yandex
ankara seo
ankara web tasarım
17.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Abdal Musa Elmalı Tekke’de etkinliklerle anıldı

19. Milletlerarası 40. Ulusal Abdal Musa Anma Aktiflikleri, evliyalar ve erenler diyarı Elmalı’nın Tekke Mahallesi’nde gerçekleştirildi. Türkiye’nin dört bir yanından Alevi vatandaşların iştirak gösterdiği etkinliklerde barışa, sevgiye, kardeşliğe ve müsamahaya duyduğu inançla bugünlere ışık tutan Abdal Musa’nın bıraktığı kültürel miras ve pahalara sahip çıkılacağı iletisi verildi.

Abdal Musa Elmalı Tekke’de etkinliklerle anıldı


19. Memleketler arası 40. Ulusal Abdal Musa Anma Aktiflikleri, evliyalar ve erenler diyarı Elmalı’nın Tekke Mahallesi’nde gerçekleştirildi. Türkiye’nin dört bir yanından Alevi vatandaşların iştirak gösterdiği etkinliklerde barışa, sevgiye, kardeşliğe ve müsamahaya duyduğu inançla bugünlere ışık tutan Abdal Musa’nın bıraktığı kültürel miras ve pahalara sahip çıkılacağı iletisi verildi.

 

Antalya Büyükşehir Belediyesinin mesken sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığının dayanaklarıyla Elmalı Belediyesi ve Tekke Köyü Abdal Musa Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Derneği işbirliği ile Abdal Musa Anma Aktiflikleri Elmalı İlçesi Tekke Mahallesinde gerçekleştirildi. Abdal Musa Anma Etkinliklerinin ikinci gününde de türbe içinde cem ve semah şovları yapıldı, panel gerçekleştirildi. Anma etkinliklerinin resmi açılışı amfi tiyatroda hürmet duruşu, İstiklal Marşının okunması ile başladı. Etkinliklere Antalya Valisi Hulusi Şahin, Cumhuriyet Halk Partisi Küme Başkanvekili ve Mersin Milletvekili Ali Becerikli Başarır, Cumhuriyet Halk Partisi Vilayet Lideri Nail Kamacı, Antalya Milletvekilleri Cavit Arı, Sururi Çorabatır, Aykut Kaya, Aliye Çoşar,  Antalya Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Erkan Çelik, İlçe Belediye Liderleri,  Alevi, Bektaşi Dernek Temsilcileri, STK Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ALİ YETENEKLİ BAŞARIR: ‘NEFES ALDIĞIM SÜRECE BURADAYIM’

Açılış merasiminde konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Küme Başkanvekili ve Mersin Milletvekili Ali Uzman Başarır, Aleviliğin, sevgi müsamaha eşitlik ve adalet üzere üniversal bedelleri temel alan bir inanç sistemi oluğunu belirterek, “Bu kıymetler yüzyıllardır alevi toplumunun renkleri olmuştur. Abdal Musa bugün Anadolu’da Aleviliğin yayılmasında ve bu bedellerin toplumda kök almasında büyük rol oynamıştır. Sevgiyi, adaleti, eşitliği, kardeşliği, insanı odak noktası olarak görmüştür.  Allah bize nefes almayı nasip ettiği sürece burada olmaya devam edeceğiz’’ dedi.

VALİ HULUSİ ŞAHİN: ‘ÇOCUKLARIMIZI KENDİ KÜLTÜRLERİMİZLE YETİŞTİRELİM’

Antalya Valisi Hulusi Şahin de yaptığı konuşmada,  “Abdal Musa, Ahi Evran, Hacı Bektaşı Veli, Moğol istilalarına karşı silahla uğraş eden Ulusal Kurtuluş öncüleriydi birebir Atatürk üzere. Abdal Musa ile devam eden Hacı Bektaş Veli’den gelen, Atatürk’le de taçlanan ulusal duruşun başkanlarıdır. Onlar bizim ulusal kültürümüzüm ana taşıdır. Bizim için çok kıymetlidir. Bu kıymetler çocuklarımıza, gençlerimize öğretilmelidir. Bu etkinliklerde bu açıdan çok kıymetlidir. Türk ulusal kültürünü çocuklarımızla paylaşalım. Onları yabancı kültürlerin sonucu değil kendi kültürümüzle yetiştirelim. Birçok bu çeşit aktiflikleri yapmaya devam edelim” dedi.

ERKAN ÇELİK: ‘KÜLTÜREL MİRASA MESKEN SAHİBİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Antalya Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Erkan Çelik de  “Anadolu erenleri ve Abdal Musa’nın yeşerttiği sevgi ağacı üzerinden yüzyıllar geçmesine karşın yemyeşil ve ayakta kalabilmiştir. Bugün burada daima bir ortada olmakla bu ağacın ne kadar sağlam olduğu ve kısımlarının ne kadar yeşil olduğunu göstermektedir. Bizlerde bu kültürel mirasa Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı olarak mesken sahibi olduk olmaya da devam edeceğiz. Bu vesileyle Abdal Musa’yı, Hoca Ahmed Yesevi’yi, Hacı Bektaş Veli’yi, Yunus Emre’yi, Mevlana’yı, Ahi Evran’ı Seyit Gazi’yi Hüseyin Gazi’yi hürmet ve sevgiyle anıyorum’’ diye konuştu.

HALİL ÖZTÜRK: “GURUR İÇERİSİNDEYİM”

Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk de, ‘’Anadolu’nun ünlü eren ve ermişlerinden olan Abdal Musa Sultan büyük bir ozan ve ünlü bir düşünürdür. Bu türlü büyük bir şahsiyetin yaşadığı topraklarda Belediye Başkanlığı üzere bir vazifeyi yürütüyor olmanın da gururu içerisindeyim.” dedi

DUA İLE SONA ERDİ

Konuşmaların akabinde,  Abdal Musa Semah Takımı sahne aldı. Sanatçı  Sevcan Ezgi’ninde verdiği konserle coşan vatandaşlar, Kültür Bakanlığı Korosu, Alevi Bileşenleri Semah Takımı ve  Eren Özütemiz Konserini ilgiyle izledi.  Karacaahmet Semah Grubu Gösterisi ile devam eden etkinlikler sanatçı Hasret Özdil konseri ile sona erdi. Hasret Özdil en hoş müziklerini Elmalılılar için seslendirdi. 19.Uluslararası 40. Ulusal Abdal Musa Anma Aktiflikleri Türbe ziyareti ve uğurlama merasimi ile sona erdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim