yandex
ankara seo
ankara web tasarım
27.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

20 Bin Öğretmen Ataması Yapılacak

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında 20 bin öğretmen atamasının yapılacağını açıkladı. 

20 Bin Öğretmen Ataması Yapılacak

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında 20 bin öğretmen atamasının yapılacağını açıkladı.
Dün yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrası Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve iktisat kurmaylarıyla öğretmen atamalarına ilişkin son bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyleyen Tekin, elde edilen sayıya nazaran MEB İşçi Genel Müdürlüğünce branş dağılımına yönelik simülasyon yapıldığını söyledi. Mümkün olan en fazla sayıda öğretmeni ortalarına dâhil etmek için önemli gayretler sarf ettiklerini aktaran Tekin, “Sayın Cumhurbaşkanımızın bu mevzudaki talimatları doğrultusunda ki o da tıpkı biçimde mümkün olduğunca fazla genç arkadaşımızı sürecin içerisine dahil etmemiz konusunda hem bizi hem de Hazine ve Maliye Bakanımızı talimatlandırmıştı zaten… Biz de bu çerçevede çalıştık” diye konuştu.
Tekin, son 4 yılda hem Türkiye’de hem de dünyada ekonomik ve toplumsal hayatı alt üst eden, dilek edilmeyen gelişmeler yaşandığını, bunun sonucunda da ekonomik manada ülkeye önemli halde mali boyutları olan bir süreç gerçekleştiği değerlendirmesinde bulunarak şöyle devam etti, “Dolayısıyla içinde bulunduğumuz konjonktürde, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla bahsettiğim parametreler ışığında Hazine ve Maliye Bakanlığımızla 20 bin öğretmen ataması konusunda uzlaştık. Öğretmen adayı arkadaşlarımıza hayırlı olsun. Eğitim topluluğumuza iyi olsun. Dediğim üzere değerlendirdiğimiz bütün bu parametreler sonucunda elde ettiğimiz sayı, bu. Bu sayı üzerine İşçi Genel Müdürlüğümüz branş dağılımlarıyla ilgili olarak çalışmalarını yürüttü. Ben daha evvel de çok sefer söylemiştim. Millî Eğitim Bakanı olarak benim ‘Şu branş kıymetlidir.’ ya da ‘Şu branş değersizdir.’ üzere bir bakış açım yok. Atama alanlarına başlık olarak seçilen 130’a yakın branşın tamamı benim için eşit kıymettedir. Hasebiyle bunu yaparken de daha evvel söylediğim üzere gereksinimlerimiz, elimizdeki takım ölçüsü, bu çerçevede bir simülasyon oluşturduk ve branş isimlerini kapatarak gereksinimler doğrultusunda bir dağılım yapılmasını istedik”

En çok 3 bin 263 ile sınıf öğretmenliğine atama yapılacak

Bakan Tekin, en çok atama yapmayı planladıkları 5 alanı sıralayarak sınıf öğretmenliği için 3 bin 263, özel eğitim öğretmenliği için 2 bin 499, rehberlik için 1.597, din kültürü ve ahlak bilgisi için 1.594 ve İngilizce için 968 atamanın yapılacağını söyledi. Bu atamaların büsbütün Bakanlığın tespit ettiği vilayet, ilçe ve Türkiye bazlı gereksinim oranlarıyla tahsis edilen takımın ortasında kurulan bir orantı sonucunda elde edilen sayı olduğunu anlatan Tekin, bundan sonra işleyecek sürece ait bilgi verdi. Bakan Tekin, şunları söyledi: İşçi Genel Müdürlüğümüz takvimi ilan edecek lakin daha evvel de söylemiştim. Ben öğretmen atamalarında deneme dersi üslubunda bir mülakatın gerekli olduğunu daha evvel lisana getirmiştim. Bunu yaparken de süreçle ilgili olarak adalet derdi, itimat tasası güden bütün arkadaşlarımızı bu mevzuda aldığımız önlemleri bir defa daha okumaya davet ediyorum. Aldığımız önlemler çerçevesinde hiçbir arkadaşımızın hakkının yenmediği bir süreci yürüteceğiz. Bu manada daha evvel de söylemiştim, hâlihazırda yasal düzenlemeye nazaran ve ardından oluşturulan ikincil mevzuata nazaran yalnızca ve yalnızca mülakat notuyla atama gerçekleştiriliyor. Biz bugün prestijiyle daha evvel açıkladığımız üzere KPSS skoru yüzde 50’si ve mülakatların yüzde 50’si alınarak hesap edilecek bir atama puanı üzerinden sürecin yürütülmesine ait de yönetmelik değişikliğimizi yayınlanmak üzere Resmî Gazete’ye göndereceğiz. Münasebetiyle 20 Mayıs günü müracaat takvimi açıldığında öğretmen adayı arkadaşlarımıza sürecin kalan kısmıyla ilgili olarak da bilgi vermiş olacağız.

Yeni müfredat taslağının askı mühleti uzatıldı

Bakan Tekin, yeni müfredat taslağını 26 Nisan’da askıya çıkardıklarını belirterek, taslağa ağır bir görüş geldiğini söyledi. Tekin, “Cuma günü akşam mesai saati bitimine kadar da bu bahisteki ekranımızı açık tutacağız. Programlarla ilgili olarak görüşü, önerisi olacak arkadaşlarımıza sistem açık olacak” diye konuştu. Tekin, 26 Nisan’dan bu yana yeni müfredat taslağıyla ilgili bilgileri paylaşarak şunları kaydetti: Biraz evvel aldığımız sayılara nazaran, programlarımız 1 milyon 542 bin kez indirilmiş. Bu, bir rekor… Ayrıyeten 63 bin 108 görüş bize ulaştırılmış. Ben bu kadar ağır bir iştirak, ilginin olduğu öteki bir örneğini bilmiyorum. Yalnızca müfredat değişiklikleriyle ilgili söylemiyorum, genel manada da çok önemli bir iştirakin olduğunu söylemek lazım. Bu süreçten çok memnunum. Mümkün olduğunca iştirakin arttığı, mümkün olduğunca farklı fikirlerin değerlendirildiği bir süreç… Ülkemiz için de eğitim topluluğumuz için de çok daha iyi olacaktır. Bu vesileyle güzel niyetli bir biçimde görüşlerini, tekliflerini, tekliflerini bize ileten gerçek bireylere, hükmî şahıslara içtenlikle teşekkür ediyorum. Her bir teklif, her bir görüş ilgili arkadaşlar, yani Talim Terbiye Kurulu Başkanlığımız ve eğitim öğretim daireleri dediğimiz, ilgili genel müdürlüklerdeki program kurulları tarafından titizlikle bedellendiriliyor. Bu gelen 63 bin 108 görüşün değerli bir kısmı aslında gelir gelmez kıymetlendirme sürecine tabi tutuluyor.”

Atama takvimi ve branş dağılımı

Millî Eğitim Bakanlığınca, 20 bin kontratlı öğretmen alımına ilişkin atama takvimi ile branş bazında kontenjan dağılımları da açıklandı.  Buna nazaran kontratlı öğretmenlik için ön müracaatlar ve kelamlı imtihan merkezi tercihleri 20-31 Mayıs tarihleri ortasında alınacak.  Adayların kelamlı imtihana alınacakları imtihan merkezleri, 10 Haziran’da ilan edilecek, adayların gireceği kelamlı imtihanlar ise 1 Temmuz tarihinden itibaren başlayacak.

Atama yapılacak alanlar ile müracaata temel olacak taban puan ve kontenjan listesi için tıklayınız.

Atama takvimi için tıklayınız.  
(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)
author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ