yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Plastiksiz Kıyılar, Plastiksiz Sular Projesi’nin ikinci etkinliği Belek Halk Plajı’nda gerçekleşti

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) ve Türkiye Etraf Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) iş birliğiyle 2023 yılında başlatılan “Plastiksiz Kıyılar, Plastiksiz Sular” projesinin bu yılki ikinci aktifliği Belek Halk Plajı’nda gerçekleştirildi. 7 Temmuz tarihine kadar devam edecek proje, plastik kirliliğine dikkat çekmek ve vatandaşlara plastik atık şuurunu aşılamayı hedefliyor.

Plastiksiz Kıyılar, Plastiksiz Sular Projesi’nin ikinci etkinliği Belek Halk Plajı’nda gerçekleşti


Antalya Büyükşehir Belediyesi, Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) ve Türkiye Etraf Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) iş birliğiyle 2023 yılında başlatılan “Plastiksiz Kıyılar, Plastiksiz Sular” projesinin bu yılki ikinci aktifliği Belek Halk Plajı’nda gerçekleştirildi. 7 Temmuz tarihine kadar devam edecek proje, plastik kirliliğine dikkat çekmek ve vatandaşlarda plastik atık şuurunu aşılamayı hedefliyor.

 

Plastik atıklar konusunda farkındalık seviyesini artırmayı ve plastik kirliliğini azaltmak için çeşitli projelerle şuur oluşturmayı hedefleyen Antalya Büyükşehir Belediyesi, Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) ve Türkiye Etraf Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) iş birliği ile “Plastiksiz Kıyılar, Plastiksiz Sular” projesi ikinci yılında. Bu yıl Konyaaltı kıyısında başlayan aktifliğin ikinci ayağı Belek Halk Plajı’nda düzenlendi. Türkiye’nin farklı kentlerinden gelen ve proje ortaklarınca etraf eğitimi verilen 35 istekli, proje kapsamında Belek Halk Plajı’nda çeşitli aktiviteler yaptı. İstekli çevreciler, stantlar ve bilgilendirme yazıları açarak plajda paklık aktifliği gerçekleştirdi. Aktiflik sayesinde yerli ve yabancı vatandaşlarda plastik atık şuurunun oluşturulması hedefleniyor.

GELECEK JENERASYONLARI TEHDİT EDİYOR

Türkiye Eğitim Etraf Vakfı Antalya Koordinatörü Mustafa Ergiydiren, plastik atıkların gelecek kuşaklar için önemli bir tehdit ögesi olduğunu söz ederek, “Özellikle plastik atıkların tabiatta yok olma müddetlerini düşünecek olursak bu, gelecek kuşaklarımızı tehdit eder boyuta ulaşmış bulunmakta. Her yıl denizlerimize milyonlarca ton plastik atık gönderiliyor ve bu insan eliyle oluyor. Bu noktada birinci başta toplumumuzu, sonra ülkemizi ziyaret eden turistlerin dikkatini çekmek ve genel olarak şuuru artırmak emeliyle bu faaliyeti gerçekleştiriyoruz” tabirlerini kullandı.

AMACIMIZ DAHA ÇOK BEŞERE ULAŞMAK

Ekolojik Araştırmalar Derneği Proje Geliştirme ve Eğitim Programı sorumlusu Deniz Candaş ise “Plastiksiz Kıyılar, Plastiksiz Sular” projesi kapsamında gerçekleştirilen ikinci aktiflikle daha fazla beşere ulaşmayı hedeflediklerini tabir etti. Ayrıyeten, 7 Temmuz tarihine kadar devam edecek bu farkındalık projesi kapsamında vatandaşların tüketim tercihlerini yine gözden geçirmesini sağlayacak çeşitli aktiviteler gerçekleştirilecek. Kıyıdan çıkarılan atıklar, farkındalığa katkı sağlamak gayesiyle 9 başka kategoride sergileniyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ