yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Superior Seedless çeşidi sofralık üzümün ihracat yolculuğu 11 Temmuz’da başladı

Düşük şeker oranı nedeniyle diyabet hastalarının tercih ettiği, Ege Bölgesi’nin kıymetli ihraç eserlerinden, sofralık üzüm çeşitleri ortasında erkenci tıp olarak öne çıkan Superior Seedless üzümün ihracat seyahati 11 Temmuz 2024 Perşembe günü başladı.

Superior Seedless çeşidi sofralık üzümün ihracat yolculuğu 11 Temmuz’da başladı


“Superior Seedless Çeşidi Sofralık Üzüm” için oluşturulan Hasat ve İhraç Tarihlerini Belirleme Komitesi, Manisa’nın Alaşehir, Salihli ve Sarıgöl ilçelerindeki bağlarda yaptığı incelemeler ve alınan numunelerin Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Laboratuvarında yapılan tahliller sonucunda Superior Seedless Çesidi Sofralik Üzümlerin, 11/07/2024 tarihinden itibaren bölümüne ve ihracatına vize verdi.

Manisa-İzmir-Denizli üçgeninde 60 bin civarında üreticinin 1 milyon 100 bin dekar alanda üzüm yetiştiriciliği yaptığını lisana getiren Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lider Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, pek çok üzüm tipinin anavatanının Anadolu coğrafyası olduğunu, üzümde taze, kuru ve mamul ihracatıyla ülkeye 700-750 milyon dolar aralığında döviz kazandırdıklarını aktardı.

İklim değişikliği nedeniyle bu yıl üzümlerin 15 gün evvel tüketime hazır hale geldiğini aktaran Uçak, “Superior üzümü sultani çekirdeksiz üzüm ve red globe üzümünden sonra en çok ihraç edilen taze sofralık üzüm tipi. 2023 yılında rekoltede tarihi bir düşüklük vardı. 2024 yılında rekoltemiz daha güzel noktada. 2023 yılında 135 milyon dolar olan taze sofralık üzüm ihracatımızın 150 milyon doları aşmasını, Superior Seedless üzümünden de 10 milyon dolar ihracat sayısına ulaşmayı hedefliyoruz. Üreticilerimiz ve ihracatçılarımız için verimli bir dönem diliyorum” formunda konuştu.

2023 yılında Superior Seedless üzümünün ihracatında Rusya Federasyonu 2,5 milyon dolarla öne çıkarken, Ukrayna’ya 750 bin dolarlık, Suudi Arabistan’a 340 bin dolarlık ihracat oldu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ