yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Ödül maması obeziteye neden olabilir! Kedi ve köpekler yılda en az bir kez sağlık kontrolünden geçirilmeli!

Veteriner Tabip Burcu Etraflı, evcil hayvan bakımı, aşılama, obezite, parazit tedavisi ve tüy bakımı hususlarında kıymetli ihtarlarda bulundu.

Ödül maması obeziteye neden olabilir! Kedi ve köpekler yılda en az bir kez sağlık kontrolünden geçirilmeli!


Aşılama programlarının aksatılmaması gerektiğini vurgulayan Veteriner Hekim Burcu Çevreli, ekonomik nedenlerle yapılan aksamaların bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabileceğini lisana getirerek, “Yapılmayan rutin bakımlar hayvan sahipleri için yüksek bir maliyete neden olabilir.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi Deneysel Araştırma Ünitesi (ÜSKÜDAB) Sorumlu Yöneticisi Veteriner Tabip Burcu Etraflı, evcil hayvan bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken detayları paylaştı.

Tüylü bir arkadaş ömür uzunluğu bağlılık getiriyor…

Evcil hayvan sahipliğinin, uygun hayvan bakımı ipuçlarıyla başladığını söylen Veteriner Hekim Burcu Çevreli, “Tüylü bir arkadaş edindiğinizde, ek bir aile üyesine ömür uzunluğu bağlı kaldığınızı anlamalısınız. Evcil hayvanınızın sıhhati ve bakımı konusunda size bağımlı olduğunu bilin. Evcil hayvanların hayatımıza getirdiği şartsız sevgi ve memnunluk, meskeninize tüylü bir bebek almanın getirdiği ek sorumluluklardan daha ağır basıyor.” dedi.

Yılda en az bir yahut iki sefer sıhhat denetimi şart!

“Veteriner ziyaretleri evcil hayvan bakımının bir modülüdür. Gerektiğinde veterinere sistemli ziyaretler evcil hayvan sahibinin sorumluluğundadır.” ihtarında bulunan Etraflı, köpeğin yahut kedinin ömrünün insanlara nazaran daha kısa olması nedeniyle yılda en az bir yahut iki sefer sıhhat denetiminden geçmesi gerektiğini, evcil hayvan gençken, aşı takvimine bağlı olarak veteriner doktorlarını daha sık ziyaret etmesi gerektiğini anlattı.

Ödül maması obeziteye neden olabilir! 

Düzenli veteriner denetimlerinin evcil hayvanların sağlıklı gelişimi için elzem olduğunu lisana getiren Veteriner Hekim Burcu Çevreli, “Evcil hayvanlarınızın bakımında onlara kâfi ölçüde yiyecek vermeyi unutmayın. Obezite, evcil hayvanın çok beslenmesinden yahut ona çok fazla ödül maması verilmesinden kaynaklanabilir; bu da kalp yetmezliğine, böbrek sıkıntılarına ve öbür sıhhat meselelerine yol açabilir. Evcil hayvanınız pak içme suyunun varlığıyla sağlıklı, kalacaktır.” diye konuştu.

 Aşıların hayat kurtarıcı yararları kanıtlandı

Aşılamanın, küçük hayvan uygulamalarında gerçekleştirilen en yaygın veterinerlik prosedürlerinden biri olduğunu da hatırlatan Veteriner Hekim Burcu Çevreli, “Son 50 yılda aşıların en az seviyede bağlantılı riskle birlikte kanıtlanmış hayat kurtarıcı yararları olduğu kanıtlandı. Aşılama programları sırf bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde değerli bir rol oynamakla kalmamış, birebir vakitte hayvanın ömrü boyunca sistemli klinik muayenelerin yapılmasını teşvik ederek başka hastalıkların da erken teşhis ve tedavisinin desteklenmesine yardımcı olmuştur.” biçiminde konuştu.

Aşılamalar ekonomik münasebetlerle aksatılmamalı!

Ekonomik nedenlerden kaynaklanan aşılamada yaşanan aksaklıklara da değinen Etraflı, “Ekonomik münasebetlerle; aşılanan evcil hayvan sayısının azalması durumunda dört ayaklı dostlarımız, bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkmasına ve hatta kimi hastalıkların da insanlara geçerek etraf sıhhatinin bozulmasına neden olabilirler.” dedi.

Hem iç hem de dış parazit tedavisi ihmal edilmemeli! 

Evcil hayvanlarda hem iç hem de dış parazit tedavisi gerektiğine vurgu yapan Veteriner Hekim Burcu Çevreli, “Dış ve iç parazitler evcil hayvanlarda tedavi edilmezse değerli patolojilere neden olabilir. Evcil hayvanların ferdî ömür şartları dikkate alınarak hem iç (örneğin solucanlar) hem de dış (örneğin pire, keneler, akarlar) parazitlere karşı muhakkak aralıklarla tedavi edilmesi öneriliyor. Bu tedaviler, hayvan sıhhatini ve refahını arttırdığı ve zoonotik enfeksiyonlar (hayvanlardan insanlara bulaşan) durumunda insan sıhhatine yönelik risklerin en aza indirilmesine yardımcı olduğu için tavsiye ediliyor.” biçiminde konuştu.

Kedi ve köpeklere sistemli tüy bakımı yapılmalı…

Köpek ve kedilerin tüylerinin durumunun genetik, etraf şartları, beslenme, sıhhat meseleleri ve bakım üzere faktörlerden etkilendiğine de dikkat çeken Veteriner Hekim Burcu Çevreli, “Köpekler ve kediler, seçici yetiştirme uygulamaları yoluyla insan müdahalesinin yanı sıra iklim şartlarından geliştirilen çeşitli kürk uzunlukları ve dokulara sahiptir. Sistemli tüy bakımı yapılmayan evcil hayvanlar kaşıntılı, kokulu, keçeleşmiş olabilir ve evcil hayvan kendini perişan hissedebilir. Evcil hayvan sahipleri, kedilerde yaygın olabilecek dökülme, matlaşma yahut tüy yumağı üzere evcil hayvan tüyleriyle ilgili yaygın meselelerden şikayetçi. Tertipli haftalık bakımda (uzun tüylü yahut ağır tüylü evcil hayvanlar için daha sık), evcil hayvanları tüylerinin çıktığı istikamete gerçek nazikçe fırçalama ve taramayı gerektirir. Evcil hayvanlarımızın cildi insanlardan farklıdır bunun için de cilt bakımı için hayvanlara mahsus eserler kullanılmalıdır.” diye ihtarlarda bulundu.

Yapılmayan rutin bakımlar yüksek maliyete neden olabilir! 

Düzenli aşılama protokolü ve kullanılacak aşıların veteriner hasta bağı içerisinde belirlenmesi gerektiğini de lisana getiren Veteriner Tabip Burcu Etraflı, “Karar, kişisel hayvanın sıhhat durumu, hayvanın yaşı ve annesinden aktarılan antikorların muhtemel tesirleri, belli hastalık ve hayvana yönelik çevresel riskler ve mevcut aşıların bağışıklık müddeti üzere faktörlere nazaran belirlenmelidir. Yavru köpekler, kedi yavruları doğduklarında, sistemli olarak aşılanmaları şartıyla ekseriyetle annelerinin sütü sayesinde enfeksiyonlardan korunurlar. Lakin bu müdafaa sırf birkaç hafta sürdüğü için erken yaşlardan itibaren sistemli aşılara muhtaçlıkları vardır. Yaşlı evcil hayvanların da bağışıklıkları azalabileceğinden korunmaya gereksinimleri vardır. Evcil hayvanınızın aşıları tamamlanıncaya kadar onu sokaktan gelebilecek enfeksiyon riskine karşı korumalısınız. Yapılmayan rutin bakımlar hayvan sahipleri için de yüksek bir maliyete neden olabilir.” formunda bilgi verdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ