yandex
ankara seo
ankara web tasarım
17.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

QTerminals Antalya, Kariyer.net canlı yayın serisinde limancılık sektörü ve kariyer fırsatlarını değerlendirdi

TÜRKLİM’in Meslek.net ile hayata geçirdiği “Gençlerimizi Limancılık Bölümüne Kazandırıyoruz” projesinin canlı yayın serisine, QTerminals Antalya İnsan Kaynakları Müdürü Emine Önal canlı yayın ile “Türkiye’de Limanda Çalışmanın Artıları ve Getirileri” temasıyla iştirak gösterdi.

QTerminals Antalya, Kariyer.net canlı yayın serisinde limancılık sektörü ve kariyer fırsatlarını değerlendirdi


TÜRKLİM’in Meslek.net ile hayata geçirdiği “Gençlerimizi Limancılık Bölümüne Kazandırıyoruz” projesinin canlı yayın serisine, QTerminals Antalya İnsan Kaynakları Müdürü Emine Önal canlı yayın ile “Türkiye’de Limanda Çalışmanın Artıları ve Getirileri” temasıyla iştirak gösterdi. Bölüm hakkında bilgilendirici açıklamalarda bulunulan yayında QTerminals Antalya Limanı’nın Türkiye’nin önde gelen ticari yük ve kruvaziyer limanı olmasıyla birlikte meslek alanında sunduğu öne çıkan özellikleri konuşuldu. 

Türkiye’nin önde gelen ticari yük ve kruvaziyer limanı QTerminals Antalya, TÜRKLİM’in Meslek.net ile hayata geçirdiği “Gençlerimizi Limancılık Kesimine Kazandırıyoruz” projesinin canlı yayın serisine “Türkiye’de Limanda Çalışmanın Artıları ve Getirileri” temasıyla iştirak gösterdi. QTerminals Antalya İnsan Kaynakları Müdürü Emine Önal’ın katıldığı yayında kesim hakkında bilgilendirici içeriklerle birlikte QTerminals Antalya Limanı’nın meslek ve iş fırsatları alanında sunduğu öne çıkan özellikleri konuşuldu.

“İş alım süreçlerini açık, şeffaf ve kısa müddette sonuçlandırmaya çalışıyoruz”

İş alım süreçlerini adayların da beklentilerini göz önünde bulundurarak olağanca halde açık, şeffaf ve kısa müddette sonuçlandırmaya çalıştıklarını lisana getiren QTerminals Antalya İnsan Kaynakları Müdürü Emine Önal, “QTerminals Antalya olarak bir durum muhtaçlığı olması durumunda öncelikle içerden bir kıymetlendirme yapıyoruz. İçeride bir aday yoksa meslek.net aracılığıyla ilanımızı yayınlıyoruz. Tercih edilebilir bir şirketiz. Tüm müracaatları tek tek kıymetlendirmek pek mümkün olmuyor. Bu noktada meslek.net’in bize sunmuş olduğu süzgeçten faydalanarak uygun adayları belirliyoruz. Görüştüğümüz kişinin de vakti kıymetli olduğu için birinci etapta departman müdürü ve insan kaynakları olarak bir arada görüşüyoruz. Belirlediğimiz adaylara profesyonel bir firmadan aldığımız hizmetle karakter tahlili ve birtakım testler yapıyoruz. Bu testlerden muvaffakiyet ile geçen adayları üst idareye sunuyoruz. Üst idaresinde onaylamasıyla referans araştırması yapıyoruz. Adayı direkt alana ve iş başına almıyoruz. Birinci iki gün iş sıhhati güvenliği eğitimlerini veriyoruz. Konusunda uzman takım liderlerimizce sonrasında iş başı eğitim programına tabi tutuyoruz. Bu eğitim tamamlanınca işbaşı yapıyorlar” dedi. 

“Kıdem yılı ortalamamız 9 yıldır”

Başarıya ulaşmak için motive olmuş bağlılığı yüksek ve kendini daima geliştiren çalışanlara gereksinimimiz var diyerek kelamlarını sürdüren Önal, “Bizim önceliğimiz çalışanlarımızın maksatlarının şirket maksatlarıyla paralel olması ve tıpkı emele koşuyor olmamız. Biz bu bilince sahip çalışanları tercih ediyoruz. İş gücü kaynağının seçilmesi yanlışsız işe hakikat kişinin yerleştirilmesi insan kaynakları olarak bizim en kıymetli önceliğimiz. Bu noktada meslek.net ile çalışıyoruz. Paydaşlarımızın ve müşterilerimizin gereksinimlerine grup olarak vaktinde, süratli ve kaliteli bir halde karşılık vermeye çaba gösteriyoruz. Biz işletme olarak çalışanlarımıza hürmet duyan ve onların katkılarına paha veren bir işletmeyiz. Kıdem yılı ortalamamız 9 yıldır. Bu da bilhassa iş görüşmesi yaparken paylaştığımız adayın çok fazla güzeline gidiyor. Deneyimli, konusunda uzman ve uzman takımla çalışıyoruz. Mevcut konumların açılması yahut yeni bir durumun açılması durumdan öncelikle içeriden yükselmeyi teşvik ediyoruz. Yurt içinde yahut yurt dışında mesleksel ve şahsî gelişim eğitimleri düzenliyoruz. Ofis ve alanda çalışan elamanlarımızı da her vakit içeriden yükseltiyoruz. Çağdaş ve ileriye dönük eğitim ve gelişim programlar sunuyoruz. Profesyonel bir takımla çalışma imkânı veriyoruz. Her vakit kapsayıcılığı birbiriyle takviye içerisinde paylaşımcı bir işyeri kültürünü tercih ediyoruz” sözlerini kullandı. 

“Gençlerimizi desteklemeye devam ediyoruz”

Antalya limanı olarak teorik eğitimi limanda uyarlanmış pratik eğitimlerle desteklemek ve öğrencilerin meslek edinimine katkıda bulunabilmek için okullarla iş birliği içerisinde olduklarını söyleyen Önal, “Stajlarımız yaz kış sınırlaması olmaksızın her devir oluyor. İçeride vazife yapan stajını burada tamamlamış arkadaşlarımız var. Staja ek olarak eğitime takviye olabilmek ismine birtakım tertiplerde da yer alıyoruz. Bunlardan biri İŞKUR ve Liman – İş Sendikası tarafından organize edilen, “Uzun Vadeli İstihdama Yönelik Maharet Geliştirme” programı kapsamında ‘Ne Eğitimde Ne İstihdamda Olan’ 18-29 yaş aralığındaki gençlere yönelik meslek edinimi sağlayabilmek ismine işletmemizde 15 gence eğitim verdiğimiz program. Dahil olduğumuz bu proje şu an devam ediyor. Ayrıyeten Toplumsal Sorumluluk kapsamında Ulusal Eğitim Bakanlığı ve Liman – İş Sendikası ile birlikte düzenlenen Denizcilikte Gemi, Yük ve Saha Operasyonları Uygulamaları Kursu kapsamında Denizcilik okullarında vazife yapan 25 öğretmene bilgi ve marifetlerini arttırmak için konusunda uzman gruplarımız tarafından teorik ve pratik eğitim verildi. Gençlerimizi desteklemeye devam ediyoruz” dedi. 

“En büyük motivasyon kaynağımız çalışma ortamımız”

Sürekli birbiri ile paylaşım ve takviye içerisinde olan takıma sahip olduklarını lisana getiren Önal, “Günün büyük bir saatini bir arada geçirdiğimiz aile ortamımız var. Çalışanın görüşüne hürmet duyan onların katkılarını her vakit dinleyen idareye sahibiz. Liman içerisinde farklı noktalarda çalışanlarımızın görüş ve tekliflerini paylaştıkları teklif kutucukları var. Her yıl online ortamda ve anonim olarak memnuniyet ve bağlılık anketi düzenliyoruz. Anket sonuçlarına nazaran aksiyonlarımızı alıyoruz. Motivasyonu artırmak ismine tatlı bir rekabet ortamı sunuyoruz. Empati ve birbirlerini anlasınlar diye tertipler gerçekleştiriyoruz. Bowling ve voleybol turnuvası üzere rekabetin olduğu tertipler düzenliyoruz. Kahvaltı ve ailelerinde katıldığı akşam yemeklerimiz oluyor. Her yıl klâsik hale gelen 23 Nisan projemiz var. Bütün çocuklarımızın hissetmesi için o güne özel etkinlikler düzenliyoruz. Anne ve babalarıyla birlikte keyifli bir gün geçiriyorlar. Her yıl sonbaharda çocuklarımıza yönelik limancılık üzerine fotoğraf müsabakası yapıyoruz. Katılan çocukların tamamına ödül veriyoruz. Birinci üç seçilen çocuğun fotoğrafını tebrik kartlarımızda kullanıyoruz. Çalışan çocuklarının birey olma yolunda iştirakçi sorumluluk sahibi olmalarına takviye vermeye çalışıyoruz” dedi.

“Liman olarak bütçe hududumuz olmayan tek kalemimiz iş sıhhati ve güvenliği kalemidir”

İzmir-Mersin ortasındaki yaklaşık 700 deniz mili uzunluğundaki kıyı şeridinde hem yolcu hem de yük operasyon hacmi ile öne çıktıklarını söyleyen Önal, “QTerminals Antalya, tüm turizm kesimleri ortasında en süratli büyüyen ve gelişen kruvaziyer turizminde teknolojik alt yapısı ve bilgi birikimiyle öne çıkıyor. Toplam 370 metre uzunluğunda iki kruvaziyer iskelesine sahip olan QTerminals Antalya Limanı’nda, 1830 metrekare yolcu terminali ve kruvaziyer yolcularına hizmet veren 1000 metrekare bagaj alanı bulunuyor. Kruvaziyer, konteyner nakliyeciliği, genel kargo, dökme yük, askeri gemilere hizmet verilen organize çok gayeli bir limanız. Q Terminals Antalya olarak değişen tüketim alışkanlıkları ve lojistik pazarında güçlü süreçlerin limanlarda esneklik ve yenilik getirmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle inovasyonu her vakit gündemimizde tutuyoruz. Yükleme ve boşaltma hizmeti verdiğimiz ithalatçı ve ihracatçı firmalara daha güzel hizmet sunabilmek ismine ek yatırımlar uyguluyoruz. 350 bin konteyner elleçme kapasitemiz var. Kruvaziyer limanı olduğumuz için yılda bir milyon yolcu ağırlama kapasitesine sahibiz. Dalı irdelediğimizde milletlerarası denizcilik örgütünün datalarına nazaran dünya ticaretinin yüzde 80’i denizyolu nakliyeciliği üzerinden şekilleniyor. Bu da limanların dünya iktisadı ve ülke iktisadı açısından büyük bir tesire sahip olduğunu gösteriyor. Limanlar tıpkı vakitte ülkelerin dünyaya açılan bir kapısı olduğu için aslında çalışanlar için de fırsat demek. Bulunduğu ilin istihdamını ve ekonomik düzeyini yükselttiği için bölgesel olarak dayanak sağlıyoruz. Limancılık bölümü tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer aldığı için bu alanda tecrübeli çalışanın çalışması gerekiyor. Önceliğimiz her vakit can güvenliğidir. Liman olarak bütçe hududumuz olmayan tek kalemimiz iş sıhhati ve güvenliği kalemidir” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim