yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Seğmen Gıda, halka arzdan sağladığı fonla dünya markası olmasını sağlayacak yatırımlar yapacak

Türkiye’nin önde gelen yatırım kuruluşları ortasında yer alan Gedik Yatırım, Seğmen Gıda’nın halka arz sürecine liderlik ediyor. Satışı gerçekleştirilen hisseler ile birlikte toplam 1.050.000.000 TL kaynak sağlayan Seğmen Besin, halka arzdan gelen bu fonu kullanarak, gelecek periyotta daha güçlü bir finansal yapıya ulaşmayı ve kesiminde dünya markası olmasını sağlayacak yatırımlar yapmayı hedefliyor.

Seğmen Gıda, halka arzdan sağladığı fonla dünya markası olmasını sağlayacak yatırımlar yapacak


Faaliyete geçtiği 1991 yılından bu yana Türkiye iktisadının önde gelen şirketlerinin halka arzına liderlik eden Gedik Yatırım, artık de ülkemizin besin imalat endüstrinde kıymetli markalarından biri olan Seğmen Gıda’nın halka arzına liderlik ediyor.  

SPK’dan alınan onay sonrası geçtiğimiz hafta yatırımcılara satışa sunulan hisselerin satışıyla, 1.050.000.000 TL kaynak sağlayan Seğmen Besin, halka arzdan gelen bu fonu kullanarak, gelecek periyotta daha güçlü bir finansal yapıya ulaşmayı hedefliyor. Seğmen Besin, SEGMN koduyla 4 Temmuz’da Borsa İstanbul’da süreç görmeye başlayacak. 

Halka açılmanın getirdiği avantajla sermayesini daha güçlü hale getiren Seğmen Besin, bu sermaye katkısıyla mevcut tesislerinde daha entegre ve çağdaş bir yapıya dönüşmeye, yeni yatırımlara, kurumsallaşma, şeffaflık unsurlarını benimsemesiyle de sonsuza uzanan bir işletme yapısına bürünmeyi başaracak pozisyona geçecek. 

Halka arzdan sağlanan değerli kaynak da büyük bir kaldıraç olacak

Gedik Yatırım Genel Müdürü Ersan Akpınar; “Seğmen Besin, bir asra yaklaşan esaslı geçmişi, çağdaş üretim tesisleri, sağladığı değerli istihdam imkanlarıyla Türkiye iktisadının ve besin imalat endüstrisinin lokomotif şirketlerinden biri. Şirket “Sektöründe dünya markası şirketlerden biri olmak” yolunda kararlı adımlarla ilerlerken, halka arzdan sağlanan kıymetli kaynak da büyük bir kaldıraç olacak. Biz Gedik Yatırım olarak kurumsallaşma tarafında hareket eden, yeni yatırım ve eserlerle birlikte geleceğe yönelik sağlam adımlar atacak olan Seğmen Gıda’nın halka arzına aracılık etmiş olmaktan ötürü mutluyuz” diye konuştu. Ersan Akpınar, 2024 yılı ve sonrasında birçok yeni halka arza liderlik etmeyi planladıklarını kelamlarına ekledi.

Halka arz fonu yatırımlara gidecek

Seğmen Kardeşler Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Özcanlı, şirket kurumsal kimliğinin güçlendirilmesi, marka bilinirliği ve tanınırlığının pekiştirilmesi, kurumsal idare, şeffaflık ve sürdürülebilirlik unsurlarının daha güçlü formda uygulanması, yeni yatırımlar ve eserlerle pazar hissesini artırarak daha yüksek büyüme oranlarına ulaşılması amaçlarıyla halka arz kararı alındığını belirterek, “Şirketimizin çok güçlü bir mali yapısı var. Şirket’in finansal borçluluğu düşük düzeyde olduğundan halka arzdan sağlayacağımız gelirle borç ödemeyeceğiz. Bunun yerine elde ettiğimiz kaynağın yarısıyla işletme sermayemizi güçlendireceğiz, öteki yarısını yeni yatırımlar ve yeni grup, ekipman ve mevcut ekipmanların renovasyonları ile robotik teknolojiler üzere alanlardaki yeni çalışmalara yönlendireceğiz” dedi.

Gıda endüstrinde asırlık seyahat geleceğe uzanıyor

Üç kardeşin el ele vermesiyle 1938 yılında temelleri atılan Seğmen Besin, 1958 yılında kurulan kollektif şirketle toptancılığa ve küçük çaplı imalata başladı. 1970’li yıllarda birinci fabrikasını Ankara Siteler’de kurdu. 1975 yılında gelişmiş teknoloji eseri makineler ithal ederek üretim kalitesini artırdı. 1987 yılında anonim şirkete dönüşen Seğmen Besin, üretim sürecini yeni fabrikasında sürdürerek daima gelişim kaydetti. 

Ana faaliyet konusu reçel, bal, fındık kreması, helva, tahin, pekmez üretimi, paketlemesi, baharat paketlemesi ve satışı olan Seğmen Gıda’nın üretim tesislerinin değerli bir kısmı, Ankara Sincan’daki 1. Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteriyor. Osmanlı Fabrikası, Hazar Fabrikası 1 ve 2 isimli üç ayrı kurulu tesiste; reçel, bal, helva, fındık kreması, helva, tahin, pekmez, meyve sosları üretiliyor ve paketleniyor. Baharat kümesinde ise tedarik edilen eserlerin paketlemesi yapılıyor.  Uzun bir müddettir yatırım projesi üzerinde çalışılan ve geçtiğimiz 15 Mayıs’ta açılışı yapılan Afyon Soğuk Hava ve Meyve Sürece Tesisi ise şirketin büyüme amaçlarına büyük güç kattı.

Gıda dalında Ar-Ge’nin kıymetine inanan Seğmen Besin, yeni eserler üzerinde yaptığı çalışmalarla bölümünde öncülük misyonunu sürdürürken, teknoloji ve modernizasyon yatırımlarıyla sürdürülebilir üretimini gelecek yıllara taşımaya devam edecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ