yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Zeytinburnu İzci Evi 2 yılda 14 Bin Çocuğu İzcilik Faaliyetleri İle Tanıştırdı

Zeytinburnu’nda ikamet eden çocuk ve gençlere izcilik eğitimi vermek maksadıyla iki yıl evvel faaliyete geçen ve Türkiye’nin birinci uygulamalı izcilik eğitimini sunan Zeytinburnu İzci Meskeni bugüne kadar 14 bin çocuğa ulaştı.

Zeytinburnu İzci Evi 2 yılda 14 Bin Çocuğu İzcilik Faaliyetleri İle Tanıştırdı


Zeytinburnu Belediyesi, Türkiye İzcilik Federasyonu ve Zeytinburnu İzci Kulübü’nün dayanaklarıyla bundan tam iki yıl evvel açılan ve Türkiye’nin birinci uygulamalı izcilik eğitimlerini vermeye başlayan Zeytinburnu İzci Konutu,  bugüne kadar 14 bin çocuğa ulaşmayı başardı.

 

İZCİLİK EĞİTİMLERİ UYGULAMALI OLARAK VERİLİYOR
Zeytinburnu Maltepe’de faaliyet gösteren Zeytinburnu İzci Evi’nde, 9-14 yaş ortası çocuklar için uygulamalı olarak izcilik eğitimleri veriliyor. Türkiye‘de diğer bir örneği olmayan tesisten çocuk ve gençler fiyatsız bir halde faydalanabiliyor. Zeytinburnu İzci Evi’ne üye olan gençler birebir vakitte Zeytinburnu İzci Kulübü’nün lisanslı birer atleti oluyor. Zeytinburnu İzci Evi’nde izciler; Kampçılık, okçuluk, tırmanma, temel ve ileri düzey izcilik, birinci yardım, afet öncesi yapılması gereken hazırlıklar, afet sonrası gerçek davranış halleri, itfaiye, tahliye, telsiz ile haberleşme, çadır kurma, barınak imali, beslenme, ateş yakma, düğümler, bağlar, yürüyüş teknikleri, fonetik alfabe, mors alfabesi, macera parkuru, pentatlon parkuru, zipline ve archery  (ok savaşı)  eğitimlerini alıyorlar.  Öğrenciler için gerekli kamp alanlarına da sahip olan Zeytinburnu İzci Meskeni, izci adaylarını bu alanda kamp yapabilme imkânı sunarken, birebir vakitte İzcilik Federasyonu’nun düzenlediği yurtiçi ve yurtdışı kamp faaliyetlerine de katılmak için gereken etapları da tamamlama ortamını da sağlıyor.

 

KEŞFETMENİN HEYECANINI, SIKINTI KOŞULLARDA HAYATTA KALMAYI VE GRUP RUHU EDİNMEYİ ÖĞRENİYORLAR
Genç izci adayları Zeytinburnu İzci Meskeni eğitimlerine katılarak küçük yaşta tabiatta yaşamayı, çabayı ve paylaşmayı öğrenirlerken; küme çalışması, takım ruhu, keşfetmenin heyecanını doyasıya yaşıyorlar. Ayrıyeten Zeytinburnu İzci Evi’nin düzenlediği  ‘Okullar izci evinde’ programı sayesinde Zeytinburnu’ndaki ortaokulların tüm 7. Sınıf öğrencileri izci konutunu ziyaret ederek erken yaşta izcilik ile tanışma fırsatı buluyorlar. Tekrar Zeytinburnu Belediyesi bünyesinde hizmet veren ZEYBİM, Bilgi Meskenleri,  Yaz / Kış Okulları ve AKDEM üzere kurumlar ile işbirliği yapan Zeytinburnu İzci Konutu, ilçede daha fazla çocuğa ulaşarak izcilik eğitimlerinden haberdar olmasını sağlıyor. 
İzci Evi’nde temel eğitimleri alan genç ve çocuklar izciliğe adapte olup devam etmek isterler ise devamlı olarak tesisi kullanabiliyorlarken, İzci Evi’nde ünite faaliyetlerine de iştirak sağlıyorlar. İzci olduktan sonra ise Bolu Kış Kampı, Çanakkale Ulusal Şuur Kampı ve Düzce Yaylası İleri Düzey İzci Kampı’nda deneyim edinip Türkiye’yi temsilen; Gürcistan Dostluk Kampı, Azerbaycan Kampı ve Balkanlar Kampı’na gidiyorlar.

 

EĞLENCELİ VE ÖĞRETİCİ PARKURLARIYLA DİKKAT ÇEKİYOR
İzcilik ismine İstanbul’daki en kapsamlı tesisi sunan ve Türkiye‘deki tek uygulamalı eğitimi veren Zeytinburnu İzci Meskeni; 1 materyal odası, 1 sanat odası, 3 derslik, 1 atölye, istikrar parkuru, bay ve bayan mescit, bay-bayan WC, voleybol, basketbol, badminton, archery tag alanı, okçuluk alanı, tırmanma duvarı, küçük şelale, bostan tarım alanı, çadır alanı, kamp ateşi alanı, pentatlon, 2 kamelya derslik, 4 ünite toplantı odası, kütüphane, ders çalışma alanı, araştırma ve bilgisayar odası, lokal, idari işler ve kayıt odalarından oluşuyor

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ