yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

PepsiCo; Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ÇYS) sonuçlarına ilişkin 2023 ilerleme özetini yayınladı

PepsiCo Sürdürülebilirlikten Sorumlu Lider Jim Andrew, “Üç yıldır devam eden pep+ seyahatimizde, PepsiCo genelinde sağladığımız odaklanma sayesinde ESG amaçlarımızda değerli bir ilerleme kaydettik” dedi.

PepsiCo; Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ÇYS) sonuçlarına ilişkin 2023 ilerleme özetini yayınladı


2023 yılında birtakım Çevresel, Toplumsal ve Yönetişim (ÇYS) maksatlarına planlanandan evvel ulaşan PepsiCo, yeni gayelerini uygulamaya koyarak ve başka hususlarda da güçlü bir ilerleme kaydederek yoluna devam ediyor. A’dan Z’ye ÇYS Hususları ve ÇYS Bilgi Merkezi’nin yer aldığı 2023 ÇYS Özeti, PepsiCo’nun uzun vadeli iş performansını ve dünyada yarattığı olumlu etkiyi artırmayı amaçlayan global dönüşüm programı pep+ hakkında detaylı bir güncelleme sunuyor. 

PepsiCo Sürdürülebilirlikten Sorumlu Lider Jim Andrew, raporla ilgili şunları söyledi: “Üç yıldır devam eden pep+ seyahatimizde, PepsiCo genelinde sağladığımız odaklanma sayesinde ESG amaçlarımızda kıymetli bir ilerleme kaydettik. İşlenmemiş plastik kullanımımız yıldan yıla azaldı ve toplam Kapsam 1, 2 ve 3 emisyonlarımız 2022’ye ve başlangıç yılımız olan 2015 yılına kıyasla azaldı. Tüm bunlar kutlanmaya bedel olsa da, önümüzdeki yol, zorluklarla dolu olmaya devam edecek. Manalı bir tesir yaratmak ve uğraşlarımıza odakladığımızdan emin olmak için nereye vakit ve kaynak ayırmamız gerektiğini değerlendirmeye devam ediyoruz. Öbür paydaşlarla güçlü ve stratejik iştirakler kurmak ve çığır açan teknolojileri benimseyip ölçeklendirmek stratejimizin merkezinde yer alıyor”.

Şirket, çok çeşitli yenilikler, stratejik yatırımlar, çığır açan paydaşlıklar ve 318.000 global çalışanı tarafından yürütülen çok sayıda faaliyet aracılığıyla globalde şu sonuçları elde etti:

  • Kapsam 1 ve 2 emisyonlarını bir evvelki yıla nazaran %13, toplam Kapsam 1, 2 ve 3 emisyonlarını ise %5 azalttı,
  • Yenilenemeyen kaynaklardan elde edilen işlenmemiş plastik kullanımını bir evvelki yıla nazaran %4 azalttı,
  • Küresel yenileyici tarım ayak izini iki kattan fazla artırarak 1.8 milyon dönümün üzerine çıkardı,
  • Yüksek su riskine sahip bölgelerdeki operasyonlarda su kullanım verimliliğinde 2015 baz yılına kıyasla, öngörülenden iki yıl evvel %25 düzgünleşme kaydedildi,
  • 2006 yılından bu yana toplam 91 milyondan fazla bireye ulaşarak, 10 milyondan fazla insanın inançlı suya erişimini sağladı,
  • Sodyumu azaltmak ve farklı besin içerikleri sunmak için iki yeni amaç belirlendi: gıda hacmimizin %36’sı, bu yeni azaltım gayelerindeki sodyum ölçüsüne yahut daha azına sahip ve 75 milyar porsiyon farklı besin içeriğini tüketiciyle buluşturduk. 

 

Türkiye’de de 2023 yılında küresel gayeler doğrultusunda güçlü sonuçlar elde edildi:

  • 100% Sürdürülebilir patates ve mısır üretimi, yenileyici tarım uygulamalarında süratle ilerleme,
  • Manisa Biyometanizasyon tesisi ile doğalgaz muhtaçlığının 30%’unu biyometan gazından karşılanması,
  • Tarsus fabrikamızda operasyonel olarak kullanılan suyun 69%’unun Berdan havzasına tekrar kazandırılması, 
  • Kapsam 1 ve 2 emisyonlarımızda 2015 yılına kıyasla 57% azaltım.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ