yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Yaş meyve sebze ve meyve sebze mamulleri ihracatı 6 ayda 3 milyar doları aştı

Yaş meyve zerzevat ve meyve zerzevat mamulleri bölümleri 2024 yılının birinci yarısında ihracatını yüzde 9’luk artışla Türkiye’ye 3 milyar 8 milyon dolar döviz kazandırdı. 2024 yılı için 6 milyar dolar ihracat maksadı olan iki kesim, 2024 yılının birinci yarısında gayenin yüzde 51’ini gerçekleştirdi.

Yaş meyve sebze ve meyve sebze mamulleri ihracatı 6 ayda 3 milyar doları aştı


Yaş meyve zerzevat ihracatı yüzde 1’lik artışla 1 milyar 718 milyon dolar olurken, meyve zerzevat mamulleri ihracatı yüzde 20’lik yükselişle 1 milyar 42 milyon dolardan 1 milyar 290 milyon dolara ilerledi.

Türkiye’de 60 milyon ton taze meyve zerzevat üretildiği bilgisini veren Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lider Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Lideri Hayrettin Uçak, 60 milyon ton üretimin katma bedele dönüşmesi, üreticinin emeklerinin karşılığını alması için ihracatın üreticinin sigortası pozisyonunda olduğunu, Türk lezzetlerini dünyanın dört bir tarafına ihraç ederek hem ülkeye döviz kazandırdıklarını hem de üreticilerinin emeklerinin karşılığını aldığını lisana getirdi.

TURQUALITY, UR-GE ve Fuarlarla ihracat amacına koşuyoruz

“Kiraz, ayva, incir, kayısı üretiminde dünya birincisiyiz” diyen Uçak, “Vişne, salatalık, kavun ve karpuz üretiminde 2.sırada, Elma, biber, mandalina ve domates üretiminde 3.sırada bulunuyoruz. Meyve zerzevat üretiminde birinci 5’te olduğumuz toplam 15 eser bulunuyor. Meyve zerzevat mamullerinde turşu ihracatında dünya başkanıyız. Meyve suları, kurutulmuş ve dondurulmuş meyve zerzevat üretim ve ihracatında dünyanın en çağdaş tesislerine sahibiz. Sürdürdüğümüz Turkish Fresh and Processed Fruits and Vegetables Cluster URGE Projesiyle 41 firmamızın kümelenerek ihracatımızı artırmasını hedefliyoruz. Ege İhracatçı Birlikleri bünyesindeki 6 gıda birliği ABD pazarına yönelik sürdürdüğümüz Turkish Tastes isimli TURQUALITY Projesi sayesinde ABD’de taze meyve zerzevat ve meyve zerzevat mamulleri ihracatında kıymetli muvaffakiyetler elde ettik. Uzakdoğu ülkelerine ihracatımızı artırmak için 2024 yılında 4 fuara iştirak sağlamış olacağız. İhracat sayıları bu gayretlerimizin karşılığını aldığımızı, meyvelerini topladığımızı ortaya koyuyor” biçiminde konuştu.  

Tazede domates, mamulde elma suyu ihracat lideri

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin 2024 yılının birinci yarısında ihracatının yüzde 4’lük artışla 595 milyon dolardan 618 milyon dolara çıktığını vurgulayan Lider Uçak şöyle devam etti; “Türkiye geneli taze meyve zerzevat ihracatında domates 256 milyon dolarlık ihracatla dorukta yer alırken, mandalina 170 milyon dolarla ikinci, kiraz 143,5 milyon dolarla en çok ihraç edilen üçüncü eser oldu. Meyve zerzevat mamulleri ihracatında elma suyu 131 milyon dolarlık performansla birinci olurken, domates salçası 106 milyon dolar, biber turşusu 88 milyon dolar döviz kazandırdı.”

Yaş meyve sebzede Rusya, meyve zerzevat mamullerinde ABD en çok ihracat yapılan ülkeler oldu

Taze meyve zerzevat ihracatında Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülke 436,5 milyon dolarla Rusya Federasyonu olurken, meyve zerzevat mamulleri ihracatında en çok ihracat yapılan ülkeler listesinin bir numarasında 209 milyon dolarlık meblağla Amerika Birleşik Devletleri yer aldı. 

Taze meyve zerzevat ihracatında Irak’a ihracat yüzde 200’lük artışla 50 milyon dolarlak 200 milyon dolara çıkarken, üçüncü ülke 174 milyon dolarlık ihracatla Almanya oldu. Almanya, meyve zerzevat mamulleri ihracatında ise; 176 milyon dolarlık Türk lezzeti talebiyle ismini ikinci sıraya yazdırdı. Meyve zerzevat ihracatında üçüncü büyük pazarımız 89 milyon dolarlık ihracatla İngiltere oldu. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ