yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Yaz tehlikelerinden çocuğunuzu korumanın etkili yolları!

İmtihanlar ve okul devrinin yerini doyasıya tatile bıraktığı yaz mevsiminde açık havada geçirilen müddet ve aktiviteler artarken, birtakım yaz tehlikeleri ise çocukları gözetliyor!

Yaz tehlikelerinden çocuğunuzu korumanın etkili yolları!


Acıbadem Altunizade Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Evşen Çetin, “Yazın öbür başka mevsimlerden farklı olarak ağır güneş ışınlarına maruziyet, yaz periyodunda ortaya çıkan böcek/sinek ısırıkları, yüksek hava sıcaklığına bağlı oluşabilecek enfeksiyonlar ve beden tepkileri, daha hareketli olunması nedeni ile kazalar ve su ile alakalı kazaların yaygınlaştığı görülmektedir” diyor. Bu nedenle çocuklu ailelerde bilhassa tatil yörelerine gidilirken birtakım tedbirlerin kesinlikle alınması, ebeveynlerin muhtemel bir sorun karşısında ne yapılması gerektiği konusunda bilgili olması ve sıhhat hizmetleri ile ilgili merkezlere ulaşımın kolaylığını da gözden kaçırmaması gerektiğini vurgulayan Dr. Çetin, çocuklarda yazın en sık karşılaşılan sıkıntıları anlattı, değerli ihtarlar ve tekliflerde bulundu. 

 

  • Böcek sokmaları

 

Yazın en sık rastlanan böcek sokmasının sivrisinek ısırıkları olduğunu belirten Dr. Evşen Çetin “Bu durumda şişlik ortasında kabarık bir nokta vardır. Arı sokmalarında ise deride küçük bir delik oluşur. İğne deride kalmışsa çıkarılması gerekir. Alerjik tepki, şok ya da nefes almada zorluk varsa çocuk çabucak acil servise ulaştırılmalıdır. Kızarıklık ve şişlik yerinde günler içinde enfeksiyon gelişirse de kesinlikle doktora başvurulması gerekir” diyor. Böceklerin dikkatini çeken parlak renkli kıyafetler ve parfümlerden kaçınılmasının değerine dikkat çeken Dr. Çetin, iki  aydan küçük bebeklerde kimyasal böcek kovucular kullanılmasının önerilmediğini, kıyafetlere sinek kovucu losyonun günde iki defa sürülebileceğini, cibinliğin yarar sağlayabileceğini söylüyor. 

  

  • Güneş yanığı

 

Yaz mevsiminde çocukların ve ailelerin tatilini kabusa dönüştürebilen güneş yanığı; bedende hassasiyet, kabarcık ve soyulma biçiminde görülebiliyor. Derinin, güneşin ultraviyole ışınlarına maruziyeti sonucu oluşan iltihaplanmaya karşı en yeterli tedavi sisteminin ‘baştan tedbir almak’ olduğunu belirten Dr. Çetin sözlerine şöyle devam ediyor: “Yaygın bir güneş yanığı alanı varsa; deri ısı düzenleme yeteneğini kaybederek güneş çarpması denilen durumla da birlikte olabilmektedir. Bol sıvı almak, cildin hava ile temasını devam ettirmek ve ıslak müslin bezlerle rahatlatmak işe yarayabilir. Güneş çarpması durumunda bilhassa başağrısı, mide bulantısı, kusma üzere şikayetlerde baş ve boyun bölgesine soğuk uygulama yapmak gerekir. Baş ağrısının devam etmesi ve şuur bulanıklığı, baş karışıklığı, yanık bölgesinde kabarcıklar ve ateşin devam etmesi durumunda ivedilikle doktora başvurulmalıdır.” Dr. Evşen Çetin, şapka ve güneşten kollayıcı kıyafet ile çocuğun yaşına uygun güneş kollayıcı krem kullanımının kıymetli olduğunu vurgularken, çok küçük bebeklere güneş kremi önerilmediğini, bilhassa güneş ışınlarının ağır geldiği 11:00-16:00 saatleri ortasında direkt güneşe çıkılmaması gerektiğini söylüyor. 

 

  • Kesik ve sıyrıklar

 

Küçük kesik ve sıyrıklar yaz tatilinde çabucak her çocukta görülebiliyor. Bu küçük kesikler ve sıyrıkların meskende tedavi edilebileceğini, akan suyun altında bol sabunla en az 10 dakika yıkanması gerektiğini belirten Dr. Çetin sözlerine şöyle devam ediyor: “Kesik derinse ve kanama fazlaysa dikiş gerekebilir ve kan kaybına bağlı şok gelişebilir. Bu nedenle hastaneye başvurulması gerekir. İltihaplanma riski olduğu için bu kesiklerin temizlendikten sonra tampon uygulanarak günlük pansumanı yapılmalıdır. Kanamanın devam etmesi durumunda acil servise başvurulmalıdır. Yara kirli bir yüzey nedeni ile oluştuysa tetanoz aşısı ve antibiyotik kullanımı gerekebilir.”

 

  • İshal

 

Yazın bilhassa çok sıcaklarda enfeksiyonların süratle çoğalması ve yayılması nedeniyle ishal hadiselerine çok sık rastlanıyor. Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Evşen Çetin, ishale karşı alınması gereken tedbirleri ve ikazlarını şöyle anlatıyor: “Özellikle yaz sıcaklarında besin hijyeni sağlamanın zorlaşması ve dışarıdan sağlam olmayan yerlerden alınan enfekte besinler bu enfeksiyonların bedene girmesine neden olur. Ellerin sık yıkanması, enfeksiyon etkeni olup aşılama ile engellenebilen etkenlere karşı bağışıklanma, hijyenik olmayan yerlerde süratli bozulabilecek besinlerin tüketilmemesi hastalığa karşı hami tedbirlerdir. Ağır ve beslenmeye mani olacak seviyede kusma ve bol sulu ishal çocuklar için sıvı ve besin gereksinimi karşılanamayacağı için tehlikeli olabilmektedir. Halsizlik ve bu bulgular varlığında çocuk acil servise götürülmelidir.”

  • İsilik

Yazın bilhassa bebeklerde daha sık görülen isilik; ter bezlerinin ağır olduğu boyun, omuz, dirsek, kasık ve diz gerisi üzere kat yerlerinde, sönük kırmızı lekeler halinde ortaya çıkıyor. Ter bezi ağzının ter içeriği ile tıkanması sonucu oluşan ve direkt sıcakla bağlantılı olan isiliği önlemek için; bebeklerin hava sıcaklığına uygun giydirilip, kalın kıyafetlerden kaçınılması gerekiyor. Sıcak havalarda bebeğin her gün duru su ile yıkanmasının bebeği rahatlatacağını ve isilik riskini en aza indireceğini belirten Dr. Evşen Çetin “Çamaşırlar için kullanılan kimyasal temizleyici ve yumuşatıcılar deri ile temasla isilik gelişimini hızlandırabileceğinden bu çeşit unsurlardan kaçınılmalıdır. İsilik bebeğin serin tutulması ile çoklukla tabiatıyla geriler lakin şayet gerileme olmazsa hastaneye başvurulması öbür nedenler ve hastalıklardan ayırım için önemlidir” diyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ