yandex
ankara seo
ankara web tasarım
29.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

2023 Yılında sağlık kuruluşlarının yüzde 60’ı fidye yazılım saldırılarına maruz kaldı

Sıhhat dalında hastalara ilişkin özel bilgilerin güvenliği, sıhhat operasyonlarının aksatılmadan sürdürülmesinde hayati bir rol oynuyor.

2023 Yılında sağlık kuruluşlarının yüzde 60’ı fidye yazılım saldırılarına maruz kaldı


Sağlık kesiminde hastalara ilişkin özel bilgilerin güvenliği, sıhhat operasyonlarının aksatılmadan sürdürülmesinde hayati bir rol oynuyor. Sıhhat kuruluşları, hastaya ilişkin haklar ve hassas datalara sahip olduğundan kapsamlı bir siber güvenlik yaklaşımına muhtaçlık duyuyor. Yakın vakitte yapılan bir araştırmaya nazaran 2023 yılında sıhhat kuruluşlarının %60’ı fidye yazılım hücumlarına maruz kaldı. Bu sebeple sıhhat kuruluşlarının potansiyel tehditlerin tespiti ve hasta güvenliği için siber güvenlik tedbirlerini öncelikli hale getirmesi kıymet taşıyor. Dalın teknolojiyle olan alakasının güçlendikçe siber hücum riskinin de arttığını söyleyen WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, siber güvenliğin sıhhat bölümüne sağladığı 3 avantajı sıralıyor.  

Her dalda yaygın olarak kullanılan teknoloji, sıhhat ve ilaç sanayisinde de kıymetli bir pozisyona yükseldi. Teknoloji aracılığıyla tıbbi sistemlerdeki ilerlemeler hasta bakımını değerli ölçüde güzelleştirerek maliyetleri düşürdü ve verimliliği artırdı. Fakat dalın data kalabalığı dikkate alındığında dışardan gelecek tehditlere karşı açık olduğundan, sıhhat kuruluşlarının siber güvenlik tedbirlerini güçlendirmesi gerekiyor. Yakın vakitte yapılan bir araştırma, 2023 yılında sıhhat kuruluşlarının %60’ının fidye yazılım hücumlarına maruz kaldığını gösteriyor. Bu sebeple sıhhat dalının kapsamlı bir güvenlik yaklaşımını benimsemesi ehemmiyet teşkil ediyor. Kesimin teknolojiyle olan ilgisinin güçlendikçe siber hücum riskinin de arttığını vurgulayan WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, siber güvenliğin sıhhat kuruluşlarına sağladığı 3 avantajı paylaşıyor.  

 

1. Mevzuata uygunluk sağlar: Güvenlik duvarları, HIPAA (Sağlık Sigortası Taşınabilirlik ve Sorumluluk Yasası) üzere düzenlemelere ahenk açısından kritik değer taşıyor. Lakin sahiden tesirli olabilmeleri için gerçek halde yapılandırılmaları gerekiyor. Bu hedefle, yetkili ağ adreslerinden sırf gerekli data trafiğine müsaade veren muhakkak kurallara muhtaçlık vardır. PHI datalarına yetkisiz erişime müsaade verebilecekleri için kapsamlı “izin” kurallarından kaçınılmalıdır.

 

2. Tıbbi aygıtları korur: Tıbbi Objelerin İnterneti (IoMT) aygıtlarının yükselişi nedeniyle artık çok sayıda tıbbi aygıt birbirine bağlanarak gerçek vakitli izlemeyi ve kesintisiz bilgi paylaşımını kolaylaştırıyor. Bu durumun en kıymetli dezavantajı, kritik güvenlik riskleri barındırması. Riskler, ağı kısımlara ayıran, bağımsız alt ağlar oluşturan ve ortalarındaki trafiği denetim eden bir güvenlik duvarı ile önlenebiliyor ve ağın tamamını etkilemeyeceğinden tehditlerin yayılma mümkünlüğünü azaltıyor. Uygun yürütülen erişim denetimi siyasetleri etkin trafik izlemeyle birleştiğinde ağ üzerinde daha fazla denetim sağlayarak yüksek güvenlik sağlıyor.

 

3. Ağ performansını düzgünleştirir: Güvenlik duvarları güvenliği artırmanın yanı sıra ağ performansını da optimize ediyor. Trafik akışını yöneterek gereksiz bant genişliği kullanımını önleyebilirken kritik tıbbi uygulamaların düzgün çalışmasını sağlıyor. Böylelikle gecikmeyi azaltarak ve cevap müddetlerini güzelleştirerek genel ağ verimliliğinin optimize edilmesine yardımcı oluyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ