yandex
ankara seo
ankara web tasarım
17.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Tarım ihracatının liderleri baharatta gıda güvenliği için AB ile ortak çalışıyor

Türkiye’nin tarım eserleri ihracatının yüzde 20’sini tek başına gerçekleştirerek Türkiye şampiyonu olan Egeli tarım ihracatçıları Avrupa Birliği ile işbirliği adımlarını sıklaştırdı.

Tarım ihracatının liderleri baharatta gıda güvenliği için AB ile ortak çalışıyor


Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği ve Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Avrupa Kurulu Sıhhat ve Gıda Güvenliği Genel Müdürlüğü ve Ankara’dan gelen Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri ile AB ahenk çalışmaları kapsamında baharat bölümüne yönelik görüş alışverişinde bulundu.

Ege İhracatçı Birlikleri çatısı altındaki baharat ihracatçıları Ege Mobilya Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği ve Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar İhracatçıları Birliği bünyesinde bulunuyor.

Avrupa Birliği bizler için hayati bir ihracat pazarı

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Muhammet Öztürk, EİB olarak AB Yeşil Mutabakatı’nın sorumluluklarına dalları daha yeterli hazırlayabilmek açısından değerli bir gündemi oluşturan sürdürülebilirlik üzerine 2019 yılından itibaren ağır bir çalışma süreci başlattıklarını hatırlattı.

“Avrupa Birliği bizler için hayati bir ihracat pazarı ve toplam ihracatımızın kıymetli bir kısmını oluşturmaktadır. 2023 yılı Ekim ayı prestijiyle başlayan Sonda Karbon Düzenleme Sistemi’nin 31 Aralık 2025’e kadar devam edecek “Geçiş Süreci”ndeyiz. Türkiye’nin en büyük ihracat ve ithalat ortağı Avrupa Kıtası toplam ihracatımızdan yüzde 48 hisse alıyor ve 109 milyar dolar ihracatımız var. İthalatımızın yaklaşık yüzde 25’ini de AB’den gerçekleştiriyoruz. EİB olarak üniversitelerle, araştırma enstitüleriyle, Tarım Vilayet ve İlçe teşkilatları, borsalar, ziraat odaları, ticaret odaları, ulusal ve milletlerarası kurumlarla yaptığımız ortak çalışmalarla çiftçiden başlayıp rafa kadar uzanan tedarik zincirinde sürdürülebilirliği sağlamak için çalışıyoruz. Türkiye, 2023 yılında yüzde 2,8 artışla 35 milyar dolarlık tarım eserleri ihraç ederken, Ege İhracatçı Birlikleri yüzde 8,8 artışla 7,3 milyar dolarlık ihracatla Türkiye’nin tarım eserleri ihracatının yüzde 20’sini tek başına gerçekleştirerek Türkiye şampiyonu oldu.”  

AB Misyon heyeti sürdürülebilirlik çalışmalarımızı yerinde gördü ve inceledi

Başkan Öztürk, “Organikte dünyada başkanız. Organik üzere sıkıntı bir eseri yapan ülkemiz pestisitte de değerli bir yol kat etti. Türkiye’nin Ege sayesinde organik kesiminde 35 yıllık büyük bir tecrübesi var. Ege’nin tarıma ve besine bakışı büsbütün sürdürülebilirlik üzerine konseyi. Önümüzdeki süreçte yüksek teknoloji yatırımlar ve sürdürülebilirlik vizyonuyla 10 milyar dolarlık tarım ihracatı gayemize ulaşmak için bütün paydaşlarımızla sıkı temas halindeyiz. Bu kapsamda Türkiye’nin yeni büyüme stratejisi olarak benimsediğimiz “Yeşil Dönüşüm” bilhassa de AB ile uyumlu bir yol haritası belirlemek için pestisitler, biyoteknik uğraş, kontratlı tarım üzere sürdürülebilir besin sistemini baz alan net amaçlar içeren tekliflerimizi, projelerimizi Avrupa Komitesi yetkilileri ile paylaştık AB Misyon heyetinin ülkemizi ziyareti başta üreticiler, ihracatçılar, üniversiteler, laboratuvarlar, Tarım ve Orman Bakanlığı olmak üzere ilgili tüm paydaşlarımızın yaptıkları çalışmaları yerinde görme ve inceleme fırsatı yarattı.” dedi.

Türkiye’nin 2024 yılı Ocak-Mayıs periyodunda baharat ihracatı yüzde 28 arttı

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Lider Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu, “Türk baharat dalı, 2023 yılında yüzde 10 artışla 186 milyon dolarlık baharat ihracatına imza attı. Türkiye’nin baharat ihracatının merkez üssü Ege Bölgesi ise baharat ihracatının yüzde 64’ünü gerçekleştirerek 118 milyon dolarlık dövizi Türkiye’ye kazandırdı. Türkiye’nin 2024 yılı Ocak-Mayıs devrinde baharat ihracatı yüzde 28 artışla 98 milyon dolar oldu. Avrupa Birliği başta olmak üzere tüm dünyaya ihracatımızın devamlılığı için eserlerdeki kalite probleminin tahlili hayati ehemmiyet taşıyor. Eserlerdeki kalite sorunu üreticide ve alanda çözülmeli. Avrupa Kurulu, Türk ihracatçılarla istişare yapmaya çok ehemmiyet veriyor. EİB üyelerimizin kaliteli eser temin ederek ihracatını geliştirmek için tarladan sofraya her basamakta yaptığı çalışmaları misyon heyetine aktardık.” diye konuştu.

Baharat kesimi sürdürülebilirlik çalışmalarına aralıksız devam ediyor

Tarakçıoğlu, Tarım ve Orman Bakanlığı, ihracatçılar ve üreticilerin daha fazla işbirliği yaparak üretimden paketlemeye kadar bütün tedarik zincirini tahlile kavuşturulması gerektiği görüşünde.

“2019 yılından beri Tarım ve Orman Bakanlığı ile koordineli olarak çalışmaktayız. Üniversitelerimiz ve Zirai Uğraş Araştırma Enstitülerimiz ile birlikte eserlerimizin tahlillerini yaptırıyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığımız ile birlikte Uygulama Kılavuzları hazırladık. Avrupa Baharat Birliği’ne (ESA) ile yakın temas halindeyiz, sunumlar yapıyoruz. 2020 yılından bu yana Üretim Bölgelerinde Çiftçi eğitimleri organize ediyoruz, bilgilendirici broşürler dağıtıyoruz, çiftçilerimizi bilgilendiriyoruz. Bilgilendirici TV programları yapıyoruz. 2022 yılında İhracatçılar ile koordineli çalışmak için teknik komite kuruldu. Çalıştaylar düzenliyoruz. İhracata Yönelik Denetimli Yetiştiricilikle ilgili projelere katkı sağlıyoruz. Sürdürülebilirlik üzerine paneller düzenliyoruz. ESA Teknik Komitesi’ne iştirakimiz olduğundan eserlerdeki problemlerin çözülmesine yönelik çalışmalar gerçekleştiriyoruz.”

Avrupa Komisyonu’nun işbirliği ve yapan yaklaşımı bizleri çok keyifli etti

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği İdare Konseyi Üyesi Kazım Gürel, “Avrupa Komitesinin işbirliği ve yapan yaklaşımı bizleri çok memnun etti. Dallarımızın AB Yeşil Mutabakatı’nın regülasyonlarından en az biçimde etkilenmesi için birçok yatırımın hayata geçmesi, teknik kapasitelerinin, altyapılarının geliştirilmesi gerekiyor. AB ile işbirliği içinde bilgi ve tecrübelerinden yararlanarak Düzgün Tarım Uygulamalarıyla çiftçilerimizi bilgilendirip ortak problemlerimizi şeffaf bir formda çözümleyeceğiz. Ege Bölgesi sektörel çeşitliliğin ve zenginliğin tepede olduğu bir bölge. Kuru meyve, mamul, zeytin-zeytinyağı, su eserleri, baharat, tütün, odundışı orman eserlerinde, organik üretimde dünyada güçlü bir oyuncuyuz. Kekik, defne yaprağı, kayısı, kiraz, vişne, incir, fındıkta dünyada birinci üreticiyiz. Çilek, kavun, karpuz, balda dünyada ikinci üreticiyiz. Zeytin, mandalina, domates, üzüm, elma, kestane, biber, mercimek, nohutta birinci 5 üretici içindeyiz.” dedi.

Dünyanın tarım ambarı Ege Bölgesi olarak liderliğimizi koruyoruz

Gürel, “Ülkemizde 4 bin 500’den fazla tarım eseri üretiliyor. Dünyanın tarım ambarı Ege Bölgesi olarak 2023 yılında da liderliğimizi koruduk. 2024 yılında da bu olumlu eğilim devam ediyor. Türkiye 2024 yılı Ocak-Mayıs devrinde yüzde 7 artışla 15 milyar dolarlık tarım ihracatı gerçekleştirdi. EİB’nin tarım ihracatı ise yüzde 3 artışla 3,1 milyar dolara ulaştı. Kalıntısız ve kaliteli üretimle AB başta olmak üzere ihracat pazarlarımızı korumak, yeni pazar imkanları yaratmak için üreticiler, ihracatçılar, üniversitelerimiz, Bakanlıklarımız olarak daima birlikte çaba ediyoruz. EİB olarak 13 TURQUALITY Projesi, 11 UR-GE Projesi, 13 Fuara Ulusal İştirak Tertibi, dünyanın birçok noktasına gerçekleştirdiğimiz sektörel ticaret heyetleri, alım heyetleri, AB Projeleri, Üniversite-Sanayi iş birlikleriyle milletlerarası rekabetçiliğimizi geliştirmek için çalışıyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim