yandex
ankara seo
ankara web tasarım
27.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

65 Yaş Üstü ve Kanser Hastaları Muaf (Onaylı Randevu Sistemi)

MHRS’nin yerini alan Onaylı Randevu Sistemi uygulamasından 65 yaş üzeri hastalar ve kanser hastalarının muaf olacağı bildirildi. 

65 Yaş Üstü ve Kanser Hastaları Muaf (Onaylı Randevu Sistemi)

MHRS’nin yerini alan Onaylı Randevu Sistemi uygulamasından 65 yaş üzeri hastalar ve kanser hastalarının muaf olacağı bildirildi.

SAHİM-SEN Lideri Özlem Akarken, Sağlık Bakanlığı tarafından yeni devreye alınan Onaylı Randevu Sistemi hakkında bir açıklama yayımladı. Doktor örgütlerinin, “Bu sistemde Hekim-hasta karşı karşıya gelecek” formunda eleştirdiği sistem hakkında bilgi veren Akarken, “Onaylı randevu sistemindeki bu uygulamadan 65 yaş üstü hastalar ve kanser hastaları muaf tutulacak. Bu kümedeki hastalar, her vakit randevu alabilecek. Randevu, kişi tarafından ya da otomatik olarak onaylanmış olsa da 23 Mayıs 20.00’ye kadar iptal edilebilecek. Bu saate kadar onaylı randevusunu iptal etmeyen ve randevusuna gitmeyen şahısların, tıpkı branş için 15 gün boyunca yeni randevu alması kısıtlanacak. Lakin şahıslar sıhhat tesislerinden randevusuz hizmet alabilecek. Randevusuz sözü açılmalı, belirtilmez ise aciller dolabilir. Randevuları onaylanmadığı için otomatik iptal edilen bireyler, tekrar randevu alabilecek. Rastgele bir kısıtlama uygulanmayacak. Saat 20.00 prestijiyle otomatik olarak iptal edilerek boşalan randevular, öncelikli olarak talepte bulunan bireylere verilecek” dedi.

ONAYLI RANDEVU SİSTEMİ BAŞLADI ! 

Onaylı Randevu Sisteminde Randevusuz Hasta Alınacak Mı ?

Akarken, şunları söyledi, “Randevu sistemi için adımlar atılmıştır. Lakin randevusuz bakılacak sözü çok bahse hamile bu randevusuz sözü açılmalı. Mantıken şayet randevusuz (ki bu mümkün değil) muayene olabiyorsam ne diye randevu ile uğraşayım diyecek vatandaş hem uzun vade analiz ve manzara randevusu veriyorsun hem  de sonuç için randevu dahi alamıyoruz olacak, bu da bir çelişkidir. Randevu sisteminde düzenleme yapılırken işçi yetersizliği, mobbing, bedenen ruhen yıpranan işçi göz önünde bulunduruldu mu gelecek günlerde göreceğiz. 2022 datalarına nazaran İntihar eden 39 doktordan 16’sı (%41) cerrahi tıp branş tabibi, 11’i (%28,2) aile sıhhati merkezinde ya da hastanelerde pratisyen doktor, 11’i (%28,2) dahili tıp branş doktoru, 1’i (%2,6) temel tıp branş tabibi olarak misyon yapmaktaydı. Bakanlık bunları da göz gerisi etmesin… Başta doktor olmak üzere sıhhat kurum çalışanlarının intiharlarının önlenmesi için acilen bir komite kurmalı ve önlem alınmalıdır. Bu randevu sistemi doktorlar ve sıhhat kurum çalışanları ile işleyecektir2 (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ