yandex
ankara seo
ankara web tasarım
17.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Uzmanı uyardı! Etler oda sıcaklığında bekletilmemeli, hemen buzdolabına konulmalı!

Kurban Bayramı’nda kesilen etin uygun bir formda koruma edilmesi epeyce kıymetli olduğunu lisana getiren uzmanlar, etlerin, hijyenik bir formda porsiyonlara ayrılarak pak kaplara konulması, oda sıcaklığında bekletilmemesi ve çabucak buzdolabına konulması gerektiğini söylüyor.

Uzmanı uyardı! Etler oda sıcaklığında bekletilmemeli, hemen buzdolabına konulmalı!


Etlerin hava almayan kaplarda, vakum paketleme, streç sinema, sızdırmaz poşetler kullanılarak saklanabileceğini kaydeden uzmanlar, etlerin, 6 ay ila 1 yıla kadar dondurucuda saklanabileceğini kaydediyor.

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Kısmından Öğr. Gör. Hatice Nurseda Hatunoğlu, Kurban Bayramı’nda etin uygun saklanma ve tüketilme formüllerini anlatarak, hijyen ve güvenlik mevzularında değerli ikazlarda bulundu.

Oda sıcaklığında bekletilmemeli ve çabucak buzdolabına konulmalı

Kurban Bayramı’nda kesilen etin uygun bir biçimde koruma edilmesi epeyce değerli olduğunu lisana getiren Öğr. Gör. Hatice Nurseda Hatunoğlu, “Etler, hijyenik bir biçimde porsiyonlara ayrılarak pak kaplara konulmalı. Oda sıcaklığında bekletilmemeli ve çabucak buzdolabına konulmalı. Kurban eti tüketilmeden evvel vefat katılığının geçmesi için yaklaşık 24 saat buzdolabında bekletilmeli. Bu mühlet, etin lezzet ve aroma açısından daha âlâ bir tat sunmasına yardımcı olacaktır.” dedi.

Etler, çiğ zerzevat meyve üzere başka besinlerle temastan kaçınılmalı

Kurban etinin saklanacağı kap ve kullanılan kesme araçlarının paklığına de dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Öğr. Gör. Hatice Nurseda Hatunoğlu, “Hava almayacak formda saklama poşetleri yahut streç sinemaları ile paketlenmeli, oda sıcaklığında bekletilmemelidir. Şayet et 2-3 gün içinde tüketilecekse buzdolabında kalabilir fakat uzun vadeli saklama için derin dondurucular uygundur. Derin dondurucuda saklanacaksa etin hava almayan, sızdırmaz ambalajlarda dondurulması kıymetlidir. Dondurma sürecinde küçük porsiyonlara ayrılıp dondurulabilir. Derin dondurucuda 6-12 ay ortası saklanabilir, lakin lezzet ve kalitede azalma görülebilir. Bulaş durumunu önlemek için muhakkak çiğ zerzevat meyve üzere öteki besinlerle temastan kaçınılmalıdır. Ayrıyeten rastgele bir bozulma durumunun önüne geçmek için etin kokusu denetim edilmelidir.” diye bilgi verdi.

Etler 6-24 saat ortasında dinlendirilmeli 

Kesim sonrası etin dinlendirilmesi etin daha yumuşak, daha lezzetli ve renginin daha koyu olmasına yardımcı olduğunu da söyleyen Öğr. Gör. Hatice Nurseda Hatunoğlu, şöyle devam etti:

“Bu süreçte etin lifleri gevşer ve suyunun dağılması sağlanır. Ayrıyeten dinlendirme süreci, etin daha kolay ve düzgün bir halde kesilmesine de yardımcı olur. Dinlendirme müddeti, etin büyüklüğüne ve cinsine nazaran değişmekle birlikte 6-24 saat ortasında değişir.”

Bir yıla kadar dondurucuda saklanabilir

Etin buzdolabında 1- 2 gün ortasında taze kalarak saklanabildiğini kaydeden Hatunoğlu, “Etler, 6 ay ila 1 yıla kadar dondurucuda saklanabilir. Saklama müddeti, etin cinsine, kesim biçimine ve dondurucunun sıcaklığına bağlı olarak değişebilir.” dedi.

Hava almayan kaplarda saklanan etler süratli bozulmuyor

Etlerin nasıl saklanması gerektiği konusunda da bilgi veren Hatunoğlu, “Etler, hava almayan kaplarda saklanmalıdır. Bu sayede etin süratli bir halde bozulmasının önüne geçilir. Vakum paketleme, streç sinema, sızdırmaz poşetler kullanılabilir. Et, saklama kaplarına yahut ambalajlara konulmadan evvel uygun porsiyonlara bölünmelidir. Böylelikle yalnızca muhtaçlık duyulan ölçü alınır.”

Et bir defa çözüldükten sonra, tekrar dondurulmamalı

Donmuş etin çözdürülmesinde en düzgün usullerden birinin buzdolabında çözdürme süreci olduğuna dikkat çeken Öğr. Gör. Hatice Nurseda Hatunoğlu, “Diğer besinlere temas etmeyecek formda yavaşça çözdürülmelidir. Bu formül, etin tazeliğini ve besin pahasını muhafazaya yardımcıdır. Şayet süratli bir çözdürme gerekiyorsa et, sızdırmaz bir poşete koyularak akan soğuk su altında çözdürülebilir. Mikrodalga fırın da süratli bir tahlil sağlayabilir lakin dikkatli olunmalıdır. Zira etin birtakım kısımları çözünmeden öbürleri pişebilir. Oda sıcaklığında çözdürme süreci ise mikroorganizma üremesi açısından uygun değildir. Et bir kere çözüldükten sonra, tekrar dondurulması mikroorganizma ve bakteri oluşumunu artırabilir. Bu nedenle, çözüldükten sonra etin tüketilmesi yahut pişirilmesi tercih edilmelidir.” diye ikazda bulundu.

Etler kısımdan çabucak sonra pişirilmek için uygun değil

Kurban etinin çabucak tüketilmesinin sıhhat açısından yanlışsız olup olmadığı konusunda da bilgi veren Hatice Nurseda Hatunoğlu, şunları lisana getirdi:

“Etin taze olması epey kıymetlidir. Hazırlama ve pişirme etaplarında hijyene dikkat edilmelidir. Ayrıyeten etin tam pişirilmesine de dikkat edilmelidir. İç kısmının sıcaklığı en az 70 derece olmalıdır. Başka besinlerle temas etmemesine çok dikkat edilmelidir. Bulaş riskini azaltmak için farklı kesme tahtaları ve ekipmanlar kullanılmalıdır.

Etler kesitten çabucak sonra pişirilmek için uygun değildir. Etler yeni kesildiğinde Rigor Mortis (ölüm sertliği) denilen katılaşma süreci yaşanır. Rigor Mortis, kaslardaki biyokimyasal değişmelerden kaynaklanan ve ete sertlik veren bir tepkidir. Bu sürecin gerçekleşmesi için etin yaşına bağlı olarak 6-24 saatlik bir mühlet geçmesi gerekir. Böylelikle et daha yumuşak ve lezzetli olur. Ayrıyeten kesim ve sürece sırasında hijyen kurallarına uyulmamışsa yahut et gerçek formda saklanmamışsa, çabucak tüketmek yerine daha fazla hazırlık yapmak daha inançlıdır.”

Et çabucak tüketilecekse piştikten sonra biraz dinlenmeye bırakılmalı

Taze etin çabucak pişirilip tüketilmesiyle ilgili ise Hatunoğlu, şu tekliflerde bulundu:

“Hijyen kurallarına dikkat edilmeli, uygun pişirme metotları seçilmelidir. Et piştikten sonra biraz dinlenmeye bırakılması etin daha sulu ve lezzetli olmasına yardımcı olur. Dinlenme müddeti etin cinsine ve kesitine bağlı olarak değişebilir, lakin çoklukla 5-10 dakika ortasında olmalıdır. Ayrıyeten etin, sebzelerle birlikte servisi yemeğin besin pahasını ve lezzetini arttırır.

Et tüketirken hangi pişirme metotları tercih edilmeli?

Öğr. Gör. Hatice Nurseda Hatunoğlu, et tüketirken ızgara, fırında pişirme, tava yahut tencerede pişirme, haşlama prosedürleri kullanılabileceğini tabir ederek, “Bağ dokusu daha fazla olan sert etlerin haşlama prosedürü, bağ dokusu az olan yumuşak etlerin ise ızgara metodu kullanılarak pişirilmesi daha uygundur.” dedi.

Kesim sırasında ve sonrasında hijyen kurallarına uyulması konusunda ise Hatunoğlu, “Eğer hijyen kurallarına uyulmazsa besin güvenliği tehlikeye girer ve çeşitli hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle çapraz bulaşmaya da dikkat etmek epeyce değerlidir.” diye konuştu.

Çiğ ete dokunduktan sonra öbür bir yere temas edilmemeli

Gıda zehirlenmelerine karşı alınması gereken tedbirlere de işaret eden Hatunoğlu, “Etin hazırlanmasında kullanılan tüm araç gereçlerin hijyenine dikkat edilmeli. Farklı kesme tahtaları ve bıçaklar kullanılmalı. Ferdî hijyen de epeyce değerli. Eller sık sık yıkanmalı, çiğ ete dokunduktan sonra öbür bir yere temas edilmemeli. Etin yeterlice pişirilmesine dikkat edilmeli, iç sıcaklık en az 70 derece olmalı. Soğuk zincirin korunmasına dikkat edilmeli, buzdolabının sıcaklığı 4 derece ve altında, dondurucunun sıcaklığı -18 derece ve altında olmalı.” dedi.

Atıkların uygun biçimde uzaklaştırılmasına dikkat edilmeli

Hatunoğlu, “Kesim yerlerinde, kullanılan ekipmanların paklığına ve ferdî hijyene, porsiyonlamaya ve kesim sonrası oluşan atıkların uygun biçimde imha edilmesine dikkat edilmelidir. Emsal formda konutta de etin hazırlanmasında kullanılan ekipmanların paklığına ve el hijyenine, saklama şartlarına, sıcaklık denetimine ve atıkların uygun formda uzaklaştırılmasına dikkat edilmelidir.” diye kelamlarını tamamladı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim