikametli Galaxy Tab Active5 tabletler mümkün kılıyor. Galaxy Tab Active5, IP68 su ve toz direnci ve MIL-STD-810H askeri standart uyumluluğu sayesinde, zorlayıcı fizikî şartlara dayanacak halde tasarlanmış bir sağlam tablet modeli olarak öne çıkıyor. Kompakt, ergonomik formatı sayesinde gelişmiş bir tecrübe sunarken, esirgeyici kılıfı sayesinde fizikî zorlanmalar ve kazara düşmeler karşısında direnç sağlayan sağlam bir dizayna sahip.  

3D’de son derece gerçekçi ayrıntılar oluşturmak için gereken işlemci gücü ve çözünürlüğe sahip Galaxy Tab Active5 tablet, Histovery’nin bilimsel uzmanlardan oluşan komitesi tarafından yürütülen titiz araştırma çalışmalarını ekrana hakikat, tam ve gerçekçi bir biçimde yansıtabiliyor. Bu sayede hem sürükleyici hem de eğitici bir tecrübe sunuyor. Ziyaretçiler, imgelerin gerçekçiliğini besleyen 120Hz’e varan yenileme süratiyle daha akıcı bir izleme tecrübesi yaşayabiliyor. Tabletin uzun ömürlü, çıkarılabilir pili, süratli şarj ile destekleniyor ve gün boyunca kesintisiz kullanım sağlıyor. 16 saate varan görüntü oynatma müddeti sayesinde gün içinde 3 ila 4 ziyaretçi tarafından stant gezisi boyunca kullanılabiliyor.

Yapılan iş birliği ziyaretçi tecrübesini güzelleştirmenin yanında tıpkı vakitte Samsung ve Histovery’nin kültürel mirasın korunması konusunda gösterdiği çabayı da temsil ediyor. Samsung, yeni taşınabilir teknolojiler ve sürdürülebilir inisiyatifleriyle tarih şuurunun gelecek jenerasyonlara aktarılmasına ve manalı inovasyonlar yoluyla tarihle daha güçlü bağlar kurulabilmesine öncelik ve dayanak veriyor.

Samsung Electronics Fransa B2B Mobilite Ünitesi Yöneticisi ve Taşınabilir Deneyim İş Birimi Başkanı Frédéric Fauchère, şunları söyledi: “Yenilikçi taşınabilir teknolojimizi tarihin buyruğuna tahsis ettiğimiz bu argümanlı projenin bir modülü olmak bize memnunluk veriyor. Gerçek manada sürükleyici olan bu tecrübesi yaratarak, Notre-Dame de Paris’nin meşhur tarihini dünya çapında canlandırarak, var olan en büyük mimari öykülerden birinin devamlılığına katkı sunmayı umut ediyoruz.” 

Notre-Dame de Paris: Artırılmış Gerçeklik Sergisi’nin kurucu ortağı, CEO’su ve baş imalcisi Bruno de Sa Moreira ise, “L’Oréal Groupe sponsorluğundaki artırılmış gerçeklik standıyla, Notre-Dame de Paris’in harika tarihinin ve ihtişamının hakkını veriyoruz. HistoPad’in yenilikçi formatı sayesinde her yaştan ziyaretçi, katedralin 850 yıllık tarihini derinlemesine inceleyebiliyor. Orta Çağ’daki inşasından günümüzde devam eden onarımına uzanan kıymetli tarihî dönüm noktalarını tekrar yaşayabiliyor. Bu sergiyi mümkün kıldığı için Samsung’a çok teşekkür ediyoruz. Bilhassa Notre-Dame’ın tekrar açılışının damga vuracağı bu türlü bir yılda, sergiyi Kore Ulusal Saray Müzesi’nde sunmaktan da onur duyuyoruz” dedi.

Dört kıtada 15 kenti gezen stant, onarım projesi müddetince ve katedralin yine ziyaretlere açılacağı 8 Aralık 2024 tarihine kadar dünyayı dolaşmaya devam edecek. Standa ilişkin tanıtım görüntüsü, bu adresten izlenebilir. 

Seul’deki stant, 2 Temmuz-1 Eylül tarihleri ortasında herkese açık ve fiyatsız olacak. Haftanın her günü saat 10:00 – 18:00 ortasında açık olacak stantta tüm içerikler 13 lisanda ziyaretçilere sunulurken görme ve fizikî engelliler için standın kapsayıcı versiyonları da mevcut olacak. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ