yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

2024 yılı için hedef 9,5 milyon e-ticaret çağrısı

İrtibat (çağrı) merkezi bölümünün başkan oyuncularından Procat, 2024 yılının birinci çeyreğinde 2,6 milyon e-ticaret daveti yanıtlandırdı

2024 yılı için hedef 9,5 milyon e-ticaret çağrısı


İletişim (çağrı) merkezi bölümünün öncü oyuncularından Procat, geçtiğimiz bir yıl içinde toplamda 6,3 milyon etkileşim gerçekleştirdi. Türkiye genelinde en fazla dört büyük kentten davet karşıladığını belirten şirket, yüklü olarak cuma ve pazartesi günleri çoğunlukla kargo takibi maksadıyla aramaların karşılandığını açıkladı. 2024 yılının birinci çeyrek bilgilerine nazaran portföyündeki e-ticaret şirketleri için tüm kanallarda yaklaşık 2,6 milyon davet yanıtlandırıldığını söyleyen Procat COO’su Mustafa Murat Gül, yılı yaklaşık 9,5 milyon davet ile 6,4 milyon tüketiciye hizmet vererek kapatmayı öngördüklerini açıkladı. 

Teknolojinin her geçen gün gelişmesi sonucu Z neslinin günlük hayatta daha faal rol alıyor. Bununla bir arada her yaş kümesinde internet ve akıllı telefon kullanımının artmasının da tesiriyle e-ticaret süratle yaygınlaşıyor. Klasik alışveriş usulleri yerini e-ticarete bırakırken büyüyen e-ticaret kesimiyle birlikte irtibat (çağrı) merkezlerine olan muhtaçlık daha da artıyor. Bu noktada ileri teknolojisi ve yüksek kaliteli hizmet anlayışı ile öne çıkan bağlantı (çağrı) merkezi kesiminin önder temsilcilerinden Procat, 2024 yılının birinci çeyreğinde bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran e-ticaret davet karşılamalarında yüzde 640’lık bir artış gerçekleştirdiğini açıkladı. Geçtiğimiz bir yıl içinde toplamda 6,3 milyon etkileşim gerçekleştiren Procat’in COO’su (Chief Operating Officer) Mustafa Murat Gül, e-ticaret dalına ışık tutan datalar kapsamında şirketin 2024 yılı öngörülerini paylaştı. 

Yıl sonu öngörüsü 9,5 milyon davet ile 6,4 milyon tüketiciye hizmet vermek

E-ticaret davetlerine ait değerlendirmede bulunan Mustafa Murat Gül; “2024 yılının birinci çeyrek bilgilerine nazaran; portföyümüzde yer alan e-ticaret firmaları için tüm kanallarda yaklaşık 2,6 milyon davet cevapladık. Tekil müşteri olarak baktığımızda ise yaklaşık olarak 1,8 milyon tüketiciye hizmet vermiş olduk. Dalların dinamiklerine nazaran değişmekle birlikte daha çok kargo takip süreçleriyle ilgili davetleri tahlile kavuşturduğumuzu söyleyebiliriz. Bu noktada 2024 yılını 9,5 milyon davet ile kapatacağımızı ve bu doğrultuda da yaklaşık 6,4 milyon tüketiciye hizmet vereceğimizi öngörüyoruz. E-ticaret dünyasında yaklaşık 46 milyon kullanıcı olduğunu göz önüne aldığımızda Procat olarak bu kullanıcıların yüzde 14’üne hizmet vermiş olacağız.” açıklamasında bulundu. 

Çağrıların yoğunluğu akşam saatlerinde doruğa ulaşıyor 

Gelişmiş ses teknolojileriyle müşteri memnuniyetini merkeze alan bir şirket olarak e-ticaret dalında yüzde 42 oranında yazılı kanalda, yüzde 58 oranında ise sesli kanalda hizmet verdiklerini belirten Gül; “Portföyümüzdeki şirketlerin yüzde 38’ini besin, yüzde 24’ünü giysi, yüzde 38’ini ise başka kesimler oluşturuyor. Türkiye genelinde hizmet veren bir şirket olarak e-ticaret alanında en fazla dört büyük kentten davet alıyoruz. Bu davetlerin yüzde 57’sini bayan tüketiciler gerçekleştiriyor. Davet yoğunluğu ise en çok 19.00 ila 22.00 saatleri ortasında gerçekleşiyor. Hizmet verilen dallara nazaran yoğunluk oluşabilecek günler de değişmekle birlikte ekseriyetle cuma ve pazartesi günleri davet yoğunluğu yaşanıyor diyebiliriz. Dalın dinamikleriyle yanlışsız orantılı olarak ilkbahar ve sonbahar aylarında yoğunluk yaşanırken, kış ve yaz ayları ise daha sakin bir seyirde ilerliyor.” diye konuştu.

Sektör yüzde 25 büyüyecek

E-ticaretin geleceği hakkında konuşan Gül; “Genç jenerasyonun giderek çok daha faal olması, internet kullanımının artması, akıllı telefonların hayatımızda aktif rol oynaması ve tüketicilerin vakitlerinin çok değerli hale gelmesi sonucu e-ticaret süratle yaygınlaşıyor. Birçok şirket artık e-ticaret üzerinden de hizmet vermeye başladı, hali hazırda hizmet verenler ise her geçen gün yeni teknolojilerle müşteri tecrübesini geliştirme yolunda ilerliyor. Biz de bu büyümeden hissemizi alıyoruz aslında. Avrupa ve Türkiye’de faaliyet gösteren, hatta eser ve hizmetlerini yurt dışına da sunarak yeni pazarlara açılan çok sayıda firmaya irtibat merkezi hizmeti veriyoruz. Beklentimiz ise e-ticaret kesimin yüzde 25 büyüyeceği tarafında.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ