yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

11. Yeşilay Bisiklet Turu 5 Mayıs Pazar Günü 81 İlde Eş Zamanlı Gerçekleşti

Yeşilay’ın 2011 yılından bu yana organize ettiği Klasik Yeşilay Bisiklet Turu’nun 11’incisi, 5 Mayıs 2024 Pazar günü “Sağlıklı hayatın keyfini birlikte sürelim” sloganıyla Türkiye’nin tüm kentlerinde eş vakitli gerçekleşti.

11. Yeşilay Bisiklet Turu 5 Mayıs Pazar Günü 81 İlde Eş Zamanlı Gerçekleşti


T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türkiye Bisiklet Federasyonunun iş birliğiyle düzenlenen tipe ülke genelinde yaklaşık 10 bin bisikletsever katıldı. 

Türkiye’nin en büyük bisiklet tertiplerinden biri olan Klâsik Yeşilay Bisiklet Tipi binlerce bisikletseveri buluşturdu. Spor yaparak bağımlılıklarla gayretin kıymetini vurgulamak ve sporu daha geniş kitlelere yaymak için her ay bisiklet çeşitleri düzenleyen Yeşilay’ın bu yıl 11’incisini düzenlediği Klâsik Yeşilay Bisiklet Turu’na ilgi büyüktü.  

Yeşilay Genel Merkezi Sepetçiler Kasrı’ndaki buluşmaya ortalarında aileler ve çocukların da bulunduğu çok sayıda bisikletlinin yanı sıra İstanbul Valisi Davut Gül, Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu,Yeşilay Genel Sekreteri Osman Baturhan Dursun, Yeşilay Genel Müdürü Nurullah Atalan ve Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Mevlüt Büyükhelvacıgil de katıldı.  

Tur öncesi konuşan İstanbul Valisi Davut Gül, sporun bağımlılıkla gayrette en tesirli enstrüman olduğunu söyledi. Yeşilay’ın gayesine uygun bir aktiflik düzenlediğini vurgulayan Vali Gül, “Şehir, yer ve hava hoş. Bir an evvel bisiklet sürmek istiyorsunuz. Bu tertibi yapan Yeşilay’a, Bisiklet Federasyonuna, takviye olan tüm sponsorlara ve bu çeşide katılan her birinize başka ayrı teşekkür ediyorum. Bağımlılıkla çaba en değerli enstrüman spor. Sporun en zevkli kısımlarında biri de bisiklet. Yeşilay’ın emeline uygun bir aktiflik olmuş. Hepinize muvaffakiyetler diliyorum” dedi. 

11. Yeşilay Bisiklet Turu’nun İstanbul etabı saat 10.30’da İstanbul Valisi Davut Gül’ün startıyla Sarayburnu’ndan başlayarak Yedikule Kıyı Yolu, Genç Osman Caddesi, 10. Yıl Caddesi, Topkapı, Edirnekapı, Ayvansaray, Balat ve Eminönü güzergâhında seyrederek Sepetçiler Kasrı’nda tamamlandı. Çeşidin İstanbul ayağına 2 bine yakın bisikletsever katıldı. 

81 vilayette eş vakitli gerçekleşti 

Toplam 2073 lisanslı sportmeni bulunan ve Türkiye genelindeki sayısı 110’a ulaşan Yeşilay Spor Kulüplerinin, 120 Yeşilay şubesinin, 120 bin Yeşilay gönüllüsünün ve bisikletseverlerin iştirakiyle 81 vilayette eş vakitli olarak “Sağlıklı hayatın keyfini birlikte sürelim” sloganıyla düzenlenen çeşit, 81 ilin değerli merkezlerinden geçerek Türkiye genelindeki bisikletseverleri bir ortaya getirdi.  

Ankara’da Eymir Gölü, İzmir’de Cumhuriyet Meydanı, Antalya’da Boğa Çayı, Edirne’de Selimiye Camii önü, Konya’da Meram Devlet Hastanesi, Trabzon’da Akyazı Stadı, Gaziantep’te Üniversite Meydanı ve Erzurum Kalesi’nin önünden başlayan cinse Türkiye genelinde 10 bine yakın bisikletsever katıldı. Cinsin Trabzon ayağına ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu da teşrif etti.  11’inci Yeşilay Bisiklet Turu’nun Trabzon etabının startını veren Bakan Uraloğlu da katılımcılarla birlikte pedal çevirdi.  

5 Mayıs Pazar günü gerçekleşen, Ziraat Katılım’ın ana sponsor olduğu, Kahve Dünyası, Bisan, Shimano ve Türkiye Sigorta’nın katkı sunduğu cinste pedallar, bağımlılıklarla uğraşta farkındalık oluşturmak için çevrildi.  

 

Yeşilay Genel Müdürü M. Nurullah Atalan: “Spor, bağımlılıklarla gayrette kıymetli bir araç.” 

Yeşilay Genel Müdürü M. Nurullah Atalan, sporun bağımlılıklar üzerindeki tesirinin altını çizerek etkinlikle ilgili şunları söyledi: “Bu yıl 11.’sini düzenlediğimiz Yeşilay Bisiklet Turu’na ülkemiz genelinde ağır iştirak oldu. Bağımlılıklarla uğraşın en tesirli yollardan biri, sporun birleştirici, önleyici, uygun ve sağlıklı yaşama yönlendirici, zindelik kazandıran gücünden yararlanmaktır. 1920 yılında kurulan Yeşilay, kuruluşundan bir yıl sonra gençlere yönelik spor çalışmalarını gündemine almıştı. Spor kulüpleriyle faal bağlantı kuran cemiyet yöneticileri, gençleri bağımlılıklar yerine spora yönlendirmek için projeler geliştirmeyi planlıyordu. Bu anlayışla hareket eden Yeşilay, 1952-1953 eğitim öğretim yılında lise ve orta okullarda voleybol ve basketbol turnuvası düzenlemiştir. Kuruluşumuzdaki bu şuur, bugün de artarak devam etmektedir.” 

Yeşilay Genel Müdürü Nurullah Atalan, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Yeşilay Spor Kulüplerimiz ile Türkiye genelinde spor faaliyetlerinin aktifleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamayı hedefliyoruz. Türkiye genelindeki sayıları 110’a ulaşanYeşilay Spor Kulüplerimiz, toplam lisanslı sportmen sayısında 2073’e, aktif atlet sayısında da 1203’e ulaşmıştır. Yeşilay olarak sporun gücünden yararlanmaya devam edeceğiz. Bugün daima birlikte pedal çevirerek bedenen ve ruhen sağlıklı yaşama ve bunun için bağımlılıklardan uzak durmanın kıymetine dikkat çektik. Tipe katılarak bu farkındalığın yerleşmesine dayanak olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” 

Tur sonunda, iştirakçiler ikram bisiklet çekilişine katıldılar. 10 adet bisiklet çekilişle atletlere takdim edildi.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ