yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Sadece ağrıya neden olmuyor, hayati tehdit oluşturuyor! Diş apsesinden korunmak için düzenli ağız bakımı şart!

Diş apselerinin, diş kök kanallarında yahut diş eti etrafında oluşan enfeksiyon sonucu meydana geldiğini belirten uzmanlar farklı sebepler nedeniyle farklı apse çeşitlerinin görülebileceğini söylüyor.

Sadece ağrıya neden olmuyor, hayati tehdit oluşturuyor! Diş apsesinden korunmak için düzenli ağız bakımı şart!


Zayıf bağışıklık sistemi, berbat ağız hijyeni, sigara kullanımı, yüksek şeker içeren diyetler, ağız kuruluğu ve evvelce mevcut diş sorunları üzere nedenlerle apse oluşabileceğini lisana getiren Endodonti Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Anıl Özgün Karatekin, “Tedavi edilmediği durumlarda cilt altı dokularda önemli enfeksiyonlara neden olabilir. Enfeksiyon, alt çene ve göz altındaki dokulara yayılarak hayatı tehdit eden durumlara yol açabilir.” uyarısında bulundu.

Üsküdar Diş Hastanesi Endodonti Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Anıl Özgün Karatekin, diş apsesi oluşum nedenleri ve tedavi yolları hakkında bilgi verdi.

Diş apseleri bakterileri ve meyyit doku hücrelerini içerir

Diş apsesi, diş kök kanallarında yahut diş eti etrafında oluşan enfeksiyon sonucu meydana gelen cerahat yani irin birikimi olduğunu belirten Endodonti Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Anıl Özgün Karatekin, “Cerahat, bedenin enfeksiyonla savaşma sisteminin bir modülü olarak, bakterileri ve meyyit doku hücrelerini içerir. Diş apsesi, şiddetli ağrıya ve önemli komplikasyonlara neden olabilir, bu nedenle süratli ve hakikat tedavi gerektirir.” dedi.

Yetersiz ağız bakımı ve sıhhatsiz beslenme diş apselerinin ana nedeni

Diş apsesinin çoklukla bakteriyel bir enfeksiyonun sonucu olarak oluştuğuna değinen Dr. Öğr. Üyesi Anıl Özgün Karatekin, bu enfeksiyonun nedenleri ve oluşum süreçleri hakkında şu bilgileri paylaştı:

“Dişin dış katmanında (mine) başlayan çürükler, tedavi edilmezse dentin ve pulpa üzere daha derin katmanlara ilerler. Pulpa, dişin içinde kök kanal sisteminde yer alan ve hudutlar, bağ dokusu ve kan damarlarını içeren yumuşak dokudur. Bakteriler pulpa odasına ulaştığında enfeksiyon başlar ve pulpa dokusu ölebilir. Dişe gelen darbeler yahut yaralanmalar da dişin içindeki hudutların ölmesine ve enfekte olmasına yol açabilir. Bu durum da apsenin oluşmasına neden olabilir.

Diş etlerinin iltihaplanması ve enfeksiyonu, diş köküne ve etraf dokulara yayılarak apseye neden olabilir. Yetersiz diş fırçalama ve diş ipi kullanımı, bakterilerin çoğalmasına ve diş çürüklerinin, diş eti hastalıklarının gelişmesine neden olabilir. Bu durumlar da apse oluşum riskini artırır.

Bunlara ek olarak, şekerli ve işlenmiş besinlerin tüketilmesi daha fazla diş plağının birikmesine neden olur. Plak sonunda sertleşerek diş taşına dönüşür. Gerçek fırçalama yapılmadığı ve diş ipi kullanılmadığı takdirde diş eti hastalıkları ve diş çürükleri gelişebilir. Tedavi edilmezse bu durum sonunda apseye dönüşebilir.”

Derin çürükler ve travma apseye neden olabilir

Diş apselerinin enfeksiyonun başladığı yere nazaran periapikal, periodontal ve perikoronal olarak üç ana tipe ayrıldığını tabir eden Dr. Öğr. Üyesi Anıl Özgün Karatekin, her bir apsenin oluşum nedenleri ve semptomlarının farklılık gösterebileceğini söyledi.

Periapikal apselerin dişin kök ucunda oluştuğuna ve çoklukla diş pulpasının enfekte olmasından kaynaklandığına dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Karatekin, “Bu apse tipinin nedenleri derin çürükler, travma yahut eski diş tedavilerinden kaynaklanan dişin içindeki bakteriyel enfeksiyonlar olabilir. Şiddetli ağrı, ısırma yahut çiğneme sırasında rahatsızlık, bölgesel ateş üzere belirtileri olabilir. Öteki apselere nazaran daha yaygındır ve çoklukla derin çürüklerin yahut diş yaralanmalarının bir sonucu olarak ortaya çıkar.” dedi.

Yarı gömülü dişler genç yetişkinlerde apse oluşum riskini artırıyor

Periodontal apselerin dişeti ve dişi destekleyen kemik dokusunda oluştuğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Anıl Özgün Karatekin şöyle devam etti:

“Bu apseler ekseriyetle periodontal yani diş eti hastalığının ilerlemesi sonucu ortaya çıkar. Diş eti hastalıkları, diş eti ceplerinde biriken plak ve bakteriler nedeniyle ortaya çıkabilir. Diş etinde şişlik, dişin sallanması, diş etlerinde ağrı ve hassasiyet, bölgesel ateş üzere belirtiler görülebilir. Bilhassa periodontal hastalıkları olan bireylerde yaygındır ve bu hastalıkların denetim altında tutulmadığı durumlarda sık görülür.

Perikoronal apseler ise çıkmakta olan bir dişin, çoklukla üçüncü azı dişi (20 yaş dişi) etrafında oluşur. Dişin tam olarak çıkamaması ve bu bölgedeki dokuların enfekte olmasıyla görülür. Enfekte bölgede şişlik, ağrı, ağız açma zorluğu, bölgesel ateş üzere belirtiler ortaya çıkabilir. Bilhassa yarı gömülü dişlerin sık olduğu genç yetişkinlerde daha yaygındır.”

Farklı apse çeşitleri farklı tedavi prosedürleri gerektirebilir

Farklı apse cinslerinin farklı formlarda tedavi edilmesi gerektiğine değinen Dr. Öğr. Üyesi Anıl Özgün Karatekin, bu tedavi metotlarını şöyle açıkladı:

“Periapikal apseler çoklukla kök kanal tedavisi yahut diş çekimi ile tedavi edilir. Şayet enfeksiyon yayılmışsa, antibiyotik tedavisi de gerekli olabilir.

Periodontal apseler ise çoklukla enfekte bölgenin temizlenmesi ve küretaj (kök yüzeyi düzleştirme) süreçleri ile tedavi edilir. İleri hadiselerde cerrahi müdahale gerekebilir.

Perikoronal apseler ise gömülü dişin cerrahi olarak çıkarılması ve enfekte bölgenin temizlenmesi ile tedavi edilir.”

Tedavi edilmeyen diş apseleri önemli sıhhat problemlerine neden olabilir

Zayıf bağışıklık sistemi, makûs ağız hijyeni, sigara kullanımı, yüksek şeker içeren diyetler, ağız kuruluğu ve evvelce mevcut diş sorunlarının apse oluşumu için risk faktörleri olduğunun altını çizen Dr. Öğr. Üyesi Anıl Özgün Karatekin, tedavi edilmeyen diş apselerinin önemli komplikasyonlara yol açabileceğini söyledi ve şöyle devam etti:

“Cilt altı dokularda önemli enfeksiyonlara neden olabilir. Enfeksiyon, alt çene ve göz altındaki dokulara yayılarak hayatı tehdit eden bir durum olan Ludwig’s angina’ya (enfeksiyonun boyun yumuşak dokularına ve ağız tabanına yayılması durumu) yol açabilir. Enfeksiyon, boğazın gerisindeki dokulara yayılarak parafaringeal apse (solunum zahmetine kadar sebep olabilen derin boyun apseleri) oluşturabilir.”

Tedavi edilmeyen diş apselerinin ise uzun vadede ağız ve genel sıhhat üzerinde önemli olumsuz tesirler oluşturabileceğine dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Karatekin, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Kronik enfeksiyonlara neden olabilir ve bağışıklık sistemini zayıflatarak başka sistemik hastalıkların riskini artırabilir. Ayrıyeten, daima ağrı ve rahatsızlık, hayat kalitesini değerli ölçüde düşürebilir. Bu nedenle, diş apselerinin erken teşhis ve tedavisi büyük kıymet taşır.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ