yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

21. Filmmor perdeyi “Parola: Barış” ile açıyor

Memleketler arası Gezici Filmmor Bayan Sinemaları Şenliği 20 Haziran’da izleyicileri 21. sefer selamlamaya hazırlanıyor.

21. Filmmor perdeyi “Parola: Barış” ile açıyor


Filistin’i İşlemek filminin online gösterileceği Açık Seans ile başlayacak şenlikte “Kadınların Sineması”, “Parola: Barış”, “Yerel Siyaset Yerinden Sinema”, “Feminist Bellek”, “Hak Odaklı Sinema” kısımlarında sinemalar, forumlar, atölye ve söyleşiler yer alıyor. 25 Haziran’da İBB Zafer Mahalle Konutu, 26 Haziran’da İBB Örnektepe Mahalle Evi’ne konuk olan şenlik, İBB Beyoğlu Sineması ve Fransız Kültür Merkezi’nde 30 Haziran’a kadar sürecek.

Açılış, Filistinli bayanların sürgün hikâyeleri

Carol Mansour’un herkese açık çevrimiçi gösterimle Türkiyeli izleyicileri Filistinli bayanlar ve çocukların sesini duymaya çağırdığı filmi Filistin’i İşlemek, 12 Filistinli bayanın sürgün öykülerini anlatıyor. 20 Haziran Perşembe 21.00’de yapılacak Açık Seans’ın gösterim linki tıpkı gün Filmmor’un toplumsal medya hesaplarından paylaşılacak.

Kadınların Sineması’na kapsamlı bir bakış

“Erkeklerin bayanları sinemaya alma tarihi” olarak nitelenen sinemayı alt üst eden filmler Kadınların Sineması bölümünde izleyiciyle buluşacak. Türkiye’de “sinemanın kadınları”ndan “kadınların sineması”na varılmasını mümkün kılan direktörlerden Bilge Olgaç, 30. mevt yıldönümünde Kaşık Düşmanı filmiyle programda yer alıyor. 

İlham ve gurur veren son devir sinemalarından Melisa Önel’den AnidenVuslat Saraçoğlu’ndan Bildiğin Üzere DeğilHandan İpekçi’den DiyetSelin Öksüzoğlu’ndan Görüşürüz KaplumbağaEmine Uysal Berger ve Özgür Ceylan’dan GuklaSelen Örcan’dan Herkesin Yapabileceği Bir ŞeyTilbe Cana İnan’dan Nasıl KaybolunurŞirin Bahar Demirel’den Zarafet ve Şiddet ArasındaNazlı Elif Durlu’dan Zuhal ile; bayanların sinemasına bakarken yine izlenmese olmaz sinemalardan Türkan Şoray’dan DönüşAyse Toprak ve Nick Read’den Benim Adım MutluKaouther Ben Hania’dan Dört Kız Kardeş de bu kısımda gösterilecek sinemalar ortasında yer alıyor.

Kuşaklar ortası Feminist Bellek 

Festivalin daimi bölümlerinden Feminist Bellek’te bu yıl, Berna Gençalp’in ressam Mihri Hanım’ın 19. yüzyılda bıraktığı izlerin peşine düştüğü Kim Mihri filmi ile, Elodie Lélu’nun feminist büyükannenin kızı ve torununa uzanan bir unutma ve hatırlama hikayesi olan Retroterapi var.

Adaletin peşindeki kadınlar

Festivalin Hak Odaklı Sinema bölümü, dünyanın dört bir yanında hak arayışını sinemaya aktaran bayanları selamlıyor. Martina Priessner’in harap Zaz köyünü muhafaza sorumluluğunu tek başına sırtlanmış Süryani rahibe Dayrayto’nun kıssasını aktardığı Bekçi, Maria Binder’in Eren Keskin ile birlikte hakikatin peşine düştüğü Eren, Steffi Niederzoll’un İran’da, 19 yaşındayken tecavüze yeltenen adamı öldürdüğü gerekçesiyle idam cezasına mahkûm edilen Reyhaneh Jabbari’nin kıssasını beyazperdeye taşıyan filmi Tahran’da Yedi Kış bu kısımda izleyiciyle buluşuyor.

Filmmor Kahidep Kolektifi’nden belgesel ve forum 

Dünyayı değiştirmeye yaşadıkları yerden başlayan, 7 kentten 7 bayanın öyküsü, Filmmor yapımı 7/24 Sokağı belgeselinin gösterileceği seans, lokal siyasete yerinde katılan ve sinemaya alan bayanların buluştuğu Yerel Siyaset Yerinden Sinema forumu ile sona erecek.

Gösterimden fazlasını arayanlara… 

Film sonrası söyleşiler ve forumların yanı sıra Ayşe Toy Par’ın yürüteceği Film Okuma Atölyesi’nde iştirakçiler, Bildiğin Üzere Değil filmini konuşacak. Etkinlik 26 Haziran Çarşamba 13.00’te İBB Örnektepe Mahalle Evi’nde yapılacak.

Sektör Buluşmaları bu yıl sinema eleştirmenlerini ağırlayacak. Alin Taşçıyan, Janet Barış, Esin Küçüktepepınar, Müge Turan, Nil Kural, Yeşim Tabak’ın sinema eleştirisi ve ötesini tartışacakları “Dikkat Spoiler Var!” forumu 29 Haziran Cumartesi 16.00’da İBB Beyoğlu Sineması Pera Salonu’nda yapılacak. 

Tüm gösterim ve etkinliklere iştirakin fiyatsız olduğu festival İBB Beyoğlu Sineması, İBB Mahalle Evleri ve Fransız Kültür Merkezi’nde Haziran sonuna kadar sürecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ