yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Sıcak havalara karşı elektrolit tozu kullanımıyla direncinizi arttırın, yorgunluktan kurtulun

İnsan bedeninin yüzde 60’ı sudan oluşuyor.

Sıcak havalara karşı elektrolit tozu kullanımıyla direncinizi arttırın, yorgunluktan kurtulun


Su muhtaçlığının karşılanmadığı durumlarda çeşitli sıhhat problemleri yaşanabiliyor. Bedenin aldığından daha fazla su kaybetmesi durumu olarak tanımlanan dehidrasyonun en erken bulgusu, ağız ve boğaz kuruluğu biçiminde ortaya çıksa da ileri düzey belirtileri ortasında önemli sıhhat sıkıntıları gözlemlenebiliyor. Olağan beden işlevlerinin devamı için yitirilen suyun kesinlikle yerine konulması ve elektrolit tozu kullanımı gerekiyor.

Yetersiz sıvı alımı, ağır alkol tüketimi, idman ve ağır performans gerektiren aktivitelerde bedenimizin su kaybı yüksek bir düzeye çıkıyor. Bedenin alınan sıvıdan daha fazlasını kaybetmesi sonucunda bedende sıvı ve elektrolit eksikliği meydana gelir. Dehidrasyon olarak tanımlanan bu durumun belirtilerinde birinci göze çarpan yan tesir, ağız ve boğaz kuruluğu olsa da ileri düzeylerde baş ağrısı, yorgunluk-halsizlik, deride kuruma, eklem ve kaslarda ağrı, sindirim sistemi meseleleri, idrar renginin yoğunlaşması üzere önemli sıhhat sıkıntıları yaşanabiliyor. Bilhassa de hava sıcaklıklarının yükseldiği yaz aylarında artan terlemeyle birlikte sıvı kaybı daha fazla olduğu için yorgunluk-halsizlik problemleri günlük hayatı tesirler boyuta ulaşabiliyor. Güneş yorgunluğundan kurtulmak, güneşe ve sıcağa dayanıklılığı arttırmak için yitirilen suyun yerine konulması yetmiyor, elektrolit takviyesi de gerekiyor.

Sıvı kayıplarında yalnızca su içmek kâfi değil

Vücuttaki suyun yüzde 5’inden fazlası kaybedildiği takdirde fizikî bulguların ortaya çıktığının altını çizen Doç. Dr. Sare Güntülü Şık, “Su eksikliği, kişinin konsantrasyon ve güç kapasitesini etkilerken, organların olağan formda çalışmasını engelleyerek, kişinin sıhhatini da tehdit eder. Olağan beden işlevlerinin devamı için yitirilen suyun kesinlikle yerine konulması gerekir lakin sıvı kayıplarında yalnızca su ve tuz almak işe yaramayabilir. Zira tuz içerisinde yer alan sodyumun bağırsaklardan emilimi, diyare ve çok sıvı kayıplarında bozuluyor. Bu tip durumlarda bedenimizde kıymetli fonksiyonlara sahip olan elektrolitlerin desteği gereklidir. Bunun için de elektrolit tozu kullanılabilir” diyor.

Çinko ve Magnezyum desteği büyük değer taşıyor

Doç. Dr. Şık, vücut sıvıları içinde erimiş halde bulunan ve tuz çözeltileri olan elektrolitlerin fonksiyonlarını, “vücudumuzdaki sıvıların hücrelerimizin içinde ve dışında dağılımını yaparken, hareketini sağlayan osmotik basıncı da ayarlarlar” diyerek anlatırken, bedende üretilmediklerinden önemli sıhhat sıkıntılarıyla karşılaşmamak için bilhassa çinko ve magnezyum ile zenginleştirilmiş elektrolit desteğinin kıymetli olduğunu vurguluyor.

İshal, kusma ve güneş çarpmalarına dikkat

Yaz aylarında artan ishal, kusma ve güneş çarpmalarına da dikkat çeken Doç. Dr. Sare Güntülü Şık, bundan kaçınmak için yapılabilecekleri ise şöyle anlatıyor: 

“Yaz aylarında ishal ve kusma üzere sorunlar daha sık yaşanabiliyor. Öteki yandan sıcak havalar ve uzun saatler güneşte kalmak beden ısısının yükselmesine ve sıvı kaybına neden olabilir. Bu üzere durumlar sonrasında güneş çarpması, halsizlik ve baş ağrısı üzere zorlayıcı durumlarla karşılaşılabilinir. Elektrolit sıvısı kullanmak, bedenin su kaybının önlenmesi için gereksinim duyulan elektrolitlerin yerine konulmasına dayanak olurken, elektrolit sıvıları içeriklerindeki çinko sayesinde bağışıklık sisteminin olağan işlevine da katkıda bulunur.”

Supplyte: Güç içeceği değil elektrolit tozu

Çinko, Magnezyum destekli elektrolit tozu Supplyte, hem sıvı kaybının replasmanı hem de elektrolit ve mineral istikrarını sağlar. Sıvı ve elektrolit kaybı yaşayan bireylerin kullanabildiği ve dehidrasyon kaynaklı oluşabilecek element ve mineral dengesizliklerini önlemeye yardımcı olan elektrolit tozu Supplyte’ın bir saşesi, 500 ml suya karıştırılarak içilir.

Her yaş kümesinin kullanabildiği Supplyte; soğuk, ılık yahut sıcak tüketime uygun kullanımıyla su içme alışkanlığını da arttırır. Akut dehidrasyonun yol açtığı sıvı ve elektrolit kaybını önleyen Supplyte, kronik dehidrasyona bağlı sıvı ve elektrolit kaybı sonucu oluşan hastalıkların tedavisine de dayanak olur. Elma yahut mango&şeftali aromasıyla çocuklar için de kolay içim sağlar.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ