yandex
ankara seo
ankara web tasarım
27.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

5 adımda öfkenizi kontrol altına alın

Bir şeyler yolunda gitmediğinde yahut çok korku durumlarında reaksiyon olarak ortaya çıkabilen öfke, herkesin vakit zaman hissettiği doğal bir his.

5 adımda öfkenizi kontrol altına alın


Beklentilerin karşılanmaması, haksızlığa uğramak, kültürel baskılar, başarısızlıklar, kayıplar, öz hürmet, çaresizlik yahut algılanan tehditlerin öfkeye neden olabildiğini belirten Anadolu Sıhhat Merkezi Hastanesi’nden Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu Tezel, “Önemli olan bu doğal duyguyu sağlıklı bir biçimde denetim edebilmek ve en düzgün biçimde yönetmek. Öfke denetimi; öfkenin nedenlerini ve kaynaklarını anlamayı, bu hisleri kabul etmeyi, duruma uygun duygusal reaksiyonlar geliştirmeyi ve kişinin kendini yanlışsız söz edebilmesini kapsıyor” açılamasında bulundu.

 

İnsanlar öfkelendiğinde kimi davranışsal ve bedensel yoğunluklar yaşayarak şiddetli reaksiyonlar verebiliyor. Öfkenin duygusal olarak yalnızca kızgınlık ve rahatsızlıkla da sonlu kalmadığını; tıpkı vakitte kişinin vakit zaman savunmasız, hatalı, pişman, utangaç yahut kırılgan hissetmesine de yol açabildiğini paylaşan Anadolu Sıhhat Merkezi Hastanesi’nden Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu Tezel, “Öfke, vücudumuzda de çeşitli fizikî reaksiyonlara yol açabilen bir his. Aslında bu yansılar, bedenimizin ‘savaş ya da kaç’ karşılığının bir sonucu. Öfke; kalp atış suratı ve tansiyonun yükselmesi, terleme, baş ağrısı, mide-bağırsak meseleleri ve kas gerginliği üzere fizikî belirtilere neden olabilir” dedi.

 

Öfkenin kaynağı anlaşılmalı

Öfkeyi denetim etmenin, etrafa verdiği ziyanı azaltabildiğini lakin öfkeyi denetim etmek dendiğinde birtakım bireyler için bunun öfkeyi bastırmak yahut dışa vurumunu engellemek manasına gelebildiğini söyleyen Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu Tezel, “Bu durum kişinin hisle çaba ederken iç dünyasında yaşadıklarını bağlantı yoluyla aktaramayacağı manasını taşıyor ki bu da kişiyi yalnızlaştırıyor, sorunun kaynağını konuşma ve sorunu çözme ihtimalini azaltıyor. Meğer öfkenin kaynaklarını inceleyip, öfkeyi denetim etmeye çalışarak daha sağlıklı ve yapan bir irtibat lisanı yaratılabilir. Yapan irtibat lisanı; empatiyi, otokontrolü, hisleri tanımayı, anlamayı ve uygun bir halde söz etme hünerlerini içerir” diye konuştu.

 

Ergenler öfke denetiminde sıkıntılar yaşayabiliyor

Öfke idare hünerlerinin kişinin geçmişine, sıhhat durumuna ve yaşadığı çevresel şartlara nazaran değiştiğini vurgulayan Ezgi Dokuzlu Tezel, “Özellikle çocuklar ve ergenler, öfke denetiminde zorluklar yaşayabiliyor. Ergenlik devrinde hormonların ve beyin yapısının süratli değişimi öfkeyi tetikleyebiliyor. Ayrıyeten kimlik ve benlik gelişimi, bağımsızlık arayışı, akran baskısı üzere çeşitli toplumsal ve ferdî baskılar da öfkenin bir nedeni. Bilhassa genç yetişkinlik periyodunda meslek derdi, bağlantıları yönetme ve bağımsız bir ömür kurma üzere yeni sorumluluklarla başa çıkmak zorunda kalan bireyler için gerilimle gayret zahmeti de öfkeyi getiren kaynaklardan” açıklamasında bulundu.

 

Sakinleşmek için 5 tavsiye!

Sağlıklı bir öfke idaresi için 5 teklifte bulunan Ezgi Dokuzlu Tezel, “Ancak öfke kişinin günlük hayat sistemini sürdürmesine pürüz oluyorsa, kişi etrafına ruhsal yahut fizikî ziyan vermeye başlamışsa kesinlikle bir uzman takviyesi almalı” ihtarında bulundu.

 

Kendinizi tanıyın

Kendinizi, öfke düzeyinizi ve öfkenizi tetikleyen durumları tanıyın. Kendinizi geliştirmek ve ferdî farkındalıklar edinmek öfke idarenizi kuvvetlendirir.

Nefes idmanı yapın

Stresli yahut öfkeli hissettiğinizde, 10-15 kere diyafram nefesi alın. Bu nefes idmanı sizi rahatlatacaktır. Ayrıyeten unutmayın, açık havada yürüyüş yapmak ve pak hava almak da öfkenizi azaltır.

Pozitif düşünün

Pozitif düşünme istikametindeki her uğraşınız öfke denetimine yardımcı olabilir. Daha olumlu bir bakış açısı geliştirmek ve başka şahısların bakış açısını anlamaya çalışmak öfkeyle baş ederken kişinin daha yapan bir irtibatta olmasına yardımcı olur.

Açık ve net olun

Duyguları açık ve net tabir etmek, sade ve anlaşılır bir bağlantı lisanı kullanmak kişinin kendini tabir etmesine yardımcı olabileceği için öfkeyi azaltabilir.

Bilime güvenin

Uzun vadede öfke idaresi marifetlerini geliştirmek için nizamlı antrenman, meditasyon, spor yahut psikoterapi üzere bilimsel sistemlerden yararlanmak fayda sağlar. Bu teknikleri günlük hayat akışınızda nizamlı yapmanız, öfke anlarında daha sakin kalabilmenize ve duygusal reaksiyonlarınızı daha tesirli bir halde denetim etmenize yardımcı olur.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ